Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5148 149 150 151 152599 600 601 602 603
Hard as a rock
13.12.2009 16:59:13
 
 
Jäärä: Täällä pohjantähden alla tuli viime viikonloppuna katsottua. Jäi vähän hämäräksi, miksi tuo piti uudelleen tehdä? Näyttelijäsuoritukset olivat alkuperäisversiossa parempia (vaikka näyttlijäkaarti oin tässäkin nimekästä ja mm. Esko Roine veti hyvin) ja tässä uudessa versiossa kuvauskin oli osin sellaista sohimista, että välillä tuli jopa fyysisesti huono olo.
 
Eniten tökki sen papin vaimon näyttelijän suoritus, joka tökki heti ensimmäisestä repliikistä asti, pisti suorastaan vituttamaan, kuitenkin se rooli on keskeisessä asemassa. Saatana.
 
Tarina *****
Elokuva **1/2
 
Kannattaa kuitenkin käydä katsomassa, jos ei ole nähnyt sitä alkuperäistä leffaa.

 
Pitäisi melkein mennä katselemaan tuo, vaikka olen nähnyt alkuperäisen ihan hiljattain. Koivusalo nimittäin sanoi jossain, että halusi tehdä tuon uusiksi, koska ``alkuperäisen näytteleminen oli pökkelömäistä``. Ihmettelin aikalailla, kun omasta mielestäni alkuperäisen näyttelijät ovat aika uskottavia, enkä mitenkään osaa kuvitella että nykyisten ~30v näyttelijöiden eläytyminen elokuvan aikaan ja tapahtumiin voisi olla uskottavampaa, päinvastoin.
Marge: I Have never been so embarrassed in my whole life. Homer: Why, what did you do?
tsugaru
14.12.2009 16:34:16 (muokattu 14.12.2009 17:34:24)
Hard as a rock: Pitäisi melkein mennä katselemaan tuo, vaikka olen nähnyt alkuperäisen ihan hiljattain. Koivusalo nimittäin sanoi jossain, että halusi tehdä tuon uusiksi, koska ``alkuperäisen näytteleminen oli pökkelömäistä``. Ihmettelin aikalailla, kun omasta mielestäni alkuperäisen näyttelijät ovat aika uskottavia, enkä mitenkään osaa kuvitella että nykyisten ~30v näyttelijöiden eläytyminen elokuvan aikaan ja tapahtumiin voisi olla uskottavampaa, päinvastoin.
 
Koivusalo kommentoi, ettei halua `pönkittää egoaan` jättämällä ohjaajan karhunkouramaista kädenjälkeä kansalliskirjan filmatisointiin. Aika arveluttava suhtautumistapa elokuvataiteeseen kuitenkin. Kannatteleehan uutta Tuntematontakin juuri ohjaajan näkemyksellisyys. Ylen kuunnelmasarja on ollut useamman dramaturgin toteutuksena ainakin huippukamaa. Sai vain osakseen turhan yleisöhyökkäyksen liiasta kiroilusta. Vaikka Linnan käsikirjoituksessa kiroillaan paljon, sillä vahvat perkeleet ovat osa elettyjä tapahtumia ja aikaa.
 
Koivusalon toteutuksessa kuulemma naiset eivät osaa kuin kirkua kätensä suojassa ja juosta ulos huoneesta, joten aika ohutta ihmiskuvaa Koivusalo piirtänyt tässä suhteessa. Kun vertaa siihen, kuinka värikästä roolityötä Kirsi-Kaisa Veikontytär Pantsenvaimo Sinisalo teki kaikki Pohjantähden naiset näytellessään. Inhimillistetty rovasti Salpakari voi olla Hannu-Pekka Björkmanin tulkitsemana näkemisen arvoinen, joten kenties kukaties parin vuoden päästä televisiosta voisi filmin katsella.
No, olihanne tietysti pikkasen "hyvinsyöneen" näkösiä keskitysleirivangeiks, mut eise ainakaan mua silleen haitannu, ku ei täs oikeestaan ollu pääosissa ne ihmiset, vaan niitten puheet. NHR
Jäärä
14.12.2009 20:10:14
tsugaru:
Koivusalon toteutuksessa kuulemma naiset eivät osaa kuin kirkua kätensä suojassa ja juosta ulos huoneesta, joten aika ohutta ihmiskuvaa Koivusalo piirtänyt tässä suhteessa.

