Aihe: Duncaneiden humbuckereiden napapalojen säätöruuvit
1 2 3 4
jra
06.11.2009 20:38:32
Olikohan Tonequest vai mikä, jossa väitettiin jopa ruuvien asennolla olevan merkitystä (muutakin kuin esteettistä), neuvottiin kääntämään napapalat niin että ruuvin ura on 45 asteen kulmassa kieliin nähden, ja vielä niin että joka toinen on aina samaan suuntaan. Aikamoista.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Midrange
06.11.2009 21:23:00 (muokattu 06.11.2009 21:32:07)
Toihan riippuu tosiaan niin siitä soittajasta. Jos on puurokorva joka ei erota distortion pedaalia overdrivesta niin ei voi olettaa että korva kuulis eroja mikkienkään säädöissä.
Huvittavaa vaan on se että ne jotka ei oo ns. tarkkakuuloisia jaksaa meuhkata miten noita on ihan turha säätää, aivan kuin se olis heidän ajastaan pois jos joku muu omaa soitintaan säätää :D
 
Tää on vähän sama kuin ne jotka väittää ettei 128 kbps mp3 laatua voi erottaa wavista pelkillä korvilla.
jra
06.11.2009 21:36:55 (muokattu 06.11.2009 21:40:11)
Midrange:Huvittavaa vaan on se että ne jotka ei oo ns. tarkkakuuloisia jaksaa meuhkata miten noita on ihan turha säätää, aivan kuin se olis heidän ajastaan pois jos joku muu omaa soitintaan säätää :D
 
Tää on vähän sama kuin ne jotka väittää ettei 128 kbps mp3 laatua voi erottaa wavista pelkillä korvilla.

 
En ole mitenkään napapalojen säätämistä vastaan tai sitä etteikö sillä olisi tietyissä tilanteissa vaikutusta, jota ei saa muilla säädöillä. Mutta pointti oli se, että edes mikkien suunnittelijat tai valmistajat eivät ole napapaloja tarkoittaneet "jatkuvaan" ruuvailuun - siitähän tässä ketjussa kait oli alunperin kyse?
 
Tuo Tonequestin(?) napapalojen urien asento on kyllä sitten jotain muuta kuin puukorvat ja mp3:t.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Jucciz
06.11.2009 21:38:22
No mitä eroa on overdrive- ja distortion-pedaalin soundilla?
Kivijalka
06.11.2009 21:39:07
Jucciz: No mitä eroa on overdrive- ja distortion-pedaalin soundilla?
 
Toinen saundaa enemmän aikuiselta?
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
Midrange
06.11.2009 21:40:01 (muokattu 06.11.2009 21:41:52)
jra: En ole mitenkään napapalojen säätämistä vastaan tai sitä etteikö sillä olisi tietyissä tilanteissa vaikutusta, jota ei saa muilla säädöillä. Se että edes mikkien suunnittelijat tai valmistajat eivät ole napapaloja tarkoittaneet "jatkuvaa" ruuvailuun - siitähän tässä ketjussa kait oli alunperin kyse?
 
En sanonut jatkuvaan ruuvailuun todellakaan.
 
Tulee meinaan AIKA USEIN tehtyä pientä hienosäätöä jolla saa yllättävän hyvin säädettyä soundia mutta ei kuitenkaan olis tarkoitus värkätä niiden kanssa liikkaa ettei jää ruuvit vaan käteen loppuen lopuksi..
 
Kyse oli siitä että missä ne jengat sijaitsevat. Ja nyt kun tuli ilmi että ne on siellä mikin sisälevyssä niin kyllä noita uskaltaa käyttää. Muutama tyyppi tässä threadissä vei tämän täysin pois raiteiltaan tossa alussa niin ettei kohta kukaan tajua enää mistä oli alunperin kysymys.
 
Laitetaan nyt vielä kertauksen vuoksi quote ekasta viesteistä.
 
Mitenkä paljon nuo duncaneiden humbuckereiden napapalojen säätöruuvit (eli ne 6 kappaletta) kestää käyttämistä päivästä toiseen? Onko se ruuvipesä ihan vaan se muovinen humbuckerin kuori vai onko siellä sisällä jotain vahvemmasta materiaalista tehtyä pesää?
Insane Kane
06.11.2009 21:42:33
Midrange: Toihan riippuu tosiaan niin siitä soittajasta. Jos on puurokorva joka ei erota distortion pedaalia overdrivesta niin ei voi olettaa että korva kuulis eroja mikkienkään säädöissä.
 
OT:
 
Nyt kyllä ;)
Kuka sen pystyy sanomaan soundia kuuntelemalla että kutsuuko valmistaja jotain purkkia distortion vai od nimikkeellä?
t. joku heebo netistä
jra
06.11.2009 21:42:34 (muokattu 06.11.2009 21:44:30)
Midrange: En sanonut jatkuvaan ruuvailuun todellakaan.
Siksi "jatkuvaan" olikin lainausmerkeissä.
 
