Aihe: Poltetun levyn polttaminen
1 2
Exhausted
04.03.2004 12:54:55
 
 
jos siellä kopioidessa jotain bittejä menisi vinoon niin se ei tulisi jonkun tietyn taajuden heikontumisena kuten analogikopioinnissa vaan saattaisi tulla pätkäsy tai muu hälyääni sinne väliin. Näitä on tullut useasti. Tai sitten koko levy ei soi.
saturnzreturn
04.03.2004 14:00:54
Kyllä cd-kopiosta tulee bitilleen tarkka kopio alkuperäisestä.
 
ei muuten tule, testattu..ei sillä että äänenlaatu olisi paskempi, mutta eri määrän bittejä nuo kaksi levyä sisältää keskenään..
sattuu olemaan sillälailla,että toisilla on millä mällätä ja toisilla se on rahasta kiinni, juu....
85423321
04.03.2004 14:12:52 (muokattu 04.03.2004 14:20:13)
On se vaan kumma, että kopioidut tietokone CD:t toimivat joka kerta, vaikka joka levyssä pitäisi muka muutama virhe olla. Tuppaavat nimittäin olemaan aika tarkkoja nuo kompuutterit sen datan suhteen, yksikin virhe koodissa ja se on
SYNTAX ERROR?
READY.
Sade on Jumalan pissaa.
Leikari
04.03.2004 14:14:12
ei muuten tule, testattu..ei sillä että äänenlaatu olisi paskempi, mutta eri määrän bittejä nuo kaksi levyä sisältää keskenään..
 
yleensä suositellaan, että äänilevyjä poltettaessa ei käytetä suuria nopeuksia vaan esim. 4x tms. nopeutta - virheitä pitäisi tällöin tulla vähemmän
 
yksittäiset bittitason virheet eivät ole äänitteen kannalta dramaattisia - käytännössä eivät ole kuultavissa kun näytetaajuus on se 44 kHzjotain ja bittisyvyys 16 (noinkos ne meni?) eli jos bitti tai useampi kuudestatoista on väärin (binaarissa melkein sama, että mikä niistä) yhden 44 000-osa sekunnin osalta - ei virhettä semmoisenaan kuule. Mikäli virheitä on todella runsaasti voisi kuvitella särönkaltaisen häiriön tulevan ääneen mukaan. Mikäli virhe on datan lukua häiritsevä niin se pyritään korjaamaan toistolaitteen (ainakin varsinaisissa cd-soittimissa) korjausalgoritmeilla siten, että varsinaisesti äänellistä katkosta ei synny (kuten esim. naarmu-tapauksissakin tehdään)
 
cd-kopiot eivät siis välttämättä ole bitintarkkoja, mutta erot käytännössä kuulumattomia.
85423321
04.03.2004 14:16:38
yleensä suositellaan, että äänilevyjä poltettaessa ei käytetä suuria nopeuksia vaan esim. 4x tms. nopeutta - virheitä pitäisi tällöin tulla vähemmän
 
Niin, mutta ovathan tietsikan levyt paljon herkempiä virheille, ja niitä sentään voi paahtaa 32x nopeudella.
Sade on Jumalan pissaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)