Aihe: Elektroniikan jelppikerho
1 2 3 4 5174 175 176 177 178421 422 423 424 425
päänahka
11.01.2010 09:00:47
viltsi: Terve. Tuli kasattua tuo Uraltonen Hot Mama -keinokuorma, 8 ohmin versio. En vielä vahvistimen kanssa kokeillut, mutta 8 ohmin kaappiin kytkettynä Hot Maman inputista mitattuna näyttää olevan resistanssi siinä kahdeksan ohmin hujakoilla. Onko tuo ihan käypä tapa varmistaa laitteen kytkentä?
 
Ei tuo ihan koko totuutta kerro. Sen eteen pitäisi mitata impedanssi vaihtojännitteellä ja eri taajuuksilla. Mutta ainakaan laite ei ole oikosulku tai ääretön impedanssi, joten vahvistin pysynee hengissä tuon kanssa.
Työ norjat, Zorron yöstä nouskaa.
jopasoli
11.01.2010 12:38:36
päänahka: Ei tuo ihan koko totuutta kerro. Sen eteen pitäisi mitata impedanssi vaihtojännitteellä ja eri taajuuksilla. Mutta ainakaan laite ei ole oikosulku tai ääretön impedanssi, joten vahvistin pysynee hengissä tuon kanssa.
 
Eiös hot mama ole resistiivinen? Silloin impedanssin pitäisi kyllä olla sama joka taajuudella, kun ei ole reaktanssia mukana.
Tämä ei ole provoa.
päänahka
11.01.2010 15:12:21
jopasoli: Eiös hot mama ole resistiivinen? Silloin impedanssin pitäisi kyllä olla sama joka taajuudella, kun ei ole reaktanssia mukana.
 
No niinpäs onkin. Olet oikeassa.
Työ norjat, Zorron yöstä nouskaa.
joomak
12.01.2010 21:15:43
Tuli pikku ongelma kitaran sähköpuolen kanssa.
Osat 2x humbucker, 2x tone, 1x volume (nostamalla puolitus), 3-asentoinen mikkikytkin. Tehty tällä ohjeella http://www.guitarelectronics.com/pr … _Switch1_Volume2_TonesCoil_Tap.html
 
Testasin kytkentää äsken asettamalla mikit toisen kitaran kielten päälle ja ongelmia löytyi tone potikoista. Tonet hurisevat. Kun tonet vastapäivään kierrettyinä eli ns. nollilla, hurinaa ei kuulu ja ääni puhdas.
Epäilen itse maadoitusta. Maadoitus on tällä hetkellä tehty kauemmasta potikasta seuraavaan, josta volumekytkimeen, josta ulosmenoon. Mikrofonikytkin on muovirunkoinen ja siksi maadoittamaton. En kuitenkaan usko, että se hurinaa tekisi. Tone kytkimissä maakorvan ja maan välillä on kondensaattori merkinnällä 22nK, tarkoittanee samaa kuin 0,02_ faradia.
 
Voisiko hurinan tehdä se, että talla ja kielet eivät ole maadoitetut samaan letkaan? Kokeilin irtojohdoilla yhdistää tämän kielinä käytetyn kitaran tallan hurisevaan tone-potikkaan ja hurina vaimeni hiukan, ei kuitenkaan riittävästi.
 
Kitarassa ei ole huoltoluukkua vaan se on "henkireiästä" huollettava. Täytyisi olla liitäntöjen kunnossa ennen asennusta ettei montaa kertaa tarvitsisi räpeltää.
joomak
13.01.2010 10:14:41
Joopajoo. Vikana olikin vain maadoittamaton pistorasia :P
tommiot
14.01.2010 11:36:46 (muokattu 14.01.2010 11:55:45)
Kaverin JCM900 SL-X:stä ei lähde tarpeeks volaa. Se kantoi sen mulle tohon katottavaks. Mikähän tossa nyt sit vois olla, kun ei putkia vaihtamalla korjaantunut. Saundin puolesta kunnossa, mut master täysilläkään ei oo mitenkään järjettömän lujalla... Mitään muita oireita en oo huomannut. Mittailin putkien anodeilta jännitteet ja näytti olevan ihan kohdallaan. Putket hehkuu kovin himmeästi, mut kyl sieltä tulee 6 volttia jännitettä. 5 volttia tasasuunnattuna ekoille putkille.
 
