Aihe: The Smashing Pumpkins
1 2 3 4 593 94 95 96 97162 163 164 165 166
Heavy Metal Machine
17.12.2009 14:28:46
Näin viime yönä unta, että pääsin kuuntelemaan Pumpkinsien seuraavaa biisiä ennakkoon. Siinä biisissä BC:n laulu kuulosti täysin aidolta ja itse biisi oli semmoinen mitä bändi ei ole koskaan julkaissut/tehnyt. Enää ei tietäänkään pysty muistamaan sanoja, mutta melodiasta jotakin. Biisisssä oli painostava tunnelma mutta Billyn ääni oli jotenkin todella iloista kuultavaa. Biisi kesti vajaat 8 minuuttia! Uskomatonta! :)
Ylimielinen Stadilainen
Apeli
18.01.2010 10:24:33 (muokattu 18.01.2010 10:25:12)
Kuulostiko unessa yhtään tältä?
 
http://smashingpumpkins.com.s3.amaz … m/player/mp3/Widow-Wake-My-Mind.mp3
 
Soundit on ainakin aika uutta pumpkinsia, ja äkkiseltään kuulostaa aika mukavalta!
 
Löytyi siis tätä kautta: http://www.hipstersunited.com/blog/ … out-url-for-widow-wake-my-mind.html
Heavy Metal Machine
18.01.2010 19:10:39
Apeli: Kuulostiko unessa yhtään tältä?
 
Ei muistaakseni ollut tämäkään biisi.
 
Tämä uutukainen kuulostaa aavistuksen mitään sanomatomalta lällättelyltä. Vaan eipä tuomita liian aikaisin...
Ylimielinen Stadilainen
professori
19.01.2010 07:37:54
Tämä uutukainen kuulostaa aavistuksen mitään sanomatomalta lällättelyltä. Vaan eipä tuomita liian aikaisin...
 
Komppailen. Ei juuri tehny mieli kuunella toista kertaa. :|
"Paljon pilasit, kaiken munasit, nyt pillusi on kylmennyt" - Pekka Siitoin (muistokirjoitus vaimonsa kuolinilmoitukseen Turun Sanomissa)
dixi19
19.01.2010 12:20:41
 
 
A Song for a Soniin verrattuna ihan yhdentekevä biisi. Ja rasittaa jo aika lailla nuo viimeistään Pumpkins kaksipistenollan aikana yleistyneet o-ou:t ja wo-ou:t jne. Mutta jääpähän ainakin soimaan päähän :) Valitettavasti koko aamun soinut päässä toi ou/ou-ou/ou/ou-ou/o-o/ou...
anomus.com
jannu
20.01.2010 14:56:22
konehes: No olipa biisi. Ihan kuin Tinted Windows soittaisi Queenia.
 
:D
 
Aika helvetin rumasti sanottu, mutta ihan osuvasti.
 
Ei ollut kummoinen ralli. Lieneekö tämä nyt sitten sitä jossain haastattelussa mainittua vapautunutta julkaisua, ettei keskitytä vain ykkösbiisien pykäämiseen vaan annetaan tulla vapautuneesti ripulit ja kaikki?
 
Noh, sikäli kun Corgan ilmaiseksi jakaa näitä, niin aika sama vaikka siellä 44 biisin seassa olis puolet täyttä paskaa. Kunhan vaan tulis ees joka toisella kerralla sitä timanttia.
MrQuin
22.01.2010 11:24:22
 
 
Vois ajatella, että jokaisen neljän biisin EP:n eka raita ois aina se tärkein avainbiisi, sit nää seuraavat kolme ns. b-puolia/ albumiraitoja. Nähtäväksi jää. Ei tääkään huono, diggaan tuotannosta edelleen. Ois silti toivottavaa, että nämä EP:t ois toisistaan hyvinkin erilaisia tyyliltään ja tuotannoltaan. Veikkaan, että kyl noista kaikista 44 biisistä saa koottua aika lujan 12-raitasen albumin sit aikanaan.
Carvel
26.02.2010 10:20:29 (muokattu 26.02.2010 21:33:20)
E. No olihan siitä jo puhetta^^
jannu
04.03.2010 02:11:50 (muokattu 04.03.2010 02:17:02)
Kolmas biisi julkaistu. Mitä mieltä? Itte diggasin, hieno sukellus vanhaan psykedeliaan.
 
Mutta perkele, jos noi fyysiset julkaisut on jotain kymppitonnin painoksia! Kiva on jahdata pitkin nettiä ja maksaa vasen kiveksensä niistä sitten. :/
 
En tiedä, onko toi joku virallinen flyeri vai mikä, mutta näyttää hieman... noh:
 
http://i15.photobucket.com/albums/a356/Requiem89/SongsforaSailor-1.jpg
Tympee Huttunen
04.03.2010 16:37:13
jannu: Kolmas biisi julkaistu. Mitä mieltä? Itte diggasin, hieno sukellus vanhaan psykedeliaan.
 
