Aihe: Settikuvat Volume 5
1 2 3 4 5113 114 115 116 117122 123 124 125 126
zak69
04.02.2010 13:19:45
moderndrummer88: Formulahan on Tamburon aika halvimmasta päästä olevaa sarjaa.
 
Juu ja omat kokemukset tuon sarjan virpasta aika huonot.
Kaksi virityspesää mureni käsiin kalvon vaihdon yhteydessä, ja ihan normi kireyteen vedin enkä mihinkään "tekniikan maailma testaa"-kireyteen :)
Soundikin oli sellainen everyday, ei huono mutta ei mitenkään aaltoliikkeitä nostattavakaan.
"No pojat pojat, ei se sointu vaihtamalla parane....."
BanZai88
04.02.2010 13:36:12
moderndrummer88: Formulahan on Tamburon aika halvimmasta päästä olevaa sarjaa.
 
Eikös se jotakuinkin näin mene "arvojärjestys": Opera, Formula, XD, Ash, T5 ?
 
Eikait tuossa koskaan ole mitään muuta mallia ollut Operan ja Formulan välillä? Että se puoltaisi kuulumista "keskikastiin". Ja ennen Tamburolla ei ollut noin montaa halvempaa sarjaa tarjolla. Opera tosiaan siis stave-shell rungoilla ja Formula sitä "amerikan" vaahteraa. Ennen ainaskin Operassa ja Formulassa oli HW samaa sarjaa, juurikin nuita kullattuja / messinkisiä. Niin ja formulasta tosiaan löytyy rungon sisältä lappunen, missä kerrotaan malli, väri, päiväys ja nimmari.
moderndrummer88
04.02.2010 13:43:55
BanZai88: Eikös se jotakuinkin näin mene "arvojärjestys": Opera, Formula, XD, Ash, T5 ?
 
Kaikkihan nuo ennen Operaa olevat on sitä export tason halppis-keskitason kamaa mielestäni. Opera on sit se pro-tason sarjaa oleva.
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
totomiettinen
04.02.2010 14:12:52
moderndrummer88: Kaikkihan nuo ennen Operaa olevat on sitä export tason halppis-keskitason kamaa mielestäni. Opera on sit se pro-tason sarjaa oleva.
 
Ei ollu näin ainakaan 2000-luvun alussa vielä mun mielestä. Enkä muista oliko koko Operaa silloin. Täytyypä ottaakin selvää, ettei jää vaivaamaan.
-I like my sugar with coffee and cream-
BanZai88
04.02.2010 14:45:27
moderndrummer88: Kaikkihan nuo ennen Operaa olevat on sitä export tason halppis-keskitason kamaa mielestäni. Opera on sit se pro-tason sarjaa oleva.
 
No ei nuo ainakaan hinnan puolesta ole samalla viivalla, eikä omasta mielestäni myöskään soundin osalta, jos vertaa exporttiin / superstariin. Exporttia ja Superstaraa kun saa tontulla ja niissä tulee myös virveli ja kaikki telineet mukaan. Tuossa hintatietoja vuonna 2004:
 
Master kit Formula series 4 piece kit
Bass drum: 22x18 10 lugs
Floor tom: 16x16 8 lugs
Tom: 13x11 6 lugs
Tom: 12x10 6 lugs
Bass drum pole with tom holder and tom stands
 
1.486,00€
 
Plus kit Formula series 4 piece kit
Bass drum: 20x16 10 lugs
Floor tom: 14x14 8 lugs
Tom: 12x10 6 lugs
Tom: 10x9 6 lugs
Bass drum pole with adjustable ball joint
 
1.345,00€
 
Concert kit Formula series 5 piece kit
Bass drum: 22x18 10 lugs
Tom: 16x14 8 lugs
Tom: 14x12 8 lugs
Tom: 12x10 6 lugs
Tom: 10x9 6 lugs
Bass drum pole with tom holder and tom stands
 
1.794,00€
 
Snare Formula series 14X6 1/2
 
203,10€
zak69
04.02.2010 15:08:04 (muokattu 04.02.2010 15:18:42)
Snare Formula series 14X6 1/2

203,10€
 
Juu tämä toki hakkaa kaikki exportit ja superstarat 6-0......
 
edit : meinaan kun joku höpisi siitä pro-tasosta, noh...sitten se ei enää ole rahasta kiinni :
 
http://soundstore.fi/index.php?manufacturers_id=23
"No pojat pojat, ei se sointu vaihtamalla parane....."
moderndrummer88
04.02.2010 15:26:44
BanZai88: No ei nuo ainakaan hinnan puolesta ole samalla viivalla, eikä omasta mielestäni myöskään soundin osalta, jos vertaa exporttiin / superstariin. Exporttia ja Superstaraa kun saa tontulla ja niissä tulee myös virveli ja kaikki telineet mukaan. Tuossa hintatietoja vuonna 2004:
 
