Aihe: kaapit ja nupit
1
otgdy_87
05.03.2004 09:56:24
kertokaa miulle mitä nää kaappi nuppi etuaste asiat on, yhteen soveltuvuudet ja parhaat äänet raskaampaan musaan.
Mausoleumi
05.03.2004 14:20:58
Onko kenelläkään kokemuksia kitarakaappien rakentelusta, erilaisista elementeistä ja niiden soinnista. Mistä saa, mitä maksaa?
Entäpä paineen hakuisesti perinteisten 12" korvaaminen 15":lla, onko kitaran taajuudelle sopivia 15"?
Nap-nap-naali
Miikathebest
05.03.2004 19:37:45
 
 
Tein kaapin käyttäen 4 eminencen legend elementtiä. Hinta thomannilla jotain 50€/kpl.
Soundi on marshalliin(celestion G12T-75) verrattuna vähän plörö, mutta menettelee. Ja tehonkestoakin elementeillä on ihan kivasti 150w ja kun niitä iskee 4... yeah.
 
Kaapin muotoilusta sen varran, että ei kannata tehdä neliön(korkeus=leveys) muotoista, koska silloin se korostaa jotain keskimatalia ääniä ikävästi. Sen kuitenkin sain korjattua iskemällä kaapin pohjalle kamaa.
 
Itse ei kannata ruveta kaappia tekemään, jos rahalla on jotain merkitystä, nimittäin itse tehtynä ei kuitenkaan tule yhtään sen halvemmaksi, kuin kaupasta ostettuna.
Ota se mikä on paras!
Miika Rocks It - Miika's Vision
otgdy_87
08.03.2004 13:03:24
juu kiitos erityisesti billsnerille.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)