Aihe: Onko kokemuksia vocal processor -laitteista?
1
vode
01.10.2009 18:55:58
Suunnitelmissa on hankkia laulun tueksi vocal processor tai voice effect -laite, pääasiassa kiinnostaa niissä oleva pitch control eli apu, joka pitä lauluäänen nuotissaan ja myös ns. stemmalaulu eli 2- ja 3-äänien lisääminen yksin laulettaessa. Olen netistä yrittänyt verrata kahta laitetta Boss VE-20 Vocal performerisa ja TC Electronicin voicetone correctoria. Netissä on kyllä esittelyvidoita, mutta onko kellään itsellään perskohtaisia kokemuksia. Olen myös kiinnostunut ostamaan käytetyn edullisesti.
nisumaka
27.10.2009 14:44:47
Sain tän TC:n eilen ja tää on laululle tosi fantastinen. Mikkinä nyt kun on Rode M1, niin toimii. Ostan vielä varmaan jonkin pienen aktiivimonitorin tohon mikkiständiin, niin uskon tästä olevan tosi asiallinen peli meikäläiselle.
 
Aika hupaisa homma, että testasin kerran, mutta silloin siis kontrabassolla, ja sain aika paljon erilaisen kuvan. Nyt tutkin manuskat ja muut materiaalit tarkkaan, ja niin on homma, että tää on optimoitu ihmisäänelle. Varmaan tän koneen ohjelmisto teki jonkin virheellisen konfiguroinnin itsekseen, kun soittelin kontraa tästä läpi.
simohovari
03.11.2009 16:46:10
jos jollakin tarvetta niin myisin ton tc:n correctin:
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=365007
 
tarvisi saada asap pois nurkista, kun vuokra pitää maksaa!
simohovari
17.11.2009 22:54:01
olisi vieläkin tuollainen autotune myynnissä torilla minulla, jos jotakuta kiinnostaa :) ja olisi kiire päästä siitä erooon :D
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)