Aihe: Roland FD-8 haitsukontrolleri
1
29
22.12.2009 22:26:47
Voi olla, että johonkin topicciin olisi sopinutkin, mutta aloitin nyt tällasen.
 
Eli sähkörumpuilijat, jotka käyttävät kyseistä kontrolleria huomio!
Jos tuntuu, että pedaalin toiminta tuntuu jähmeältä, eikä "chick" ja "splash" soundit lähde niinkuin pitäisi. Asiaan löytyy HALPA lääke.
 
Nimittäin Biltemasta (tai mistä muualta tahansa) silikoni sprayta. http://www.biltema.fi/osteri/data/w … ages%20Sorted/36/huge/36-4504_h.jpg
 
Padaalin pohjasta ruuvit auki ja tota siihen kumi"sormeen" ja metalliseen vastinkappaleeseen kerros (muista pyyhkiä ylimääräiset pois), ja toimii kuin unelma. Itse tein kyseisen operaation tänään. Meni noin viisi minuuttia ja onnistui sen verran hyvin, että piti tulla oikein tänne jakamaan tietoutta. :)
 
Kestävyydestä en tiedä, mutta vaikka pitäisi viikottain tehdä uusiksi, niin pullosta riittää ainakin kahdeksi vuodeksi. :)
Elxu
22.12.2009 22:33:36
Kiitos vinkistä, pitääpä kokeilla.
 
Aiheesta myös V-drums forumeilla, menetelmä on tosin hieman hankalampi.
http://www.vdrums.com/forum/showthread.php?t=23538
29
23.12.2009 10:23:42
Tuota samaa ketjua kun lueskelee eteenpäin, niin siellä mainitaan tuo voiteleminen. Sen perustella itsekin tuota päätin kokeilla. Sattui heti ensiyrittämällä sopiva ainekin tuohon hommaan.
The Preacher
05.01.2010 22:17:49
Hitto että alkoi FD-kasi pelittämään täälläkin paremmin tuon voitelun jälkeen.
Kiitos ja kumarrus loisto vinkistä.
29
05.01.2010 23:10:25
The Preacher: Hitto että alkoi FD-kasi pelittämään täälläkin paremmin tuon voitelun jälkeen.
Kiitos ja kumarrus loisto vinkistä.

 
Eipä kestä.
Sen verran päivitystä, että kun tuosta käsittelystä on nyt kolme viikkoa, niin edelleen tuntuu toimivan aivan yhtä hyvin.
samumaster
03.08.2010 19:32:16
Olen ehkä ostamassa tuota Roland TD-3KW:ta, joten kannattaisiko toi silikoni spray hommata etukäteen että heti kun tulee ongelmia niin sen voi ratkaista?
29
03.08.2010 21:10:43
samumaster: Olen ehkä ostamassa tuota Roland TD-3KW:ta, joten kannattaisiko toi silikoni spray hommata etukäteen että heti kun tulee ongelmia niin sen voi ratkaista?
 
Ei kai sitä nyt etukäteen kannata... Jos tuollaisen hankit, niin testaat ja jos se tuntuu omaan jalkaasi hyvältä, niin ei muuta kuin soittelet. Jos taas tuntuu, että tuonkaltaisia ongelmia ilmenee, niin sitten fixaat.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)