Aihe: Thomann the box aktiivi kaiuttimet ja muut pa tuotteet
1 2 3 4 5 6
Henri93
17.12.2009 12:27:24
 
 
M-netti bugaa, mut ylläolevaan linkkiin siis arvosteluja rustaamaan niin saahaan välillä positiivistaki palautetta kuulla kyseisistä merkistä!
 
-Hensu
www.valoakansalle.webs.com
stogis_88
16.01.2010 22:11:35
Ollaan tässä bändin kanssa mietitty joko PA502:en tai PA302:en ostamista. Metallimusiikkia kun soitetaan niin soveltuuko nuo kaapit siihen ollenkaan, onko kokemuksia? Lähteekö niistä miten paljonääntä ja onko millainen soundi. Enimmäkseen treenikäyttöön ollaan ostamassa mut tarpeen tullen jotain pikkukeikkojakin niillä voisi vedellä.
NeliX4
17.01.2010 14:17:26
Vuokratkaa kamat keikoille tuolla budjetilla ja treenikselle kummat tahansa.
Murgo
07.02.2010 07:34:02 (muokattu 07.02.2010 07:36:05)
 
 
stagestar: Aivan ! Kyllähän ne vanhat peavey mikserivahvistimet menee samaan luokkaan jampun vastaavien kanssa, että jos tippuu 2 kerroksesta betoniin, niin ei muuta kuin tulille ja taatusti pelaa. =)
 
Joo, kyllä ainakin omani on treenikämppäkäytössä ihan kelpo laite hintaansa nähden (taisi maksaa n. satasen käytettynä). Koko ja painohan ovat luokkaa panssarivaunu, joten roudattavaksi olisi aina ikävä, mutta "paikkalliskäytössä" ei haittaa. Muuta vikaa ei ole ollut kuin että potikoita on pitänyt putsailla kun ovat alkaneet pätkiä ja toisen kanavan tasomittari ei ole koskaan minun omistuksessani toiminut (en ole edes tutkinut mistä johtuu, ei se mittari niin tarpeellinen ole).
 
Ilmeisesti noissa myös watit ovat "tehokkaampia" kuin nykyaikana kun laitteita myydään hirmuisilla nimellistehoilla jotka mitataan niin että saadaan mahdollisimman näyttävä lukema suoranaisesti kusettamatta (ja kyllähän viihde-elektroniikkapuolella varmaan esiintyy ihan härskiä lukujen "stetsonista vetämistä" kun jollekin normikokoiselle autosoittmelle luvataan "4x100W" vaikkei siihen koteloon mahtuisi edes virtalähde jos teho olisi todellista).
 
Tuossa Peaveyssä on kuitenkin esim. juuri virtalähdeosasto kuin hitsauskoneessa verrattuna nykyvehkeisiin ja silti ilmoitettua tehoa on vain se 2x100W, joten se varmaan on sitten ihan todellista ja jatkuvaa tehoa, ei mitään hetkellistä piikkitehoa. Myös korvakuulolla ääntä lähtee varsin reippaasti suhteessa vaatimattomaan nimellistehoon. Herkillä kaiuttimilla on tosin osansa asiassa.
Niin vähän aikaa,niin paljon puuhasteltavaa!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)