 
Verkkokalvoille on lähtemättömästi piirtynyt kuva Eija Vilpaksesta pyllistämässä. Vaikka heräänkin hikisenä tähän näkyyn lähes joka yö on pakko myöntää, että Vilpaksen suoritus oli ihan jees.
 
Sen pastorin inhimillästäminen oli mennyt hieman liian pitkälle.
Suomen Hiihtoliiton luvalla. Kaikki tekstissä mainitut henkilöt ovat fiktiivisiä ja kaikki yhtäläisyydet eläviin tai kuolleisiin henkilöihin ovat puhtaasti sattumanvaraisia. Laaditun tekstin valmistuksessa ei ole vahingoitettu eläimiä.
wrshredder
15.12.2009 23:29:17
Informaatiokameli: 2012
 
Ihan viihdyttävää tyhjänpäiväistä ripulipaskaa. Komeita tuhokuvia mutta niitä olisi saanut olla enemmän, puolivälin kohdalla meno väsähti. Juonta nyt ei jaksa edes kommentoida. Huono elokuvahan tämä on mutta hyvin jaksoi istua teatterissa koko ajan.
 
1/1

 
Aika karua palautetta leffa saanut!
 
..mutta
 
2012 .... 8
 
Minusta tämä oli varsin viihdyttävä! Tossahan oli kaikki kohdallaan. Oli räjähdystä, porua, draamaa, karkuun pinkomista, eeppistä aaltoa, eeppistä halkeamaa, eeppistä.. räjähdystä, puhumattakaan lähes lukemattomista tahattoman hauskoista kohdista. Kuten esim Arska imitaattori. Ja mielestäni leffa senkun parani loppuun mennessä. Ja henkilöhahmojen yhteen nivoutuminen oli toteutettu niin selkeästi että jopa minä (!!) ymmärsin ne. Hyvä!
 
Yksi asia mitä ihmettelen oli kuvanlaatu. Kohdissa jossa kuvattiin ihmisiä paistoi läpi jotenkin se studiomaisuus, ihankuin kuvaa ei olisi säädetty jälkeenpäin tai jotain. Jotenkin häiritsi kun tuntui katsovansa jotain behind the scenes-pätkää kokoajan. Mutta iso käsi 3d-jäbille. Hiki otsassa on kyllä tätä väännetty.
 
Ei tosiaan mikään elokuvataiteen riemuvoitto, mutta kyllä tämä lähes kolmetuntinen eepos miellytti erikoistehostejanoista silmääni. Todellakin 5 euron arvoinen elämys...
Erikoismaininta Ivanille ja kanalle.
 
"Its russian!"
"Engine...start"
Tarmo: "Iham saletisti heitän akan tänää pihalle sieltä tulee PMMP konserti kakkoselta, pistän nauhalle ja ostan maggaraa ja kaliaam ja käsivoidetta. Timangia!"
tsugaru
17.12.2009 06:38:52 (muokattu 18.12.2009 17:57:08)
Joulutarina
 
Työn puolesta tuli katseltua, enkä näissä olosuhteissa tiennyt filmistä enkä sen takavuosien yleisömenestyksestä mitään. Elokuva on talvisessa idyllissä eli pääosin Utsjoella kuvattu disneymäinen kertomus itse Nikolauksesta ja jouluperinteen syntymisestä.
 
Hassun studiomaisesta atmosfääristä 2/5.
No, olihanne tietysti pikkasen "hyvinsyöneen" näkösiä keskitysleirivangeiks, mut eise ainakaan mua silleen haitannu, ku ei täs oikeestaan ollu pääosissa ne ihmiset, vaan niitten puheet. NHR
Nazareth
17.12.2009 11:41:52 (muokattu 17.12.2009 11:42:42)
Voittamaton Ykkönen(The Big Red One)
 
Kohtuu katsottava sotaleffa mikä tosin latistuu lopussa aika pahasti ja sisältää typeriä virheitä. Muutamissa kohtaa menee melkein komiikan puolelle, esim. synnytys panssarivaunussa. Lee Marvin alkoi olla jo suht iäkäs mutta istuu rooliinsa hyvin. Kyllähän tän kattoo mutta ei lukeudu missään nimessä lempparisotaleffoihini.
 
