Aihe: ESP LTD MMV-08 FD:n floikka ja sen vireen pito?
1
pietari-poika
13.10.2009 00:02:41 (muokattu 13.10.2009 00:03:33)
Yleisestiottaen LTD:n lisenssifloikat ovat lisenssifloikkien pohjasakkaa. Tossa skebassa oleva "Floyd Rose Special" tuskin tekee poikkeusta. Kyllähän floikan kuin floikat saa pari vuotta pitämään vireen ihan hyvin, mutta esim. paljon kun kieliä vaihtelee niin ne kaikkien ruuvien kannat menevät pyöreiksi, jolloin kuusiokoloavaimella ei kääntäminen enää onnistu yms.
 
Eiköhän tollanen lisenssifloikka kuitenkin vuoden palvele ihan hyvin, jos jaksaa pitää sitä kunnossa. Jos sulta kerran schalleri löytyy niin minä ainakin iskisin sen heti kiinni, pitää vireen tietysti paremmin ja soundi ja sustain paranevat. Schallerit on ihan laatupelejä, tehdään samalla tehtaallakin kuin OFR:t. Toimivat siinä missä orkkisfloikkakin.
 
Joku muu saa tarkentaa.
tommium
13.10.2009 01:05:06
Mulla oli MMV-07 ja suosittelen lämpimästi Schallerin vaihtoa alkuperäisen tilalle. Siinä ei oikea tallan väri paljoa lämmitä kun menee hermot tuon orkkispaskan kanssa. Tuo ei todellakaan pidä virettä kunnolla jos vähänkään kammella kikkailee. Schallerin JT-590 floikka oli Charvelissa minkä jonkin aikaa omistin ja vieläkin välillä hieman ketuttaa että myin sen pois, oli todella mukava kitara ja vire piti todella hyvin vaikka kitaralla oli ikää 15 vuotta.
...mä sanon viimeisen sanan, Jasse on gay.
Juicy
13.10.2009 02:01:42 (muokattu 13.10.2009 02:01:55)
 
 
Joku muu saa tarkentaa.
 
Niin, siis todellakin kultainen hardware ja valkoinen värihän sopii mitä parhaimmin yhteen Rhoadseissa.
 
On mullakin musta floikka muuten kromatuilla osilla olevassa kitarassa. Ei se niin tarkkaa ole...
"...pala kaulan yhden elimen, pitkä tappi."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)