Mitenkä paljon nuo duncaneiden humbuckereiden napapalojen säätöruuvit (eli ne 6 kappaletta) kestää käyttämistä päivästä toiseen?
Ainakin itse käsitän tuon lähes jatkuvaksi ruuvailuksi, siihen nähden että luultavasti ne on alunperin tarkoitettu juurikin kerran pari silloin tällöin tehtävään hienosäätöön. Mutta edelleenkään en ole sitä vastaan etteikö niitä voisi käyttää itse miten parhaaksi näkee.
 
Kyse oli siitä että missä ne jengat sijaitsevat. Ja nyt kun tuli ilmi että ne on siellä mikin sisälevyssä niin kyllä noita uskaltaa käyttää. Muutama tyyppi tässä threadissä vei tämän täysin pois raiteiltaan tossa alussa niin ettei kohta kukaan tajua enää mistä oli alunperin kysymys.
 
Eikös se aina mene näin. Joskus tulee kysymyksen ohi mielenkiintoista keskustelua, joskus rölöä tai turhaa kinastelua. Tässäkin on ollut hyviä perusteltuja pointteja esim. Foxilta ja Pekuridekselta.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Midrange
06.11.2009 21:44:27 (muokattu 06.11.2009 21:50:00)
jra: Siksi "jatkuvaan" olikin lainausmerkeissä.
 

 
Eikös se aina mene näin. Joskus tulee kysymyksen ohi mielenkiintoista keskustelua, joskus rölöä tai turhaa kinastelua. Tässäkin on ollut hyviä perusteltuja pointteja esim. Foxilta ja Pekuridekselta.

 
Jep. Harmi vaan että täällä jatkuvasti on muutava "aikuinen" soittelija jotka ovat näemmä ottaneet elämäntehtäväkseen keskutelujen sotkemisen ja provosoinnin.
 
Se on varmasti joillekkin elämän suola käydä kinastelua joka pikkuasiasta, johon itsekin tässä provosoiduin. Tässähän ei ollu kyse alkaa väittelemään siitä miten paljon nuo kenenkin mielestä vaikuttavat soundiin, vaan se niiden kestävyys ja mikin rakenne johon joku viisas vihdoin antoikin vastauksen :)
jra
06.11.2009 21:50:54 (muokattu 06.11.2009 21:52:06)
Tulipas mieleen tähän aiheeseen liittyen (ja tämä ei ole provo), että kun silloin tällöin käännetään kaulahumppari niin että säädettävät napapalat ovat tallan puolella (esim. Keef, Peter Green), niin onko tullut vastaan että tallahumppari olisi käännetty niin että ruuvit olisivat kaulan puolella? Onko vastaavaa, mutta päinvastaista, vaikutusta, eli tallahumpparin soundi hieman tummenisi? Eikös tuo vaikuta siihen missä kohtaa mikki näkee itsensä olevan suhteessa skaalaan?
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
fox
06.11.2009 22:11:48
 
 
jra: Tulipas mieleen tähän aiheeseen liittyen (ja tämä ei ole provo), että kun silloin tällöin käännetään kaulahumppari niin että säädettävät napapalat ovat tallan puolella (esim. Keef, Peter Green), niin onko tullut vastaan että tallahumppari olisi käännetty niin että ruuvit olisivat kaulan puolella? Onko vastaavaa, mutta päinvastaista, vaikutusta, eli tallahumpparin soundi hieman tummenisi? Eikös tuo vaikuta siihen missä kohtaa mikki näkee itsensä olevan suhteessa skaalaan?
 
Eipä juuri. :( Kyllä niit voi käännellä ihan miten lystää. Lähinnähän vaikutus on siinä, että ei olisi saman polariteetin kelat (ja huom! tässä siis kyseessä magneettinen polariteetti, ei se sähköinen "vaiheenkääntö" eli out-of phase -soundi, josta Peter Green oli tunnettu, sekä moni muukin) siis, saman polariteetin kelat rinnakkain. Jotain marginaalivaikutusta voi soundiin olla, mutta tarkoituksena oli se, ettei missään tapauksessa ne kelat (ja niiden magneettisuus) sotkisi toisiaan, siis jos on rinnakkain N- ja P-polariteetit, niin ne "vetää toisiaan" kun taas N ja N hylkii.
Mutta entäpä sitte 3 humbukkerin kitarat, kysyy joku.. no, siinä nähdään, mitä oikeaa vaikutusta noilla on. Totta kai, jos on joku erittäin "harjaantuneella korvalla" varustettu, ns. kultakorva, niin totta kai niissä voi olla jotain erojakin? Itsehän en oo mikään kultakorvainen hifisti, en huomaa eroja siinä, onko mulla stereoissa litz-punotut kaiutinkaapelit puhtaasta kuparista, vai autostereoitten kajari-lattaa (jota siellä on..)
Mutta, nää on näitä, ja jos joku huomaa eron, niin OK. Jos taas olen ite tyytyväinen omiin stereotoistosoundeihin, niin "piruako se naapureille kuuluu, mitä meidän kanat syö..."
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Valtton
07.11.2009 15:39:23
fox: Mutta, nää on näitä, ja jos joku huomaa eron, niin OK. Jos taas olen ite tyytyväinen omiin stereotoistosoundeihin, niin "piruako se naapureille kuuluu, mitä meidän kanat syö..."
 
