Aihe: Slayer - yleistä keskustelua
1 2 3 4 595 96 97 98 99131 132 133 134 135
Rahkonen
15.11.2009 20:53:31 (muokattu 15.11.2009 20:53:56)
 
 
Eiköhän noista sooloista olla jo jauhettu tarpeeks. Kumma jos 26 vuoden jälkeen odottaa jotain uutta Slayerin sooloilta, menkää vaikka valittamaan Kirkin wahista Metallica-ketjuun.
Räkkipeli
15.11.2009 22:43:56
allupatukka: SNuffissa on pari hyvää riffiä, mutta alun soolot pilaavat kappaleen täysin. Tulee aina skipattua biisi sen räpellyksen takia.
 
Alun soolot ovat just repäsevät! Kunnon old school meininki prkl. Captor Of Sin. :)
"Foorumeiden pahimpia trolleja on ne, jotka osaa ja tietää paljon, mutta esittävät mielipiteensä faktoina." -IJarro
Terry Pantheras
16.11.2009 15:26:10
allupatukka: SNuffissa on pari hyvää riffiä, mutta alun soolot pilaavat kappaleen täysin. Tulee aina skipattua biisi sen räpellyksen takia.
 
Nuo soolothan nyt on ihan perus Slayeria...
MASTEROID ~~ stoner rock - doom - heavy - death metal ~~
Nytph
16.11.2009 19:26:54
Ilokseni löytyikin uusi lätty Spotifysta ja kuunteluunhan se meni. Positiiviseksi yllätykseksi meininki oli parantunut aikaisemmasta levystä ja jotenkin riffit tuntuivat tiukemmilta kuin pitkään aikaan. Kyllähän tätä olisi enemmänkin kuunnellut. Erityisesti mieleen jäivät Unit 731 ja Psychopathy Red, varsinkin jälkimmäinen potki munille jo näytepalana ennen levyjulkkareita. Soundit nyt eivät kummemmin loista, mutta ajavat asiansa kelvollisesti.
 
Sooloista sen verran, että turha niitä on kauheammin dissaamaankaan lähteä. Slayer-henkeen sopiviahan nuo ovat aina olleet. That's it.
"The sun is the same in the relative way, but you're older - shorter of breath and one day closer to death."
Daelos
16.11.2009 20:47:39
Itekkin yllätyin levystä. En mä ole oikeastaan mistään Slayerin levystä tykännyt sitten Seasonsin mutta tämä kyllä iski! Ton Hate Worldwiden kuulin jo silloin ennen levyn julkasua ja ajattelin että huhhuh mitä paskaa sieltäkin tulossa, mutta onneksi muut biisit ovat pirun hyviä :)
http://www.last.fm/user/Daelos
Nieby
17.11.2009 09:57:26
Onkos se DVD mistään kotoisin? En oo vielä ehtintnä sitä katsoa.
www.myspace.com/beyondotherdimensions
d3monilaama
17.11.2009 16:56:29
Ei tullut aivan The Big Fouria, mutta sinne päin:
 
http://www.ultimate-guitar.com/news … h_team_up_for_american_carnage.html
Kun demokratia ja sananvapaus on uhattuna, ne pitää siirtää turvaan. Ja kun niitä ei ole paikalla, voi tehdä kaikenlaista.
TheMurno
17.11.2009 17:02:24
d3monilaama: Ei tullut aivan The Big Fouria, mutta sinne päin:
 
http://www.ultimate-guitar.com/news … h_team_up_for_american_carnage.html

 
Tää saa luvan tulla myös Suomeen!
Ron McGovney
17.11.2009 17:14:13
d3monilaama: Ei tullut aivan The Big Fouria, mutta sinne päin:
 
http://www.ultimate-guitar.com/news … h_team_up_for_american_carnage.html

 
Jaa...Noh...:)
Kummasti ne Megadethin kanssa jaksaa rundata "pelkän bisneksen takia", siis kuten Araya esim. Soundissa suoraan totesi.
Lapis
17.11.2009 19:35:39
Paranoid90: Onkos se DVD mistään kotoisin? En oo vielä ehtintnä sitä katsoa.
 