No ei nuo paljoakaan halvempia ole verrattuna vaikka superstariin:
http://www.thomann.de/fi/tama_sl52hxzbns_scy_superstar_hyper.htm
 
Ja hinnatkin on jo kuusi vuotta vanhoja.
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
markkuliini
04.02.2010 15:43:48 (muokattu 04.02.2010 15:44:33)
 
 
Pop/jazzilla oli/on yhdessä luokassaTamburon joku setti. Oli jotenkin tosi epäluotettavan oloinen. Lugeja muistaakseni irvisteli puoliksi irti jne. Muistaakseni Formula-sarjaa oli. En oo varma, mutta huonon kuvan antoi kys.merkistä.
Mielummin ottaisin Tama Superstarit tai Pearl Exportit sen kokemuksen parusteella.
Jupi57: Yrität välttää jälki-istuntoa, kaltaisesi pikkuhitlerit pistän ojennukseen oikeasssa elämässä alta aikayksikön.
moderndrummer88
04.02.2010 15:51:26
markkuliini: Pop/jazzilla oli/on yhdessä luokassaTamburon joku setti. Oli jotenkin tosi epäluotettavan oloinen. Lugeja muistaakseni irvisteli puoliksi irti jne. Muistaakseni Formula-sarjaa oli. En oo varma, mutta huonon kuvan antoi kys.merkistä.
Mielummin ottaisin Tama Superstarit tai Pearl Exportit sen kokemuksen parusteella.

 
Samoja juttuja on täältäkin saanu lukea paljon. Nimenomaan näissä halppis-keskikastain -seteissä järkevämpi katsoa rautaosaston laatuun, koska pönttöjen soundit itsessään on hyvin samaa tasoa, ainakin hyvä virittäjä niistä saa varmaan ihan yhtä paljon irti.
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
zak69
04.02.2010 15:57:11 (muokattu 04.02.2010 15:57:46)
hemmo: munsta toi ei pese, linkoa, hakkaa, harjaa eikä leivo, eikä ole proo, vaan
 
...on normi keskikastin k(a)uraa. Näin on.
"No pojat pojat, ei se sointu vaihtamalla parane....."
BanZai88
04.02.2010 17:15:15
moderndrummer88: No ei nuo paljoakaan halvempia ole verrattuna vaikka superstariin:
http://www.thomann.de/fi/tama_sl52hxzbns_scy_superstar_hyper.htm
 
Ja hinnatkin on jo kuusi vuotta vanhoja.

 
Varmaankin tarkoitit kuitenkin, että eivät ole paljon kalliimpia kuin superstarit. Ja saahan sille superstarin setille hintaa, kun valkkaa sen kalleimmain vaihtoehdon mitä thomannilta löytyy :) Jos nyt kuitenkin vertaisi ihan samoja kokoja, eikä mitään 22x20 "mörssäribasaria".. Tämä vois olla lähempänä http://www.thomann.de/fi/tama_sl50_csf_superstar_custom.htm
 
969€ vs. 1.345,00€ + snare 14x5 165€ + samat telineet, mitä tulee taman setissä 350€
 
= 969€ vs. 1860€
 
Että ei ne nyt ihan samoissa hinnoissa ole. Tuo on hankala törkätä johonkin kategoriaan, kun hinta on korkeampi & speksit on hitusen paremmat kuin näissä keskitason seteissä (100% vaahteraa, kunnon viisteet ja snaressa leveä & syvä snarebed), mutta taas ei missään nimessä kyse ole PRO-vehkeistä. Vähän sama homma kuin Sonorin S-classix, että parempi kuin force 3005, mutta ei yllä Deliten tasolle. Nämä siis vain ihan pelkästään hintaa & soundia ajatellen.
 
halppis-keskikastain -seteissä järkevämpi katsoa rautaosaston laatuun
 
Tämä on totta. HW:n kestävyydestä taas en voi paljoa sanoa, kun en itse kyseisen sarjan koko settiä omista. Snaren kanssa ei mitään ongelmia ole ollut parin vuoden aikana.
 
