Aihe: Keikkasetit
1
Tgb
10.12.2009 18:34:49
Montako ja minkämittaista settiä bändinne soittaa ?
Tgb
15.12.2009 16:21:32
Mahtaa olla tarkkaan varjeltu salaisuus kun ei kukaan uskaltaudu vastaamaan, sillä vaan kyselin kun kasattiin bluesrock bändi eikä ole hajuakaan minkälaisia settejä noin yleisesti bändit soittaa . . . just just, voishan sitä toki mennä keikoille kyttään bändejä mut ehkä tämä olis hiukan helpompi tapa kun vaan sais vastauksia.
sub zero
15.12.2009 16:38:04 (muokattu 15.12.2009 16:41:42)
Tgb: Mahtaa olla tarkkaan varjeltu salaisuus kun ei kukaan uskaltaudu vastaamaan, sillä vaan kyselin kun kasattiin bluesrock bändi eikä ole hajuakaan minkälaisia settejä noin yleisesti bändit soittaa . . . just just, voishan sitä toki mennä keikoille kyttään bändejä mut ehkä tämä olis hiukan helpompi tapa kun vaan sais vastauksia.
 
no eihän sillä ole väliä, mitä bändit yleensä soittaa. soittakaa te, mikä tuntuu hyvältä ja tietysti yleisön viihtyvyyttäkin voi ajatella, että mitään tunnin pituista hidasta jamia ei ehkä kande heittää keikan alkuun.
 
blues-rock bändin settiin nyt olettaisi kuuluvan muutama hidas bluesi, muutama nopea bluesi, muutama instrumentaali, muutama rock-versio vanhoista rhythm'n'blues -biiseistä, miksei ehkä rokettirolliakin...
 
tässä on esimerkki kahdesta blues-rock livesetistä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Live_a … egie_Hall_(Stevie_Ray_Vaughan_album)#Original_set_list
mr. finland, walk on by, your ideapark dream. mr. finland, walk on by, your alko store supreme
Edzge
15.12.2009 16:47:28
Veikkaan että vastausten vähyys johtuu myös siitä, ettei niille seteille ole mitään vakiomittaa, koska niiden pituus on erittäin paljon tapahtumasidonnainen. On eri asia onko teille varattu soitettavaksi koko ilta baarissa ja vain teille, vai onko kyseessä viiden bändin iltamat, tai kenties stadionkeikka jne. Mutta jos esim. meidän bluesorkesteri lähtisi yksin soittamaan paikalliseen kuppilaan, olisi kaksi settiä joissa kummassakin biisejä kahdeksasta kymmeneen, encoret päälle. Johonkin kolmen-neljän bändin iltamaan taas joku tunnin setti yleensä, eli about 10-12 biisiä.
YYYYYEEEEEEEAAAAAAHHHHHHHH ja tupla-aurinkolasit
baron
16.12.2009 12:08:15 (muokattu 16.12.2009 12:08:34)
 
 
Vaikka mulla enemmän niinkuin vähän on blueskeikkoja takana niin oon kuiteskin soittanut paikoissa joissa bluesbändejäkin esiintyy.
Keikkadiiliin kuuluu yleensä (aina?) kuinka monta settiä pitää/saa soittaa.
Humppapuolella setti on 45 minuuttia, tauko 15 minuuttia, muissa genreissä ei niin tarkkoja olla mutta suurinpiirtein sinnepäin kuiteskin.
Setti on yleensä 12-14 piisiä, jos pitkiä sooloja niin sitten vähemmän.
You can play any note on any chord. If it sounds "right", then it is (Mark Levine)
savonäijä
21.09.2010 14:06:41
 
 
Jos ravintolakeikoista puhutaan, on yleinen käytäntö (ja kapakoitsijoiden odotus), että vedetään 2x45min. Tai jopa 3x45. Itse olisin sitä mieltä, että sekä bändille, että useimmille ravintoloille tuo 2x45 on suhteellisen sopiva paketti. Humppabändeistä en tiedä - eikä kiinnostakaan... :-)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)