Aihe: paketti kuoro+bandi live-esityksiin ja äänityksiin
1
NeliX4
06.01.2010 21:10:30 (muokattu 06.01.2010 21:11:27)
Hinta ratkaisee aika paljon. Onko laittaa 2000€, 5000€ tai 10 000€.
 
Tuo alesis hoitaa homman.
rintapek
09.01.2010 17:10:40
 
 
NeliX4: Hinta ratkaisee aika paljon. Onko laittaa 10 000€.
 
Tuo alesis hoitaa homman.

 
Aiottuun tarkoitukseen toi Alesis on minust auttamatta aneemisen alamittainen.
 
Kuoromikit, laulumikit, huilu + viulu = 8 mikkiä. Livenä mikki bassarissa ja virvelissä ny ei lie liioittelua ja äänitystä varten sit overi tai kaks. Skittastyrkkakin tarttee mikin eteensä, jos sen omalle raidalleen aikoo nauhoittaa.
 
Mitä tost mikseristä sais löytyä on reippaasti enempi mikkietusia, pari auxia efekteille, vähintään pari lisää monitoreille. Pari gruppiakaan ei ois haitaksi. Äänitystä varten sit directoutit. Ihan minimissään mikserinä vois mennä Scraft spirit fx16, niinko laskennallisesti.
 
Sit jos/kun aiot konkkamikkejä käyttää, niin kanavakohtainen fantom ois käyttökelpoinen ominaisuus. Sit mikseriks vaik AH mixwizard tai Scraft GB2. Jos noist räkkikokoisista puhutaan.
Mut minust tos kandeis suosiolla kattoa jotain 24- kanavaista saliäänipöytää. Vaik käytettynä.
 
Sit rakennat erikseen sen 16 kanavaa kerralla - äänityskaluston tai hankit vaik Alesiksen hd24 kovalevynauhurin.
 
Sit AllenHeathilla tietty on toi zed - uutuussarja, jost löytyy semmoinen kuin zed16r. Se ny vois olla sinnepäin mitä olet hakemassa.
One kind of music only - the good kind
NeliX4
10.01.2010 19:58:22 (muokattu 10.01.2010 19:59:06)
Hintaluokka pompsahti. Parilla tontulla löytyy jo paljon vaihtoehtoja, joista tuo zed16 ei ehkä ole huonoin, mutta ei välttämättä paraskaan.
 
... saas nähdä vastaako ekan viestin lähettäjä koskaan :)
rintapek
10.01.2010 22:32:38
 
 
NeliX4: Hintaluokka pompsahti. Parilla tontulla löytyy jo paljon vaihtoehtoja, ?
 
Näennäisesti, mut jos vekottimessa tarttee olla ny edes siedettävä määrä mikkietusia, jokunen apulähtö ja sit vielä firewire, niin Mackien Onyx on vissiin pari sataa halvempi? Phonicilta löytynee sit tonnia halvempi? Mainittuun äänitystarkoitukseen ko ei käy semmoiset mikserit, joissa digiväylässä kulkee vain mainoutin digitaalinen toisinto.
Tohon live- esitykseen taas, mis yhdistetään bändi ja kuoro, niin 8- mikkiset mikserit on auttamatta alamittaisia. Mahdolliset efektit + vaadittavat monitorit tarttee jokusen apulähdön.
 
Sit se hintaluokka tuppaa pompsahtamaan.
One kind of music only - the good kind
NeliX4
10.01.2010 23:43:16
juu, esim. PRESONUS STUDIOLIVE 16 on varmaan kans ihan ok.
isäntä66
11.01.2010 18:14:54
Kiitoksia vastauksista. Eiköhän näillä liikkeelle päästä, mutta pitänee toistaiseksi jättää pois listalta tuo FW liitäntä äänitystä varten ja tyytyä pelkkään, meille ehdottomasti tärkeämpään, live puolen hoitamiseen mikserivahvistimella, niin pysytään kutakuinkin nyt käytettävissä olevan budjetin puitteissa
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)