Kerran katsottava. Ei toista kertaa jaksa.
How do we know he's not Mel Tormé?
polytoximaniac
17.11.2009 22:17:04
Tuossa Kusti polki lähes Lombardon tapaan ja olikin paketti pöydällä odottamassa koulupäivän jälkeen. Parin pyöräytyksen jälkeen todettakoon et Slayeriähän se. Soolot ja Daven fillit jälleen sekoilevat sen minkä kerkiää.. DVD kerrankin vähemmän "turha" kuin usein näissä Deluxe mega limited hyper - editioneissa meinaa olla. Olihan siinä jopa sisältöä. Tosin kerran katsottua tuskin tarvii kovin usein tiirailla. Aika näyttää kuinka kestää kulutusta. No, tulihan paketissa myös Soilent Greeniä, joten eiköhän näillä hetken pötkitä!
Pulisongs = best
BMF
24.11.2009 00:45:37
d3monilaama
24.11.2009 11:13:53
BMF: Ottaakohan Ulrich herneet nenäänsä?
 
http://www.voice.fi/index.php?mw=sl … mp;tmpl=blog&cid=9819&cat=1

 
Rehellisesti sanottuna ei sillä ole varaa ottaa. Tekisi kyllä varmaan ihan hyvää Larsille opetella yhdessä rumpujen soittoa.
Kun demokratia ja sananvapaus on uhattuna, ne pitää siirtää turvaan. Ja kun niitä ei ole paikalla, voi tehdä kaikenlaista.
Räkkipeli
24.11.2009 13:02:41
BMF: Ottaakohan Ulrich herneet nenäänsä?
 
http://www.voice.fi/index.php?mw=sl … mp;tmpl=blog&cid=9819&cat=1

 
Ei taida bisneslerssin ego antaa periksi. Ha, harvoin näin isot jampat tarjoaa toisilleen soittotunteja. Lombardo nyt on niin sydämellinen kaveri että ei kyllä yllätä.
"Foorumeiden pahimpia trolleja on ne, jotka osaa ja tietää paljon, mutta esittävät mielipiteensä faktoina." -IJarro
Walker
24.11.2009 16:58:40
Aika pahan pisti Dave.
Ei skulaa ni ei skulaa.
Hynkel
29.12.2009 12:52:19
Nyt on tätä World Painted Bloodia tullut sen verran kuunneltua, että... ei helv***i, en voi edes TEESKENNELLÄ pitäväni levystä. Munatonta, puhkiväsynyttä, läpeensä kulunutta samaa sontaa kuin edellinen, Christ Illusion.
 
Ikäväähän tällainen itkeminen on, mutta Slayerin parhaat ajat ovat olleet ohitse jo pitkään. Divine Intervention oireili jo pahasti, mutta taso on laskenut levy levyltä niin paljon, etten usko tästä enää olevan paluuta parempaan.
 
Ikävää on myös se, että Slayer on Suomessa sellaisessa asemassa, että moni (liian moni) suhtautuu bändiin täysin kritiikittömästi.
 
Itseensä ja elämäänsä tyytyväiset papat eivät tee rankkaa musiikkia. Ja kun Slayerin tapauksessa todella rankka meininki on se jolla bändi on erottunut massasta... ei jäljelle jää kuin hikistä ilmaa.
 
RIP Slayer, minun silmissäni, ja kiitos vuosikymmenten varrella kertyneistä muistoista. Olen puhunut.
allupatukka
29.12.2009 14:07:19 (muokattu 29.12.2009 14:28:02)
 
 
Hynkel Belzepop: Nyt on tätä World Painted Bloodia tullut sen verran kuunneltua, että... ei helv***i, en voi edes TEESKENNELLÄ pitäväni levystä. Munatonta, puhkiväsynyttä, läpeensä kulunutta samaa sontaa kuin edellinen, Christ Illusion.
 
