Aihe: cubase vs reaper
1 2
Aki
07.11.2009 03:31:43
 
 
mobbi: Sitten taas jos mennään omien bändien demotasolle paskoilla kamoilla, reaper on tosi jees. Jos vaativampiin äänitysprojekteihin, melkein Cubase tai Pro Tools... Tai noin mä itse ajattelen.
 
Kauheen moni ajattelee noin, mutta tossa ei ole mitään muuta logiikkaa kuin hinta. Reaper on reilusti nopeampi ja monipuolisempi kuin PT. Itse suostuisin PT:llä tekemään korkeintaan muutaman biisin autotallidemoja, sitä isommat proggikset ehdottomasti Reaperilla.
"Epäreilua tuomita koko paketti 99,9%:n perusteella." -Jucciz, 2008
Pop Corn
07.11.2009 03:58:55 (muokattu 07.11.2009 04:14:30)
mobbi: Eipä kaikki kyllä laittomia softia käytä... Tiedän montakin, jotka eivät ikinä ole käyttäneen yhen yhtään laitonta softaa tai plugaria.
 
Joo eihän tässä ollut edes siitä kysymys. Alko vaan ihmetyttää nuo ihmettelijät.
 
Muuten, mäkin tunnen monta muusikko kaveria jotka eivät koskaan ole viinaa juoneet... esim tämä Jas... mikäs sen nimi olikaan... hmmm ...noh ne on kaikki merkonomeja ja ekonomeja nykyään.. ei väliä.. joo jatkakaa vaan.
 
Ps Kaikki tietää foorumin linjan, pidetään siitä kiinni. Mutta ei aleta jeesustelemaan, jookos?
.
mobbi
07.11.2009 16:35:53
 
 
Aki: Kauheen moni ajattelee noin, mutta tossa ei ole mitään muuta logiikkaa kuin hinta. Reaper on reilusti nopeampi ja monipuolisempi kuin PT. Itse suostuisin PT:llä tekemään korkeintaan muutaman biisin autotallidemoja, sitä isommat proggikset ehdottomasti Reaperilla.
 
Itse en koskisi PT:hen ikinä.. Sitä sanoin lähinnä vaan sen takia, kun valtaosa studioista on kuitenkin pro tools pohjaisia toistaiseksi. Helpottaa työskentelyä eri pajojen välillä. Vaikka onhan toikin kyllä pieni pointti. onnistuuhan se mutenkin.
 
Olipas taas turha kirjoitus...
www.crimson-sun.org
CPU
27.11.2009 13:36:09
Tuli tossa sattumalta käytettyä tota sx 3:sta pitkästä aikaa. En ihmettele, et tyypit mieltää reaperin jotenki helpommaksi käyttää kun cubasen. Johtunee siitä, että uusimpia cubaseja ei oo voinu waretaa. Oha se 3 aika kömpelö käyttöliittymältään, sama ei todellakaa päde c5:een.
 
K.
http://www.therepublicofdesire.net/ http://www.myspace.com/protectorateindustrial
Torniojaws
27.11.2009 16:43:34
 
 
CPU: Johtunee siitä, että uusimpia cubaseja ei oo voinu waretaa.
 
Kyllä se uusinkin Kjuubeis on ollut "saatavilla" jo hyvän aikaa.
Vortech | Relativity | Vortech @ Rytmikellari, Raahe, 3.12.2009
CPU
28.11.2009 17:34:53
Torniojaws: Kyllä se uusinkin Kjuubeis on ollut "saatavilla" jo hyvän aikaa.
 
Niin, vissiin kuukauden verran.
 
Siksi käytin sanaa "voinut".
 
K.
http://www.therepublicofdesire.net/ http://www.myspace.com/protectorateindustrial
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)