Aihe: Dave Matthews Band
1 2 3
Timetokill
01.06.2007 00:59:41
Carter Beaufordin täytyy olla yksi sukupolvensa parhaita rumpaleita. Huomaa selvästi, että äijällä on jazz-tausta. Tässä taidonnäyte studiosta "Ants Marching" biisistä. Kannattaa katsoa loppuun asti.
 
http://www.youtube.com/watch?v=wQ6pvkv1GLc
David_J_Matthews
20.04.2008 21:42:29
 
 
Carter Beaufordin täytyy olla yksi sukupolvensa parhaita rumpaleita. Huomaa selvästi, että äijällä on jazz-tausta. Tässä taidonnäyte studiosta "Ants Marching" biisistä. Kannattaa katsoa loppuun asti.
 
http://www.youtube.com/watch?v=wQ6pvkv1GLc

 
Kyllä. Maailmankaikkeuden paras rumpali!
 
Ja DMB on ollut myös oma suosikkibändini jo 12 vuotta, aina on mukavaa löytää muitakin faneja!
 
DMB:lla myös oma suomalainen blogi sekä keskustelufoorumi, niille kaikki bändin fanit ovat enemmän kuin tervetulleita!
 
http://harmaakatu.wordpress.com/
http://ddtw.suddenlaunch3.com/
Could I have been anyone other than me
Zerzy
09.10.2009 22:27:30 (muokattu 09.10.2009 22:29:27)
 
 
Todella hyvää musiikkia. Ekan kerran kuulin Matthewsin soolomatskua muutama vuosi sitten ja siitä se lähti. Viimeisen parin vuoden aikana oikein muuta ole tullut kuunneltuakaan. :)
 
Uusin levy on myös ihan jees, vaikka ei ehkä herätäkään niin suuria tunteita kuin esimerkiksi Crash tai Before These Crowded Streets. Harmi kun se ei tänne Pohjolan perukoille varmaan koskaan tule. Olisi pitänyt lähteä muualle Eurooppaan tsekkaamaan livenä viime kesänä, kun olisi ollut mahdollisuus.
Johnny Buzz
10.10.2009 11:59:54 (muokattu 10.10.2009 12:00:06)
 
 
Ei tää uus oikein vakuuttanu. Tokan biisin kertsi on muuten melkein suoraan Cameon Word Up!
www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Primitive Communication nyt kaupoissa!
Timetokill
11.10.2009 06:09:01
Johnny Buzz: Ei tää uus oikein vakuuttanu. Tokan biisin kertsi on muuten melkein suoraan Cameon Word Up!
 
GrooGrux King on hyvä levy, toisin kuin onneton edeltäjänsä. Mutta kaikkia noita kriitikoiden ylisanoja ei ihan ymmärrä. Ei lähelläkään sitä kovaa kolmikkoa, joka on Crash, Under the Table and Dreaming ja Before These Crowded Streets.
 
Tosin mikään studiolevy ei vedä vertoja parhaille DMB:n livealbumeille. Noista Trax-liveistä kuulee paljon paremmin, miten taitava ja monipuolinen yhtye on kyseessä.
Juntunen
11.10.2009 15:30:46
 
 
Tosin mikään studiolevy ei vedä vertoja parhaille DMB:n livealbumeille.
 
Aamen. Käsittämätön livebändi.
Juntunen
11.10.2009 15:30:47 (muokattu 11.10.2009 15:31:05)
 
 
Oho, tuplaklikkaus.
bedlam
11.10.2009 19:40:25 (muokattu 11.10.2009 19:45:28)
 
 
Timetokill: Tosin mikään studiolevy ei vedä vertoja parhaille DMB:n livealbumeille.
 
Joo. Innostuin suuresti tästä bändistä kun katsoin tv:stä Central Park-keikan. Don't Drink the Water -biisi varsinkin kuulosti suurinpiirtein maailman hienoimmalle. Ostin sitten innoissani tuon Before These Crowded Streets -levyn ja olin, että häh. Soittaako tällä studiomuusikkoprojektille kuulostavalla kuivalla ja hengettömällä levytyksellä muka tuo sama bändi, joka huokui niin paljon meininkiä ja tunnetta livenä. Ja tuo Water-biisikin oli suorastaan umpisurkea tuohon livevetoon nähden. Voi kun olisin kuullut studiolevyjä ensin, tuon livevedon jälkeen niihin on kovin vaikea rakastua.
 
Ja siis huomautuksena, että minähän normaalisti pidän kaikkia livelevyjä turhina ja nautin nimenomaan studiolevyistä. Tavallisesti edes laulu on parempaa levyllä, mutta jotenkin käsittämättömästi Dave jopa laulaa paremmin livenä.
mrk
19.10.2009 12:20:18
Tukholmassa 13.2.2010 => Sinne.
"Short On Long Term Goals"
Juntunen
19.10.2009 12:58:01
 
 
mrk: Tukholmassa 13.2.2010 => Sinne.
 
