Pakko kertoa hieno tarina.
Eräällä ulkomaisella rumpufoorumilla Drumsmith.com:issa tuli myyntiin Tempus-merkkinen rumpusetti Paul Masonin eli Tempus-rumpujentekijän itsensä toimesta seuraavanlaisen taustatarinan kera:
"A man contacted me some time ago about this kit, having reached a place in his life where he was ready to resume playing/gigging on a steady basis. He was promptly hit with a recurrence of a cancer for which he'd only recently been seemingly successfully treated. Back to hospital..
His second treatment went exceptionally well and he prepared to move on with his musical pursuits, only to then be severely plooked financially by one of his own clients. The net result of all this is that, as if he hadn't suffered enough already in his life, this very nice man currently can't even afford the instrument which would make it possible for him to treat himself to the very best of all therapeutic outlets.
Some people just have it a lot harder than the rest of us..
7x14" Snare Drum
8x12" Mounted Tom
16x16" Floor Tom
16x22" Bass Drum w/Tom Holder
Fibreglass shells; chrome lugs; Copper Glitter finish; c/w a complete set of Levy's bags; $2599.00 USD, delivered within continental North America."
Eli rumpusetin tilannut kaveri oli jotunut syövän takia niin pahaan taloudelliseen ahdinkoon, että ei pystynytkään lunastamaan tilaamansa settiä ja Paul joutui laittamaan sen uudelleen myyntiin (Tempus-rummuthan tehdään tilaustyönä.) No, heti perään kaverista (viisissäkymmenissä,neljän isä) kuultiin vielä että hän joutuu mahdollisesti lähtemään asunnostaan, mutta on saanut jatkoaikaa vuokraisännältään tammikuun loppuun.
No, joku palstalla ehdotti, että rumpujen tekijä Paul lahjottaisi setin tälle kaverille. Sitäkin Paul oli harkinnut, mutta ei pystynyt siihen venymään, hänelläkään ei ollut ollut ilmeisesti paras vuosi, mutta tästä ajatuksesta syntyi toinen, paljon parempi. Ehdotettiin kolehdin keräämistä, eihän kukaan ostaja pystyisi edes hyvillä mielin settiä soittamaan kun joka kerta tämä sairas kaveri tulisi mieleen. Parissa päivässä "threadiin" ilmestyi kymmeniä ilmoituksia halukkuudesta osallistua, ja Paul päätti järjestää keräyksen ja omasta pussistaan ottaa hinnasta 1000 dollaria pois. Tavotteena olisi siis 1599 dollaria.
Tämä on aivan mielettömän hieno osoitus rumpalien yhteishengestä ja veljeydestä! Pidetään sitä yllä!
Tämä sairas kaveri, Steven Moore, oli nyt tänään kirjautunut foorumille, ja oli lähes sanaton ja aivan suunnattoman onnellinen ja kiitollinen tästä ideasta. Tuli hyvä mieli itsellenikin kun pystyi auttamaan rumpalia hädässä.
En tiedä tarkkaa summaa, paljonko on kasassa tällä hetkellä, arvioisin että noin 700 dollaria. Yleisin summa on ollut about 10 dollaria/nokka.
Jos joku täällä haluaa osallistua esim. Paypal:in kautta, ihan vapaavalintaisella summalla (tyyliin Eurokin auttaa), niin uskoisin että Paul Masoniin saa yhteyttä helpoiten
http://www.tempusdrums.com kautta. Meilin löytää sieltä, en viitsi sitä tänne laittaa roskapostin takia. Sanokaa Markkulta terveisiä! :)
Multakin saa myös toisen meiliosoitteen/paypal-osoitteen johon pystyi lahjoittamaan ja josta Paul lähetti kiitoksen lahjoituksesta.
Brotherhood of drummers! Aika hiton hieno juttu!
En tiä, onks kitaristit tai laulajat tällasii? :)
Kailis: Markkuliinihan on ovat sosiaalivammainem, soittotaidotom, harjoittelua pelkäävä ja karttava ammattilainem.