Aihe: Boostereista
1
McLeach
03.02.2010 19:57:02
Tarviin vähän lisää potkua signaaliin hiljasissa näppäilybiiseissä. Yksi kerta kyselin volumepedaaleista mutta päädyin boosteriin. Toimiiko noi perus cleanboosterit silleen että vaikka vahvarin masteria nostaa niin boosteri bostaa kuitenkin, eli siis ei tarvi aina boosteria räplätä vaan se lisää aina sen tietyn itse asetetun volan siihen alkuperäiseen?
Evilson
03.02.2010 20:13:26
McLeach: Toimiiko noi perus cleanboosterit silleen että vaikka vahvarin masteria nostaa niin boosteri bostaa kuitenkin...
 
Kyllä. Et sä saa vahvarin master-volumella boosteria pois päältä.
McLeach
03.02.2010 23:36:43 (muokattu 03.02.2010 23:37:51)
Evilson: Kyllä. Et sä saa vahvarin master-volumella boosteria pois päältä.
 
...noinhan mä sen tarkoitin. Kysyin vain kun esim kompuraa (jossa volapotikka) käyttää boostaukseen ei homma toimi. Boost säädöt toimii teleen mutta kun ottaa käteen esim kovemman signaalin tuovan ibanezin niin eipä enää noilla säädöillä boostaakaan.
McLeach
04.02.2010 10:59:39 (muokattu 04.02.2010 11:01:03)
Mutta mitä sä tällä meinaat:
 
Eihän tuossa ole mitään järkeä, mä en tajua mitä haet tolla takaa. Jos sä boostaat signaalia jonkin tietyn määrän, niin se boostaa sitä saman verran sisääntulevasta signaalista riippumatta. +10dB on +10dB aina. Sun tarvii ottaa nyt huomioon kompressorin toimintaperiaate ja se etuasteen säröytyminen, ne vaikuttavat möykkään. Vai onko tuo ollut vahvarin loopissa? Jokatapauksessa: eri kitarat vaativat erilaiset säädöt soundatakseen likimainkaan samalta. Siinä juuri on erilaisten keppien omistamisen hienous ja pointti: saa erilaisia soundeja aikaan.

 
Okei, siis kysymys oli juuri tuosta. Että saanko samoilla boosteripedaalin säädöillä molemmille kitaroillle samansuuruisen boostauksen, esim toi +10dB. Ei ole tarkoitus saada kitaroita kuulostamaan likimainkaan samoilta. Etuastetta en pyri säröyttämään.
Jucciz
04.02.2010 14:50:33 (muokattu 04.02.2010 14:51:42)
EDIT: Ei mitään.
PJS
04.02.2010 15:03:23
 
 
McLeach: Okei, siis kysymys oli juuri tuosta. Että saanko samoilla boosteripedaalin säädöillä molemmille kitaroillle samansuuruisen boostauksen, esim toi +10dB. Ei ole tarkoitus saada kitaroita kuulostamaan likimainkaan samoilta. Etuastetta en pyri säröyttämään.
 
Saat. mutta välttämättä se vahvistimesta tuleva möykkä ei silti tule yhtä lujaa, koska kitaralta boosterille tulevan signaalin voimakkuus saattaa erota.
Peace!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)