Oi vitu. Tää pitää nyt tsekata ja selvitellä. Ois mahtava.
Timetokill
19.10.2009 21:33:05
bedlam: Joo. Innostuin suuresti tästä bändistä kun katsoin tv:stä Central Park-keikan. Don't Drink the Water -biisi varsinkin kuulosti suurinpiirtein maailman hienoimmalle. Ostin sitten innoissani tuon Before These Crowded Streets -levyn ja olin, että häh. Soittaako tällä studiomuusikkoprojektille kuulostavalla kuivalla ja hengettömällä levytyksellä muka tuo sama bändi, joka huokui niin paljon meininkiä ja tunnetta livenä. Ja tuo Water-biisikin oli suorastaan umpisurkea tuohon livevetoon nähden. Voi kun olisin kuullut studiolevyjä ensin, tuon livevedon jälkeen niihin on kovin vaikea rakastua.
 
Jep... 100% livebändi.
 
Hanki
 
Live in Chicago
Live Trax vol.2 (Golden Gate Park feat. Carlos Santana)
 
ja vaikka
 
Gorge
 
niin eipä ole riemulla rajoja. Loistavia livelevyjä.
ppsa
21.10.2009 16:33:57
mrk: Tukholmassa 13.2.2010 => Sinne.
 
Khyllä, pakkohan on tuonne lähteä! Eipä ole ennen Ruotsiin tullut keikkoja mentyä katsomaan, joten johan se on aikakin.
 
Eventim.se myy nuo liput ja lipunmyynti alkaa perjantaina 23.10. klo 10 svenska tiden. Rekisteröityä täytynee tuonne ennen, mutta toimittaako eventim.se lippuja Suomeen? Jos jollakulla on tietoa niin iso tack, on tuo ruotsinkieli hieman heikoilla kantimilla :)
mrk
21.10.2009 17:57:01
ppsa: Eventim.se myy nuo liput ja lipunmyynti alkaa perjantaina 23.10. klo 10 svenska tiden. Rekisteröityä täytynee tuonne ennen, mutta toimittaako eventim.se lippuja Suomeen? Jos jollakulla on tietoa niin iso tack, on tuo ruotsinkieli hieman heikoilla kantimilla :)
 
Printtilippu onnistuu näköjään ainakin muille Arenanin keikoille. Springsteenin Tukholman keikalle hommasin myös tuota kautta liput. Samaa varaussysteemi kuin Suomen lippu.fi. Jännä juttu että mistään ei tunnu saavan edes englanniksi käännettyä. Måste öva lite svenska innan fredag.
"Short On Long Term Goals"
Timetokill
21.10.2009 22:47:45
mrk: Printtilippu onnistuu näköjään ainakin muille Arenanin keikoille. Springsteenin Tukholman keikalle hommasin myös tuota kautta liput. Samaa varaussysteemi kuin Suomen lippu.fi. Jännä juttu että mistään ei tunnu saavan edes englanniksi käännettyä.
 
http://free-translation.imtranslator.net/
mrk
23.10.2009 09:49:09 (muokattu 23.10.2009 11:08:19)
Eventim-harjoittelut suoritettu U2-lipuilla ja tunnin päästä itse asiaan. EDIT: tai sitten ei, maksusivulle siirtyminen tarjoaa vain ilmeisesti hienovaraista saksankielistä veetuilua.
"Short On Long Term Goals"
mrk
23.10.2009 11:09:42
Success, liput varattu ja printattu.
"Short On Long Term Goals"
Zerzy
23.10.2009 11:15:23
 
 
Jumankauta! Liput plakkarissa. Hieno fiilis.
ppsa
23.10.2009 11:19:07
mrk: Eventim-harjoittelut suoritettu U2-lipuilla ja tunnin päästä itse asiaan. EDIT: tai sitten ei, maksusivulle siirtyminen tarjoaa vain ilmeisesti hienovaraista saksankielistä veetuilua.
 
Jes, samaa kettuilua sain osakseni, mutta lopulta toimi, nyt löytyy liput itselleni ja kaverille! Bueno!
 
Kiitokset kääntämiskoneesta, ainakin varmisti omat epäilykset tekstien osalta. Eipä muuta kuin risteilyä bookkaamaan jossain kohtaa ja helmikuussa Arenanille!
Juntunen
23.10.2009 12:46:22
 
 
Milläs muuten ihmiset meinasitte Tukholmaan liikkua? Miten sinne halvimmillaan ja kätevimmillään pääsee? Risteily? Lento?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)