Toi laite oli mulla aikaisemminkin katottavana. Sälli osti sen eBaysta ja siinä oli heti yks kylmäjuotos putkenkannan anodipinnillä. Hyvä tuuri.
 
EDIT: Tökkäsin looppiin erillisen etuasteen, niin volaa lähti kyllä huomattavasti enemmän.
How do mix ?! ¯(°_o)/¯
Aki
14.01.2010 12:13:47
 
 
Moridin: Kaverin JCM900 SL-X:stä ei lähde tarpeeks volaa.
 
Vaihdoitko myös etuasteputket?
 
Tollanen ongelma johtuu monesti kärähtäneestä päätemuuntajasta, mutta jos erillisellä etusella vola on normaali, niin ei onnksi ole kyse tuosta.
 
Tossa on V3 ja IC1 juuri ennen looppia. Ne tarkastaisin ensimmäisenä.
"Epäreilua tuomita koko paketti 99,9%:n perusteella." -Jucciz, 2008
tommiot
14.01.2010 12:19:12 (muokattu 14.01.2010 12:20:32)
Edit: Voi helvetti. Oli se putkista sittenkin. Uraltonelta oli taas tullu sökö etuasteputki. V3 pakasta vedetty Tung-sol 12AX7 oli pimeenä.
How do mix ?! ¯(°_o)/¯
joomak
14.01.2010 20:09:15
Rakensin pikkuvahvistimen ohjeella joka löytyy Googlesta haulla "ideaport" -> Mini-Harkka kitara- ym. soittoharjoituksiin.
 
Mokkula on nyt valmis, mutta kitaran ääneen tulee särö. Varsinkin paksummilla kielillä kuulee selvästi. Kaiuttimena kokeiltu 8" Celestionia ja 12"Eminencea. Kuuluu molemmissa. Molemmat kaiuttimet ovat OK.
Kuuluukohan tämän nyt sitten olla tällainen. Ei tällä minun hermoillani ainakaan harjoitella voi, sen verran menee puuroksi. Kytkennät on tarkastettu ja juotokset OK. Mikähän yksittäinen komponentti voisi aiheuttaa tällaisen?
SirElwood
14.01.2010 20:30:22
joomak: Rakensin pikkuvahvistimen ohjeella joka löytyy Googlesta haulla "ideaport" -> Mini-Harkka kitara- ym. soittoharjoituksiin.
 
Mokkula on nyt valmis, mutta kitaran ääneen tulee särö. Varsinkin paksummilla kielillä kuulee selvästi. Kaiuttimena kokeiltu 8" Celestionia ja 12"Eminencea. Kuuluu molemmissa. Molemmat kaiuttimet ovat OK.
Kuuluukohan tämän nyt sitten olla tällainen. Ei tällä minun hermoillani ainakaan harjoitella voi, sen verran menee puuroksi. Kytkennät on tarkastettu ja juotokset OK. Mikähän yksittäinen komponentti voisi aiheuttaa tällaisen?

 
Vaikuttaako sen trimmeripotikan kääntely säröytymiseen? Entä lissäntyykö särö sitä volumepotikkaa kääntämällä?
joomak
14.01.2010 20:48:09
Kummankaan potikan kääntely ei tee korvinkuultavaa eroa säröytymisessä.
SirElwood
14.01.2010 20:50:08
joomak: Kummankaan potikan kääntely ei tee korvinkuultavaa eroa säröytymisessä.
 