2,5/5
Sitkeä rotta.
Informaatiokameli
18.12.2009 01:39:26
 
 
Inglouriois Basterds
 
Tämähän oli hyvä. Jotenkin tullut semmoinen ärsyyntyneisyys Tarantinoa ja miehen elokuvissaan viljelemää "minulla on ihan liikaa nippelitietoa ja olen tosi siisti kun kerron sen kaikille"-tyylistä tyhjänpäiväistä jorinaa kohtaan. Vaan tässä elokuvassa tuo puhelu oli paikallaan ja siinä tuntui kerrankin olevan järkeä. Tunnelmaa tiivistettiin sen avulla todella hyvin lähes jokaisessa kohtauksessa. Paskiaisia näkyi leffassa yllättävän vähän mutta se ei haitannut sillä Brad Pitt oli yllättäen tämän leffan heikoin lenkki vaikka aivan hyvin vetikin. Ja pahis oli todella hyvä. Kyllä tämä nousee Pulp Fictionin ja Jackie Brownin kanssa Tarantinon parhaiden pätkien palkintopallille.
 
8 ja puol/10
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
inkognito
18.12.2009 11:15:29
Baraka
 
Tätä voi suositella varauksetta kaikille Qatsi-trilogian ystäville, joskin kyseessä on mielestäni jopa vielä parempi tekele kuin Koyaanisqatsi, puhumattakaan trilogian muista osista. Hypnoottinen, ajatuksia herättävä, tajunnanräjäyttävä.. Siinä joitakin termejä, joita tuli mieleen elokuvaa katsoessa. Visuaalisesti yksi upeimmista teoksista ikinä, jota tukee mitä mainioin soundtrack. Äänen ja kuvan harmoniaa! *****
 
Brick
 
High School ympäristöön sijoittuva Film Noir -tyylinen murhamysteeri. Teinipoika alkaa selvittää tyttöystävänsä katoamista ja sotkeutuu samalla alamaailman touhuihin sekä huumekauppaan. Brick on hieno ja omaperäinen tekele mystisellä tunnelmalla varustettuna. Plussaa tulee myös siitä, ettei elokuva ota itseään missään vaiheessa liian vakavasti. Miinusta siitä, etten tajunnut aivan kaikkea tekstittämättömän version runollisesta kielestä, mutta sehän ei tietenkään ole elokuvan vika. Vaan vähennänpä silti tähden, hähhää! ****
ruusteri
19.12.2009 01:44:54 (muokattu 19.12.2009 02:34:54)
Inglourious Basterds
 
Tarantinolla se on personaallinen tyyli ohjata. Kaikinpuolin hieno leffa.
Miehen tuotannosta olen nähnyt vain Kill Billit, joita en ole ikinä ymmärtänyt ja Reservoir Dogsin, josta pidin. Waltz oli loistava, eikä se Pitt huono ollut. Elokuvassa oli paljon mieleenpainuvia hahmoja sekä kohtauksia, etenenkin se baarikohtaus ja loppu.
Loistava!
 
Hitler oli hauska. :D
 
5/5
allupatukka
20.12.2009 00:59:45 (muokattu 20.12.2009 01:04:05)
 
 
Inglouriois Basterds myös. Mielenkiintoinen leffa, ei ihan perus-Tarantinomaiselta minusta tuntunut, mutta erikoinen hyvällä tavalla kuitenkin. Juoni oli hieno ja tavat joilla asiat liittyivät toisiinsa olivat mielenkiintoisia. Näyttelijöistä täytyy ylistää Waltzin roolisuoritusta, Pitti nyt oli samallainen mitä aina, ei sitä voi erityisesti haukkua eikä kehua. Ja leffan rakastelukohtauksesta plussaa, siis siitä Goebbels örähdyksestä. 8D Mutta leffa oli kuitenkin hieman tylsähkö aina välillä ja siitä pisteen menetys.
 
4/5
Provosoitua vai provota itse, siinä vasta kysymys
Meadow
20.12.2009 01:12:04 (muokattu 20.12.2009 01:14:58)
The Incredible Hulk
 
Ei se Ang Leen Hulk nyt niin huono ollut, että jo nyt piti tehdä uusi versio, varsinkin kun tämä oli paljon huonompi. Edward Norton oli hyvä Bruce Bannerina, mutta Liv Tylerin lässytys oli työlästä kuunneltavaa. Toimintakohtaukset olivat täyttä sekundatavaraa ja CGI näytti todella paskalta. Aivan kuin tämä olisi tehty kauheassa kiireessä Avengers-leffaa pohjustamaan. Saa nähdä, millainen sekasotku siitäkin tulee.
author
22.12.2009 09:19:32
Lainkuuliainen kansalainen
 
Nerokas, trilleri isolla t:llä. Piristävä. Vähän turhan raaka minun makuuni.
 
