Aihe: Akustisen vahvistaminen
1
Munnari
08.10.2009 23:27:16
Apua tarvitaan ja kokemuksellisia neuvoja. Behringerin ultracustic 1800:n omiistajilta käyttökokemuksia ja silleen. Suositteleeko joku hankintaa akustiselle ja jos suosittaa niin voisiko perustella? kiitosta etukäteen..
route
14.10.2009 20:24:24
Munnari: Apua tarvitaan ja kokemuksellisia neuvoja. Behringerin ultracustic 1800:n omiistajilta käyttökokemuksia ja silleen. Suositteleeko joku hankintaa akustiselle ja jos suosittaa niin voisiko perustella? kiitosta etukäteen..
 
Itsellä oli joskus Behriger 900 akustinen vahvistin. Meni palautukseen.
Kyllä se ääntä tuotti, mutta taso ei ollut häävi. Rämis ja säris kun tehoja lisäs.
Hanki mielummin hyvä vahvistin ja hiukan halvempi kitara kuin päin vastoin.
Munnari
19.10.2009 21:36:11
route: Itsellä oli joskus Behriger 900 akustinen vahvistin. Meni palautukseen.
Kyllä se ääntä tuotti, mutta taso ei ollut häävi. Rämis ja säris kun tehoja lisäs.
Hanki mielummin hyvä vahvistin ja hiukan halvempi kitara kuin päin vastoin.

 
Kiitos vinkistä. Voip olla etten behringeriä taida laittaa mutta millainen on hyvä akustiselle? Olen kokeillut jos jonkinlaista putki- ja konkkanuppia ja sitä sun tätä sähkärivahvistinta mutta saundiin en ole ollut tyytyväinen. Miellyttävintä on ollut soittaa suoraan pa:n kautta, mutta oikeaa saundia ei ole löytynyt. Voisi tietenkin kokeilla muuttamalla mikitystä tai kehittää jotain helppiä. Kertokaa te osaavat saundinikkarit miten saadaan "pämppä" soimaan vahvistettuna oikealla tavalla eli rouhevasti.
P-Nut
20.10.2009 12:13:32
 
 
Ite hommasin akustiseeni (Yamaha LL16) K&K Pure western mini-mikityksen. Vahvistimeksi AER Alpha. Kuulostaa mielestäni todella hyvältä. Monet suosittelivat väliin vielä erillistä etuvahvistinta, mutta en ole ainakaan vielä nähnyt tarvetta sellaiselle. Varsinkin kun soittelen pääosin vain kotona vielä. Mutta soundiin olen siis todella tyytyväinen. Esim. Tommy Emmanuel suosii kyseistä merkkiä, ymmärrän nyt miksi.
planet Bullshit on a galaxy of this sucks cameldicks.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)