Kokeiles vielä vaikuttaako kitaran volumen vähentäminen säröön. Jos ei, niin sitten pitää varmaan alkaa tutkia hommaa pintaa syvemmältä.
joomak
14.01.2010 21:09:11
Paras ääni tähän mennessä lähti nyt pihalle.
Kitarasta volume pienellleen ja trimmeripotikka oli täysillä (säätäminen ei tuntunut vaikuttavan äänenlaatuun) ja toinen potikka (volume) pienellään.
SirElwood
14.01.2010 21:46:26
joomak: Paras ääni tähän mennessä lähti nyt pihalle.
Kitarasta volume pienellleen ja trimmeripotikka oli täysillä (säätäminen ei tuntunut vaikuttavan äänenlaatuun) ja toinen potikka (volume) pienellään.

 
Tilanne taitaa olla semmoinen, että kitarasi tuuttaa liian isoa signaalia laitteelle. Onko kitarassasi mahdollisesti aktiivimikit?
Veepee
15.01.2010 00:08:36
Nyt on vähän vaikeutta telecasterin kanssa. Tein kaikki sähkötyöt itse ja kitara toimi parisen viikkoa hyvin. Sitten varoittamatta kitaran signaali alkoi pätkimään. Paikallistin vian volumepotikkaan, koska sitä ränkyttämällä&heiluttamalla äänenvoimakkuus muuttui äkisti ja myös pätkimistä esiintyi. Mittasin potikan (250k) yleismittarilla ja noin puolessa välissä liikerataa mittarin arvot saavuttivat huiput (60) ja laskivat tasaisesti lähelle nollaa volumen ollessa täysillä. Kolvailin potikan irti ja se näytti edelleen maksimiarvoksi 60 liikeradan puolessavälissä.
 
Uutta potikkaa mittaillessani mittari näyttää arvoksi 220 potikan ollessa täysin auki ilman että piuhat ovat kiinni. Kolvailun jälkeen potikkaa mitattaessa liikeradan puolivälissä tulee arvoksi taas se sama mystinen 60. Kolvasin potikan irti ja mittasin, mittari näytti arvoksi 220. Tähän loppui ymmärrys. Onko tämä normaalia vai johtuuko tuo arvo 60 esim liiallisesta kolvailusta? Pitääkö volumepotikan arvon olla siis esim se 220 kaikkien juotosten ollessa kiinni ja viestiikö arvo 60 jostain viasta kytkennöissä?
 
E: Kellonajasta johtuen kieli on mitä sattuu... :)
Osta Carvin made in U.S.A. putkicombo! -> torilta!
joomak
15.01.2010 09:23:58
SirElwood: Tilanne taitaa olla semmoinen, että kitarasi tuuttaa liian isoa signaalia laitteelle. Onko kitarassasi mahdollisesti aktiivimikit?
 
Tavalliset ovat. Kitara toimii hyvin kun kaverina Fenderin isompi vahvistin. Voisikohan esivahvistimessa olla jotain pielessä?
joomak
15.01.2010 10:37:16
Hmm. Tein nyt vielä tarkemmin tutkimusta ja huomasin että ohje kertoo transistoriksi BC549B. Olen asentanut BC549C-transistorit. Itselläni oli oletus, että tämä kirjain lopussa kertoo jännitteenkestosta, mutta taitaa tässä tapauksessa kertoa myös vahvistuksen määrästä? Kuulostaisiko potentiaaliselta vikakohteelta?
joomak
15.01.2010 16:07:44
Jatkan yksinpuheluani :P
Vaihdoin tilalle BC547B-transistorit. Nyt pelaa paremmin, mutta edelleen alkaa särkeä ääntä, jos kitarasta kääntää volumen täysille. Nyt päästään kuitenkin melkein täydelle asetukselle saakka. Mitenkähän tätä kannattaisi parannella eteenpäin? Input volume-potikka?
SirElwood
15.01.2010 16:09:50
joomak: Mitenkähän tätä kannattaisi parannella eteenpäin? Input volume-potikka?
 
Tuo inputin volumepotikka olisi ainakin helppo ratkaisu. Senhän voi tehdä vaikka trimmerillä laitteen sisään.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)