Aihe: tarvitsen PA:T !! auttakaa hädässä..
1
karhuntassu
21.11.2009 20:55:52
niin tosiaan,PA setti laulamiseen pitäisi saada.. mieluiten sellaset että kestää kaikki soittimet sitten keikoilla..
 
onko esim tämä hyvä??
http://www.thomann.de/fi/the_box_pa_252_eco_mkii_e800_set.htm
 
viissataa on budjetti suurin piirtein..
Antti1
21.11.2009 21:02:43
karhuntassu: niin tosiaan,PA setti laulamiseen pitäisi saada.. mieluiten sellaset että kestää kaikki soittimet sitten keikoilla..
 
Sitten nolla lisää budjetin perään, ihan tosissaan. Ehkä puolet riittää, jos tietää mitä hakee.
 
onko esim tämä hyvä??
http://www.thomann.de/fi/the_box_pa_252_eco_mkii_e800_set.htm

 
Ei ole.
 
viissataa on budjetti suurin piirtein..
 
Ei riitä. Sillä saat treeneihin kelvolliset laulukamat laululle ja ehkä kiipparille, et minkäänlaisia PA-kamoja.
Oh my goodness. What am I gonna do in a submarine?
Jaava
21.11.2009 23:32:31 (muokattu 21.11.2009 23:35:09)
noi halpissetit on huonoja, mutta kyllä niillä pikkukeikkoja voi vetää.
Ei kuitenkaan kannata olettaa, että ne kestäisi kovin pitkään. Itse nähnyt monia hajoamisia. Etenkin halpispiuhoissa.
''Miten voi olla jano, vaikka on juonut koko yön?''
Lennu
22.11.2009 08:11:21
 
 
Antin kommenttiin vielä lisään. Että jos niitä keikkoja kuitenkin on tulossa, niin se porukan luottotietoisin vois ottaa lainaa ja lainat maksetaan sitten keikkaliksoista/ kautta kaiffarit maksaa osan joka kuukausi. Mahdollisimman semmosta sitten ostoon, josta hinta ei putoa hirveästi, kun sitten myy ne kun bändi hajoaa. Noi teepoksit vähän liian korkeita ja kiikkeriä jopa jakkaroiksi, joten ei niitä.
 
Ja tämä ei ole mitään vittuilua, älkää ostako noita pahvilaatikoita. Mielummin käytettyä hyvämaineista. Huoltamaan niitäkin joutuu, kuten mitä tahansa käyttötavaraa, mutta arvo säilyy ihan eri tavalla kun noilla alotuspostin ongelmajätteillä.
[kokarek: En kehtaa tuhlata aikaani niiden kommentointiin kun et sinäkään ollut tuhlannut aikaa niiden säveltämiseen.]
aimotuska
22.11.2009 09:27:51
http://picasaweb.google.com/hjunnila/Baah#5381179186100182066
Lennu
22.11.2009 11:37:57
 
 
hjunnila: Jaahah, ja heti tuli tarvetta:
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=50&t=184812

 
Toi on kyllä helvetin hyvä, piti ihan plussa laittaa.
[kokarek: En kehtaa tuhlata aikaani niiden kommentointiin kun et sinäkään ollut tuhlannut aikaa niiden säveltämiseen.]
kivi
23.11.2009 17:28:38
Tuskin kannattaa aloittaa ostamalla mitään keikka-PA:ta ellei ole tanssiorkesteri.
 
Todennäköisesti halvat aktiiviset laulukaapit riittävät treenaukseen, eikä muuta käyttöä niille koskaan tulekaan. Keikoilla soitetaan sitäpaitsi yli puolet hiljempaa kuin treeneissä, musasta riippumatta, ja jos siellä tarvitaan PA:ta, sellainen varmaan on paikalla jo.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
St. Bass
23.11.2009 20:29:52
Ilman että avaan uutta keskustelua, niin ajattelin kysyä noista laulukamoista reenien suhteen. Minkälaiset kamppeet pitäisi lauluun olla, jotta saisi laulun kuitenkin hyvin kuulumaan ilman älytöntä karjumista? Rokkia soitetaan kuitenkin suht kovaa.
Fernandes
Vilhelmus
24.11.2009 10:30:00
 
 
Keikoilla soitetaan sitäpaitsi yli puolet hiljempaa kuin treeneissä, musasta riippumatta
 
Mihinkäs tällainen yleistys pohjautuu?
Jäätävä mänkkinen.
Pieni rumpalipoika
24.11.2009 10:43:14
 
 
Vilhelmus: Mihinkäs tällainen yleistys pohjautuu?
 
No mutta sehän ikiaikainen legenda eikä niitä pidä kyseenalaistaa,heh.
 
No joo, tuo perustuu varmaankin siihen että meillä kaikilla uramme alkuvaiheessa tilanne treeniksillä (varsinkin ennen vanhaan kun tietoa ei saanut netistä tosta vaan) ne kitaravahvistimet ja muut puhalsivat nilkoille huonon akustiikan treenikämpässä ja ekan kunnon keikan yhteydessä miksaajasetä ystävällisesti käski tiputtamaan volat ysistä neloseen ja nostamaan ne vaffarit ylemmäs ja suuntaamaan soittajan kajuuttaan.
 
Eihän todellisuudessa ainakaan pidemmälle ehtineiden säädöissä varmaan hirveän suuria eroja keikoilla ja treeneissä ole. Rumpalit soittavat samalla volalla (eli täysiä) ja siten myös muut.
Rummut nurin ja nussimaan! - Musanäyte: http://www.youtube.com/watch?v=xNXySiXWU9w
Teijo K.
24.11.2009 13:46:07
 
 
Vilhelmus: Mihinkäs tällainen yleistys pohjautuu?
 
Veikkaisin että omakohtaiseen kokemukseen. En ole vielä omallakaan kohdalla tavannut kuin pari poikkeusta tuohon sääntöön ja nekin näitten akustisten prokkisten kanssa.
"80-lukuinen Tuomari Nurmio putosi tyhjään kaivoon ja jalat katkes"-soundi. -Jannu
Alkuperäiskokoonpano
Things and Stuff
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)