Jeps, mielenkiintoisia biisejä Corgan tekee vanhoilla päivillään. Widow oli selvä huti, mutta nuo kaksi muuta ovat todella hyviä.
D-mus
04.03.2010 16:50:59
Mäkrö: Jeps, mielenkiintoisia biisejä Corgan tekee vanhoilla päivillään. Widow oli selvä huti, mutta nuo kaksi muuta ovat todella hyviä.
 
Mulle kyllä iskee tähän mennessä kaikki, mutta parempaakin on aivan varmasti tulossa. Lisättäköön, että jollain perverssillä tavalla tykkään widows'ta erittäin paljon.
En minä aina ole sama
MrQuin
04.03.2010 18:46:59
 
 
Joo, mulle kans kyllä kelpaa! Tässäkään ei mitään uutta ja ihmeellistä, mutta kulkee ja toimii. Varsinkin B-osa sitar-soundeineen oikein kiva.
jannu
05.03.2010 00:16:06
Mäkrö: Jeps, mielenkiintoisia biisejä Corgan tekee vanhoilla päivillään. Widow oli selvä huti, mutta nuo kaksi muuta ovat todella hyviä.
 
Vanhoilla päivillään... heh. 43 lasissa. :D
Tympee Huttunen
05.03.2010 22:16:23
jannu: Vanhoilla päivillään... heh. 43 lasissa. :D
 
No ajattelin sanan "eläkeläinen" olevan jo liian roisi. :) Pakko kyllä myöntää, etten olisi ikinä uskonut Pumpkinsin suunnalta tulevan nykyisen kaltaista musiikkia. Viimeisin studiolevy ei kuitenkaan vakuuttanut.
jannu
05.03.2010 22:23:44
Mäkrö: No ajattelin sanan "eläkeläinen" olevan jo liian roisi. :) Pakko kyllä myöntää, etten olisi ikinä uskonut Pumpkinsin suunnalta tulevan nykyisen kaltaista musiikkia. Viimeisin studiolevy ei kuitenkaan vakuuttanut.
 
Jep. Oon jo tainnut jossain täällä todeta, mutta sanon uudestaan; Ei haittais vaikka kitaravallit ja pakkoangstit olisivat pysyvästi menneen talven lumia, koska toi uusi soundi on törkeän makea. Kunhan vaan edes pari kourallista hyviä biisejä vielä tulis lisää.
Tympee Huttunen
05.03.2010 22:27:09
jannu: Jep. Oon jo tainnut jossain täällä todeta, mutta sanon uudestaan; Ei haittais vaikka kitaravallit ja pakkoangstit olisivat pysyvästi menneen talven lumia, koska toi uusi soundi on törkeän makea. Kunhan vaan edes pari kourallista hyviä biisejä vielä tulis lisää.
 
Olen täysin samoilla linjoilla. Tähän asti kuitenkin kaksi kolmesta biisistä on ollut todella hyviä, joten eiköhän noita hyviä vielä tule.
HaloOfFlies
10.03.2010 14:04:59 (muokattu 10.03.2010 14:12:34)
 
 
Ginger on lähtenyt kävelemään bändistä ja uutta basistia sekä kosketinsoittajaa haetaan. Avoimella haulla, kuten uuden rumpalinkin kanssa toimittiin.
 
http://www.mesta.net/musa/uutiset/?aid=18636
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
Tympee Huttunen
10.03.2010 16:34:32
danny: Ginger on lähtenyt kävelemään bändistä ja uutta basistia sekä kosketinsoittajaa haetaan. Avoimella haulla, kuten uuden rumpalinkin kanssa toimittiin.
 
http://www.mesta.net/musa/uutiset/?aid=18636

 
Mahtaisikohan nyt sitä suomalaista tyttöä onnistaa?
konehes
10.03.2010 16:37:43 (muokattu 10.03.2010 16:41:18)
Mäkrö: Mahtaisikohan nyt sitä suomalaista tyttöä onnistaa?
 
Saapa nähdä kelpaako sille ammattityypit vai pitääkö olla taas joku lapsi, niin kuin se rumpali. Varsinainen Glass And The Ghost Children.
 
E: Tarkennettakoon, että en voi sietää sitä uutta rumpalia. Mun mielestä ei ole mitenkään hyvää soittoa ainakaan siinä A Song For A Son -biisissä. Hätäisiä fillejä ja kaikkinensa jotenkin köpöä soittoa.
cherub with heavy metal machine
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)