Aihe: Apple, Mac OS ja iMuusikot
1 2 3 4 573 74 75 76 77122 123 124 125 126
jjsound
23.12.2009 20:10:21
Ja tämä teksti tulee jo MBP koneelta.... outoa windowsin jälkeen, mutta toimii.
"No mitäpä sitä ei basisti rahaa vastaan tekisi..."
Ziggy Bubba
23.12.2009 20:16:39 (muokattu 23.12.2009 20:17:16)
 
 
jjsound: Ja tämä teksti tulee jo MBP koneelta.... outoa windowsin jälkeen, mutta toimii.
 
Veikkaan, että viikon tai viimeistään parin jälkeen oot jo täysin tottunu uuteen systeemiin. Aika helppo homma oli ainakin itelle, ei paljoa ees huomannu :)
 
Nyt kirjottelin mutsin XP-koneella (entinen mun kone), käyhän tämä netin selaus näinkin.
The Crookmachine Project
Lennu
23.12.2009 20:57:43
 
 
jjsound: Ja tämä teksti tulee jo MBP koneelta.... outoa windowsin jälkeen, mutta toimii.
 
Onnea valintaan.
 
Oletko jo liittynyt Mac-huoneeseen? http://muusikoiden.net/huoneet/198
Sieltä sitten apua ja opastusta varmasti eteen tuleviin oikkuihin, jotka on erilaisia kuin win -ympäristössä, mutta ihan yhtä mahdollisia.
[kokarek: En kehtaa tuhlata aikaani niiden kommentointiin kun et sinäkään ollut tuhlannut aikaa niiden säveltämiseen.]
StoRBa
24.12.2009 22:29:01
 
 
Lennu: Onnea valintaan.
 
Oletko jo liittynyt Mac-huoneeseen? http://muusikoiden.net/huoneet/198
Sieltä sitten apua ja opastusta varmasti eteen tuleviin oikkuihin, jotka on erilaisia kuin win -ympäristössä, mutta ihan yhtä mahdollisia.

 
Oikkuja ei ainakaan omalle kohdalle ole sattunut läheskään yhtä tiehään kuin XP:n jälkeen. Lähinnä kyse ollut omasta osaamattomuudesta ja tietämättömyydestä, eikä niinkään käyttöjärjestelmän.
 
Liitynpä itsekin Mac-huoneeseen :)
MadCraftin keikka YouTubessa
Tuunausta, puunausta ja yleistä löpinää blogissa.
ipecaster
25.12.2009 17:51:44 (muokattu 25.12.2009 17:52:25)
Joo, ei voi kun yhtyä edellisiin postauksiin.. Kirjoittelen tätä 21.5" iMacillä eikä mitään ihmevikoja oo tullu vastaan niinkuin windowseilla. Uuden käyttiksenkin käytön oppi käytännössä heti. TÄMÄ VAAN TOIMII!
Wk
25.12.2009 21:33:24 (muokattu 25.12.2009 21:39:02)
Minulla olisi lyhyt kysymys liittyen Ezdrummeriin: mahtaako se toimia Garageband 2.0:ssa ja vielä multichannelina? Tässä listassa näkyy pelkkä "Garageband" ja siinä ei multichannel toimi, miten tosiaan mahtaa olla 2.0:n kanssa?
 
http://www.inspirationsounds.co.uk/acatalog/toontrack-ez-drummer.html
Ziggy Bubba
25.12.2009 21:41:13
 
 
Saas kattoa kuin toimii hommat, kun ens viikolla pitäs tulla vihdoin DV:ltä mulle äänikortiksi "mac only" Apogee Duet. Ymmärtääkseni yhteispeli Logicin ja GarageBandin kanssa on mainiota... Kerron kuulumisia kunhan pääsen masiinaan käsiksi.
The Crookmachine Project
Meadow
25.12.2009 23:01:14
Mainio vehje tuo Duet. Simppeli mutta toimiva.
HTMono
26.12.2009 00:10:58
JPQ: Mitähän oikeasti hyviä max 200-300e firewire äänikortteja on:
2 linjatuloa
ja midi suuntaan jos toiseenkin...
2 linjälähtöä
ja muitakin liitäntöjä voi olla.
noi linjaliitännät ettei tarvitse johtoja uusia mieluiten 6.3mm plugein.
ja hyvä softa paketti mäkistin kannalta on plussaa. ja Logicin kanssa unelmasta pelaavia tämä taas edellytys...
presonus fireboxia katselin no softa puolella ei ihan justii nsa ole väliä paitsi ajureilla.
ps. asia liittyy mäkkiin siksi tähän ketjuun aika varma olen vaihdosta nyt kun olen miettinyt asiaa monelta kantilta... ja oman kätevyyden takia midi ja äänet samassa palikassa...