Just näin! Off topiciksi menee mutta menkööt..... Omat kitarakamat on ruuvattu pitkälti omaan makuun ja ihmetyttää aina välillä miten porukka hakee omille kama valinnoille täältä jotakin yhteistä hyväksyntää ja kappas kappas väittelyksi menee.
 
Kyllähän tunnetuimmat soittajat tunnistaa tietenkin soitto tyylistä mutta myös siitä omasta soundista, hieman radikaalimpaa kokeilun halua niihin valintoihin, kun palataan vielä asiaan niin jos se oman soundin "suola" löytyy mikkien naparuuveista niin kaikin mokomin.
First Class In The WhiteTrash
tender.insanity
07.11.2009 15:57:12 (muokattu 07.11.2009 15:58:35)
Mä oon huomannut, että arkisin klo 11-14 tulee parempaa sähköä seinästä ja soitto kuulostaa kirkkaammalta. Kai se pitäis muina aikoina ruuvata napapaloja, jotta kirkkaus säilyisi.
 
On muuten suuri ero myös, miten päin se pistoke on pistorasiassa. Kokeilkaas!
 
EDIT: Kumpi on parempaa sähköä muuten niinkuin soittoharrastusta ajatellen; ydinvoimalla vaiko tuulivoimalla tuotettu? Vai onko näille haastajaa?
McNulty
07.11.2009 16:00:51
Midrange: Huvittavaa vaan on se että ne jotka eivät kykene käsittämään eriävää mielipidettä, sitä toisenlaista näkemystä asiasta, meuhkaavat messulaudoilla kuin persuksille ammuttu karhu. Kaikkien ei tarvitse olla jäsen Midrangen kanssa samaa mieltä, vaimitähäh?
I've spent most of my money on booze, women and guitar gear. The rest I've just wasted.
Midrange
07.11.2009 16:04:55 (muokattu 07.11.2009 16:06:40)
bonecrusher: eivät kykene käsittämään eriävää mielipidettä, sitä toisenlaista näkemystä asiasta, meuhkaavat messulaudoilla kuin persuksille ammuttu karhu. Kaikkien ei tarvitse olla jäsen Midrangen kanssa samaa mieltä, vaimitähäh?
 
Just tätä tarkotin. Opettele hyvä mies lainaamaan oikein toisten viestejä. Äläkä sotke mun nimimerkkiä tohon typerääs kommenttiis minkä äsken pistit, Okei?
 
Pistänpä varoituksen.
SirElwood
07.11.2009 16:15:05
Upea ketju! Tällaista lisää.
Valtton
07.11.2009 16:16:03
Kumpi on parempaa sähköä muuten niinkuin soittoharrastusta ajatellen; ydinvoimalla vaiko tuulivoimalla tuotettu? Vai onko näille haastajaa?
 
Kyllähän paras konsti on virittää kuntopyörään generaattori ja vetää skeballa biisit siitä omasta sähköstä, voi nääs soitella sitten välillä joko mollissa tai sitten polkee kovempaa ja vetää duurissa......
First Class In The WhiteTrash
McNulty
07.11.2009 16:19:04
Midrange: Just tätä tarkotin. Opettele hyvä mies lainaamaan oikein toisten viestejä. Äläkä sotke mun nimimerkkiä tohon typerääs kommenttiis minkä äsken pistit, Okei?
 
Pistänpä varoituksen.

 
Sulla on hauska tapa julistaa itsesi absoluuttiseksi oikeaksi sen perusteella että "mä hei avasin tän ketjun" ja kun joku esittää eriävän mielipiteen niin herneet pusseineen ja palkoineen päätyvät nasaalikaviteetteihisi ju(h)listamaan multihuipennuksen ilosanomaa. Minulla on edelleen oikeus siteerata ja lainata kirjoittamaasi sekä yksilöidä omat viestini sinulle.
 
Pistä varoitusta vaan, siksihän se painike on olemassa. Pitäisikö minun nyt jotenkin pelätä? Ehkäpä sinun kannattaisi pikkuhiljaa alkaa ymmärtämään että metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan. Mietippä hetki "omaa käytöstäsi" tällä foorumilla, useamman threadin osalta. Oletko mallioppilas vai malliesimerkki?
 
Asioista pystyy keskustelemaan vaikka olisimmekin aidan eri puolilla ja jyrkästi eri mieltä niistä. Valitettavasti jotkut ottavat eriävät mielipiteet loukkauksena itseään, aloittamaansa threadia/aihetta tai jotain muuta, maallisen ja kuolemattomuuden väliltä, kohtaan.
I've spent most of my money on booze, women and guitar gear. The rest I've just wasted.
aristoteles666
07.11.2009 20:14:45
 
 
mikkien ruuvien säätely on naurettavaa pelleilyä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)