Aihe: Halpaa digitaalinauhuria treenikämpälle
1
matzbyy
15.12.2009 17:30:11
Terve, niin pitäisi joltakulta kysyä nauhureista, kun en niistä mitään tiedä. Äänenlaadulla ei niin väliä ole, vaatimus olisi ettei ääni särkyisi laitteen omalla mikillä, sillä mikseriä meillä ei ole, mikrofonikin kiinnitetty bassovahvistimeen.
Äänenlaadun ei siis tarvitse mitään ammattitasoa olla, tarve vaan olisi, että mikrofoni kestäisi kovaa soittamisen, budjetinkin pitäisi alle 150 jäädä. Mitä mieltä olette esimerkiksi yamaha pocket track 2g:stä?
Pieni rumpalipoika
16.12.2009 11:36:40
 
 
Minidisk-soitin ja erillinen mikki/mikit voisi olla myös yksi ratkaisu. Ja se voi myös olla halpa. Joskaan ei tietysti aivan niin kompakti ja kätevä välttämättä kuin joku em. Zoom.
Rummut nurin ja nussimaan! - Musanäyte: http://www.youtube.com/watch?v=xNXySiXWU9w
PIM
16.12.2009 12:55:25
Pieni rumpalipoika: Minidisk-soitin ja erillinen mikki/mikit voisi olla myös yksi ratkaisu. Ja se voi myös olla halpa. Joskaan ei tietysti aivan niin kompakti ja kätevä välttämättä kuin joku em. Zoom.
 
Ei kai nyt kukaan enää nykypäivänä viitsi itseään kiusata millään minidiskeillä jos käytettyjä H2:ia myydään satasella? Täytyy olla aika masokisti, jos siihen hommaan lähtee, tai sitten todella persaukinen.
virtalahde
16.12.2009 13:37:18
 
 
PIM: Ei kai nyt kukaan enää nykypäivänä viitsi itseään kiusata millään minidiskeillä
 
Mullapa on DCC-nauhuri, jota käytän joskus jos tekee mieli saada melua talteen.
Jaakko Viitalähde >> http://www.virtalahde.com
matzbyy
16.12.2009 18:28:28
mutta siis yleisesti ottaen 100-150 euron tallentimet kestävät laitteen omalla mikrofonilla esim keikan tallentamisen?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)