 
Focusriten uusi Saffire 24. Britit myy tuota n. 280 euroon ja ominaisuudet kohtaa. Ja on ainakin Snow Leopardilla vakaa. 2x mikki-input, 2x linja-input, 6x linja-output. Sen lisäksi MIDI, ADAT sisään sekä S/PDIF molempiin suuntiin.
If somebody thinks they're a hedgehog, presumably you just give 'em a mirror and a few pictures of hedgehogs and tell them to sort it out for themselves.
JPQ
26.12.2009 00:32:09
 
 
heikkimononen: Focusriten uusi Saffire 24. Britit myy tuota n. 280 euroon ja ominaisuudet kohtaa. Ja on ainakin Snow Leopardilla vakaa. 2x mikki-input, 2x linja-input, 6x linja-output. Sen lisäksi MIDI, ADAT sisään sekä S/PDIF molempiin suuntiin.
 
Vois olla yks mutten briteistä ostane Thomannkin sillä rajalla (kokemusta ja kielitaota löytyy enemmin sinnepäin). ps. uusinta mäkki käyttistä tarkoitan vaikka ehkä vaihtuukin ensi syksyyn menessä mikä uusin...
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
HTMono
26.12.2009 01:12:51
JPQ: Vois olla yks mutten briteistä ostane Thomannkin sillä rajalla (kokemusta ja kielitaota löytyy enemmin sinnepäin). ps. uusinta mäkki käyttistä tarkoitan vaikka ehkä vaihtuukin ensi syksyyn menessä mikä uusin...
 
Joo, ok. Löytyy muuten itseasiassa St.Paul Soundiltakin törkyhalvalla, nyt vähän harmittaa että itse en tuolta hommannut: http://www.stpaulssound.fi/kauppa/i … mp;cPath=27_66&products_id=3023
 
Ja uusimmasta siis minäkin puhuin, Snow Leopardissa pelittää täysin.
If somebody thinks they're a hedgehog, presumably you just give 'em a mirror and a few pictures of hedgehogs and tell them to sort it out for themselves.
JPQ
26.12.2009 01:26:35
 
 
heikkimononen: Joo, ok. Löytyy muuten itseasiassa St.Paul Soundiltakin törkyhalvalla, nyt vähän harmittaa että itse en tuolta hommannut: http://www.stpaulssound.fi/kauppa/i … mp;cPath=27_66&products_id=3023
 
Ja uusimmasta siis minäkin puhuin, Snow Leopardissa pelittää täysin.

 
joo mutta onko se uusin kun rahat on kasassa...
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Lennu
26.12.2009 01:30:18
 
 
JPQ: joo mutta onko se uusin kun rahat on kasassa...
 
Onko sillä väliä, jos se vastaa tarpeita?
[kokarek: En kehtaa tuhlata aikaani niiden kommentointiin kun et sinäkään ollut tuhlannut aikaa niiden säveltämiseen.]
JPQ
26.12.2009 01:36:13 (muokattu 26.12.2009 01:39:43)
 
 
Lennu: Onko sillä väliä, jos se vastaa tarpeita?
 