Yleinen ongelmahan noissa keskikastin seteissä on se virveli, joka on "mitäänsanomaton", kun viisteet on vähän sinne päin ja hyvällä tuurilla löytyy olematon mattosyvennys. Sitä taas en tiedä, että miksi nuita Formula sarjan virveleitä myydään nuin halvalla, jos vertaa saman sarjan settihintoihin. Hyviä vehkeitä ne kuitenkin on, jos vaikka pitää sen exportin virpan tilalle saada joku parempi, mutta ei raha taas riitä kunnon vehkeisiin. Mielipideasioitahan nämä on juu :)
moderndrummer88
04.02.2010 17:33:24
BanZai88:
 
969€ vs. 1.345,00€ + snare 14x5 165€ + samat telineet, mitä tulee taman setissä 350€
 
= 969€ vs. 1860€

 
Kallist paskaa.
Mistä nuo sinun hinnat on peräisin?
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
BanZai88
04.02.2010 17:50:03
moderndrummer88: Kallist paskaa.
Mistä nuo sinun hinnat on peräisin?

 
Paskaa tai ei, niin täältähän ne hinnat on peräisin, kun tuossa kiinnostuin, että paljonko nämä vehkeet on joskus maksanut uutena. Uskoisin, että hinnasto pitää melkolailla paikkansa, koska samaan hintaan noita virveleitä on jokapaikassa myyty. Ja nuo hinnat on tosiaan Italialaisesta musakaupasta, liekkö sitten samat hinnat vähän kauenpana, kun joutuu tavaraa lähettämään toisesta maasta toiseen. http://www.musicinstruments.it/batterie_tamburo/Listino.pdf
moderndrummer88
04.02.2010 18:19:31
BanZai88: Paskaa tai ei, niin täältähän ne hinnat on peräisin, kun tuossa kiinnostuin, että paljonko nämä vehkeet on joskus maksanut uutena. Uskoisin, että hinnasto pitää melkolailla paikkansa, koska samaan hintaan noita virveleitä on jokapaikassa myyty. Ja nuo hinnat on tosiaan Italialaisesta musakaupasta, liekkö sitten samat hinnat vähän kauenpana, kun joutuu tavaraa lähettämään toisesta maasta toiseen. http://www.musicinstruments.it/batterie_tamburo/Listino.pdf
 
No kyllä minä löysin huomattavasti edullisemmin noista italialaisista kaupoista tota Formula -sarjaa, esimerkiksi tässä http://www.musicworks.it/schedaprodotto.php?id=3444 590€
 
saman putiikin hinta superstar setille, käsittääkseni vielä ilman HW:ta http://www.musicworks.it/schedaprodotto.php?id=2830
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
totomiettinen
04.02.2010 18:33:42 (muokattu 05.02.2010 00:36:41)
No niin, nyt tuli soiteltua pitkä puhelu maahantuojan kanssa noista Tamburoista ja seuraavaa ilmeni:
 
- Formula-sarja ei oo missään vaiheessa ollut Tamburon kallein sarja, vaan toiseksi kallein. Kallein sarja on tällä hetkellä Opera, joka on tehty stave-tekniikalla. Opera-sarjaa on ilmeisesti valmistettu nyt 15 vuotta. Operaa aiemmin kallein sarja on ollut nimeltään Original, joka on myös valmistettu stave-tekniikalla.
 
- Formula on Tamburon kallein täysvaahterainen laminoimalla valmistettu sarja tällä hetkellä. Mutta aikaisemmin, ainakin ennen vuotta 2005 runkoina on myös käytetty yhdistelmää vaahtera/mahonki/vaahtera. Tuohonkin aikaan Formula oli kallein laminoiden valmistettu sarja.
 
- Maahantuoja myönsi, että n. 2006-2007 oli parin vuoden ajanjakso jolloin tavaraa sai palautella asiakkailta takaisin tehtaalle rikkinäisten virityspesien vuoksi. Ei ole kuulemma huomannut vikaa, eikä asiakkaatkaan valittaneet kyseisistä ongelmista tuon ajanjakson jälkeen.
 
- Ei muistanut milloin vaihdos tapahtui, mutta ainakin 2000-luvun alkupuolella Formula-sarjan rummuissa oli vielä kullatut virityspesät ja prässivanteet. Nykyään osat kromattuja ja rummut varustettu valuvanteilla. Paitsi kuten alla selviää, juuri uudistuneessa mallistossa on kahdenlaista Formulaa: classicia ja customia. Toisissa valuvanteet ja toisissa prässätyt.
 