Vahva 8
Tympee Huttunen
22.12.2009 09:30:23
Red Cliff
 
John Woon ohjaama Kiinan suurin ja kallein elokuva. Todella massiivinen sotaelokuva, joka aika kiehtovasti kertoo ajan (208) taisteluista ja strategioista. Kannattaa katsoa, jos nuo Kiina-touhut kiinnostaa.
 
****
NHR
22.12.2009 16:26:42
 
 
Thank You for Smoking, *** ja pual.
 
Oli pikkasen erilainen leffa ku mitä odotin, itseasias parempi. Tupakanvastanen suora saarnaaminen loistikin yllättäen poissaolollaan. Oikeen onnistunu casting mun mielestä oli tässä, kovia nimiä paljo mukana, eikä ykskään naama jääny mieleen sillai "tarkotuksettoman" ärsyttävänä. Ihan semmonen lepposan mukava tarinahan tää oli, vaikkakaan ei musta mitenkään niin revähdyttävän hauska, mitä jotku on hehkuttanu. Hyviä vanhoja biisejä oli kans musaraidalla taas useita. Suosittelen, josseio parempaakaan tekemistä... ;)
"Juum en onneks ole asiantuntija, tykkään vain traktoreista..." - Rojekti
Ed_Guy
22.12.2009 20:58:22
Gamer
 
Hirviätä paskaa. No en tiedä pystyikö tältä mitään muuta odottamaankaan
ganesha
24.12.2009 19:58:26
katsoin tänään kaksi:
 
Grave Of The Fireflies
- klassikkoanime 80-luvulta. surullisin elokuva mitä ikinä nähnyt, ei helposti mene pala kurkkuun elokuvia katsellessa. tätä katsellessa meni.
 
Laputa - Linna Taivaalla
- niin ikään klassikkoanime 80-luvulta. hienoa jälkeä, kuinkas muuten. sopivan kepeää matskua tuon edellisen jälkeen.
 
arvosanat molemmille 10. ihan eri syistä, tosin.
viina. hanuri. ja naiset.
ganesha
24.12.2009 20:00:38
päänahka: Tsekkaa myös Fantômasin näkemys ko. kappaleesta. Director's Cut sisältää muutenkin hienoa settiä.
 
jeah! komppia täältä! niin hyvä levy ettei pysty käsittämään.
viina. hanuri. ja naiset.
Kapane
26.12.2009 19:09:13
 
 
Ridskolan 2
 
Hevostallin tulevaisuus on vaakalaudalla. Rahaa ei ole, mutta ratsastusta olisi voitava jatkaa.
Omistajat lähtevät ulkomaille pelastaakseen tallinsa tulevaisuuden, mutta piian ja ratsastuskoulun simpsakat oppilaat saavat paremman idean ryhtyä myymään tavaroitansa, jotta talli pelastuisi. Asiakkaita onkin riittämiin ja toimintaa jos jonkin näköistä.
 
Ruotsalaiset osaavat, sitä ei käy kiistäminen. Homma luonnistuu soolona, pareittain tai jopa ryhmässä näytellessä. Ongelmat syntyvät kuitenkin elokuvat komediallisista elementeistä. Banaaniin liukastuminen oli hauskaa joskus 500ekr tehdyissä sitcomeissa. Ei enää. Nautintoa täynnä elokuva kuitenkin on ja näyttelijät, joskin tuttuja naamoija muista elokuvista ovatkin, ovat nättejä ja hommansa osaavia.
 
Pahin pelkoni ruotsinkielisestä ääniraidasta hommaa löysyttämässä kävi toteen, mutta toinen kotimainen on lähes yhtä jäykän kuuloista, kuin oma kielemmekin. Tekstityksissä oli tosin toivomisen varaa. En vieläkään tiedä, mitä tarkoittaa "slick min kärlek's spiran".
 
8/8
Skenehuora jo 7,5 vuotta.
allupatukka
26.12.2009 20:12:05
 
 
8/8
 
Kaikenlaisia arvosteluasteikkoja sitä täällä näkee.
Provosoitua vai provota itse, siinä vasta kysymys
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)