Vain se jos softat tai joku tärkeä rauta pykii (=ei toimi kunnolla) niin sitten on muutenhan ilman muuta yx hailee. Muutama pc aikainen softa (josta myös mäkkiversiot omistuksessa...) tottakai otetaan käyttöön mäkissäkin. Aika varmana tässä kirjoittelee no pari tosiasiaa ajanee varmaksi itseni mäkkiin: uusimmat Windowsit jo pelkästään. yksi softa vain pceelle ostettuna mutta (windowsia en laske) se on pientä se kun siitä kuitenkin pitäs ostaa uudempi versio joskus varmaan lisäksi Logicin nuotinnus pelaa paremmin (sillä tekee ehkä jo jotain jossain tilanteissa vaikkei tiettyjä juttuja sekään osaa).
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
dyydfromhell
26.12.2009 14:44:23
Aki: Kovalevyllä on syytä olla vähintään 10% tyhjää jotta se toimisi odotetusti. En tiedä miten iso kiekko sulla on, mutta ei se tyhjä tila itsestään lisäänny. Isompaa on syytä hankkia, joko koneen sisälle tai piuhan päähän.
 
Onko mahdollista pitää kahta kovalevyä samassa koneessa? Nyt ostaisin vain uuden (ulkoisen?) kovalevyn ja jatkaisin sillä ns. vanhan jatkeeksi. Pitäisikö silti esim ohjelmat olla samalla kovalevyllä jne.
jjsound
26.12.2009 15:44:17
Äänikorttia myös olen seuraavaksi hommaamassa. Apogee duet oli mielessä, mutta mahtaisiko tuo Focusrite saffire olla äänenlaadultaan riittävän hyvä, kun siitä löytyisi myös midi, joka apogeesta muistaakseni puuttuu? Hinta ei edes olisi paha.
"No mitäpä sitä ei basisti rahaa vastaan tekisi..."
Makkari
26.12.2009 18:18:35
Pystynkö nauhoittamaan läppärini sisältä tulevaa musiikkia GarageBandillä? Suomeksi sanottuna haluaisin siis saada musa-DVD:ltä äänen CD:lle. Onnistuuko GarageBandillä vai pitääkö etsiä netistä joku ohjelma?
Jounzuh
26.12.2009 20:40:45 (muokattu 26.12.2009 20:41:57)
jjsound: Äänikorttia myös olen seuraavaksi hommaamassa. Apogee duet oli mielessä, mutta mahtaisiko tuo Focusrite saffire olla äänenlaadultaan riittävän hyvä, kun siitä löytyisi myös midi, joka apogeesta muistaakseni puuttuu? Hinta ei edes olisi paha.
 
Itellä on toi Apogee Duet ja käytän sitä iMacin kanssa jossa on softana Logic Pro 8 ja mulla se pelittää aivan moitteettomasti. Sen äänenlaatu on paljon parempi ku uskois ton kokosessa laitteessa olevan. Ainoo miinus mikä itellä on tullut vastaan on se, että tossa on vaan 2 1/4 line inputtia ja 2 xlr:ää, ja niitä ei voi edes käyttää samaan aikaan. Se haittaa lähinnä rumpujen mikittämisessä, kun pitää laittaa mikserin kautta monta mikkiä samaan inputtiin, joka taas haittaa jälkikäsittelyä. Toi sama ongelma näytti tosin olevan saffiressakin.
 
Mut se on tietty ihan käytöstä kiinni. Omassa kotistudiokäytössä ei mitään valittamista. Hintavahan toi on, mutta äänenlaatuki on sen verran hyvä et en usko tolla hinnalla parempaa saavan.
 
E: Duetissa ei siis ole muuta kuin firewire 400 ja kaks 1/4 line inputtia, 2 xlr inputtia ja 2 outputtia.
"There's nothing to it. You just have to press the right keys at the right time with the right force, and the organ will make the most beautiful music all by itself." - J.S. Bach
anapena
26.12.2009 21:05:27
Makkari: Pystynkö nauhoittamaan läppärini sisältä tulevaa musiikkia GarageBandillä? Suomeksi sanottuna haluaisin siis saada musa-DVD:ltä äänen CD:lle. Onnistuuko GarageBandillä vai pitääkö etsiä netistä joku ohjelma?
 
Veikkaisin, että tuon vois tehä "rippaamalla", vai mikä se termi oli? Oliko se ny Handbrake vai mikä se softa oli? Ei näitä setämies tiä...mutta lataa se Handbrake jostain ja tutki asiaa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)