Niinpä minun kokemukseni Formula-sarjan rummuista ajoittuu luultavasti tuonne vaahtera/mahonki/vaahtera-ajalle ja se on sanottava omakohtaisesti, että todella hyväsaundisia vehkeitä olivat ainakin silloin.
-I like my sugar with coffee and cream-
BanZai88
04.02.2010 18:37:16 (muokattu 04.02.2010 18:43:44)
moderndrummer88: No kyllä minä löysin huomattavasti edullisemmin noista italialaisista kaupoista tota Formula -sarjaa, esimerkiksi tässä http://www.musicworks.it/schedaprodotto.php?id=3444 590€
 
Katohan, niimpä näyttää olevan. Vaikka onkin 18" basari, niin on tuossa silti iso ero noihin 2004 hintoihin. Tosin vanhemmissa oli vielä valuvanteet kaikissa rummuissa, noissa uusissa näyttää olevan 2,3mm peltivanteet. Eipähän se silti selitä tuota hintaeroa kokonaan. Ihmehommaa, luulisi kuitenkin että tuo hinnasto olisi pitänyt paikkansa vuonna 2004, kun virvelit oli ainakin samoissa hinnoissa, kuin mitä muualla oli myynnissä. Tuskin seteille olisi hinnastoon laitettu sitten korkeammat hinnat, kuin millä ne myydään. Mitenkähän on uusiin saatu hintaa noin paljon pudotettua, kait nuo vielä ihan italiassa tehdään.
 
Edittiä:
 
Eikun joo, nythän tuo selvisi, kun vieraili tamburon sivuilla. Tuo halpa setti on Formula Classic sarjaa, jota tehdään vain 2 eri värillä, 7-ply / 6mm 100% vaahteraa rungot ja 2,3 mm triple flanget hoopsit.
 
Sivuilta löytyy myös Formula Custom sarja, joka siis vastaa spekseiltään tuota vanhaa formula mallistoa. Eli enemmän värivaihtoehtoja, 5-ply / 4,8mm 100% Pohjois-Amerikkalaista vaahteraa, beech vahvikkeet rungoissa ja valuvanteet.
moderndrummer88
04.02.2010 18:45:16
totomiettinen: No niin, nyt tuli soiteltua pitkä puhelu maahantuojan kanssa noista Tamburoista ja seuraavaa ilmeni:
 
- Formula-sarja ei oo missään vaiheessa ollut Tamburon kallein sarja, vaan toiseksi kallein. Opera on kallein ja stave-tekniikalla tehty. Operaa on valmistettu niin kauan kuin Tamburo on ollut olemassa.

 
Minusta tuo "toiseksi kallein" on vähän harhaanjohtava termi, 590€ näytti olevan hinta tossa nettikaupan linkissä jonka laitoin.
 
Kun puhutaan toiseksi kalleimmista seteistä niin yleensä ne on siinä 1500-2000€ tienoilla useimmilla valmistajilla.
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
moderndrummer88
04.02.2010 18:49:37
BanZai88:
 
Edittiä:
 
Eikun joo, nythän tuo selvisi, kun vieraili tamburon sivuilla. Tuo halpa setti on Formula Classic sarjaa, jota tehdään vain 2 eri värillä, 7-ply / 6mm 100% vaahteraa rungot ja 2,3 mm triple flanget hoopsit.
 
Sivuilta löytyy myös Formula Custom sarja, joka siis vastaa spekseiltään tuota vanhaa formula mallistoa. Eli enemmän värivaihtoehtoja, 5-ply / 4,8mm 100% Pohjois-Amerikkalaista vaahteraa, beech vahvikkeet rungoissa ja valuvanteet.

 
Selvä pyy. Vielä kun jostain löytyisi ajan tasalla olevaa hintaa noista formula custom -seteistä...
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
totomiettinen
04.02.2010 18:52:49
moderndrummer88: Minusta tuo "toiseksi kallein" on vähän harhaanjohtava termi, 590€ näytti olevan hinta tossa nettikaupan linkissä jonka laitoin.
 
Kun puhutaan toiseksi kalleimmista seteistä niin yleensä ne on siinä 1500-2000€ tienoilla useimmilla valmistajilla.

 
Joo tää on vähän hankalaa, kun mallistot on taas uudistunut ihan äsken. Kahdenlaista Formulaa on siis nykyään.
 
Silloista hintaa en nyt kysynyt, mutta muistaakseni ne Formulat, joita olen soittanut olivat kalliimpia kuin nämä "halppis"-formulat nykyään.
 
Tässä kaikessa voi olla myös kysymys siitä, että aika on virityspesien sijaan kullannut mun muistot. :) Täytyy käydä kopaseen niitä settejä tässä joku päivä uudelleen et onko ne sittenkin ihan huonoja. :)
 
Voitais palata pikkuhiljaa aiheeseen ja settikuvien pariin. Mulla ei oo uusia, laittakaa joku muu.
-I like my sugar with coffee and cream-
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)