Ikäväähän tällainen itkeminen on, mutta Slayerin parhaat ajat ovat olleet ohitse jo pitkään. Divine Intervention oireili jo pahasti, mutta taso on laskenut levy levyltä niin paljon, etten usko tästä enää olevan paluuta parempaan.

 
Saat mielipiteesi kuulostamaan faktalta. Minuun ainakin on ajan myötä uponnut uutukainen lähes siinä missä vanhat klassikot Seasons ja South. Niin moneksi meitä on.
 
Itseensä ja elämäänsä tyytyväiset papat eivät tee rankkaa musiikkia.
 
Mistään muusta se ei voi johtua. Mikähän mummontulkinta tuokin on, pitää olla vihainen, inhota itseään ja haluta parantaa elämäänsä että voi tehdä hyvää musiikkia? Jotain emoshittiä? En oikein jaksa uskoa että sillä on mitään merkitystä.
Provosoitua vai provota itse, siinä vasta kysymys
apua-mies
29.12.2009 15:13:26
allupatukka: Mistään muusta se ei voi johtua. Mikähän mummontulkinta tuokin on, pitää olla vihainen, inhota itseään ja haluta parantaa elämäänsä että voi tehdä hyvää musiikkia? Jotain emoshittiä? En oikein jaksa uskoa että sillä on mitään merkitystä.
 
tekstit on täynnä god hates us allia ja world painted bloodia,mutta sitten araya virnistää leveästi ja on haastatteluissa hyvinvoiva ja sanoo silleen että "no emmää nyt oikeesti, määhän oon katolinen ja kaikkee, nää on vaan hyviä otsikoita...". eihän tämä tällainen ole rehellistä musiikintekemistä lainkaan,tulee mieleen idolsit, että kirjotetaan siitä mistä ihmiset haluaa kuulla, aivan sama vaikka se ois ihan fuulaa ja itsepetosta :) tietävät mistä se elanto tulee,joten vääntävät tasaista ja tuttua ruisleipää vuodesta toiseen fanien iloksi.
Quru
29.12.2009 19:48:50
apua-mies: tekstit on täynnä god hates us allia ja world painted bloodia,mutta sitten araya virnistää leveästi ja on haastatteluissa hyvinvoiva ja sanoo silleen että "no emmää nyt oikeesti, määhän oon katolinen ja kaikkee, nää on vaan hyviä otsikoita...". eihän tämä tällainen ole rehellistä musiikintekemistä lainkaan,tulee mieleen idolsit, että kirjotetaan siitä mistä ihmiset haluaa kuulla, aivan sama vaikka se ois ihan fuulaa ja itsepetosta :) tietävät mistä se elanto tulee,joten vääntävät tasaista ja tuttua ruisleipää vuodesta toiseen fanien iloksi.
 
Kyllähän se on rehellistä musiikintekemistä, eihän Araya niitä juttuja pääsääntöisesti kirjoita vaan King. Enemmänkin on kyse siitä, että Arayaa ei uskonnolisesta taustasta huolimatta häiritse vetää noita juttuja ja hänen mielestään ne kuuluvat asiaan. Noh, kun otetaan aitous peliin niin ei voida mennä kuin päin honkia. Minulla on musiikkiin vähän samanlainen asenne kuin Arayalla noihin teksteihin: ei sen tarvitse olla mitään "aitoa" ja skenepisteitä nostavaa, kunhan kuulostaa helvetin hyvältä.
"Ja jos multa kysytään niin tää meidän alkoholisoitunu, mielenvikanen, kaikesta valittava, tosiaan kyyläävä, herroja vihaava, köyhiä vihaava, vertasiaan kadehtiva, itseään vähättelevä maailman heikkoitsetuntosin kansa on loppujen lopuks aika helvetin hien
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)