Aihe: Uusia tilauksia: Wolf, Apextone ja MoenFX
1 2 3 4 5
sh1nk0
03.10.2009 19:37:12 (muokattu 03.10.2009 19:37:48)
 
 
No jos varmasti on kepin tilaamassa niin eiköhän se ole aika hommata itsensä kimppatilaushuoneeseen, kaikki selviää sieltä.
 
Siispä hakemusta kimppatilaushuoneeseen moderaattorien tai hakemuksen kautta, jos jollekin ei vielä tässä vaiheessa tullut selväksi. Sieltä selviää kaikki:
http://muusikoiden.net/huoneet/tiedot.php?id=611
calluna
04.10.2009 09:17:50
Kuinka tuosta TC1 telestä irtoaa telesoundit? Toimiiko?
Hienolta ainakin näyttää...
"B.B. King can make one note count for a million Malmsteen notes" -Yngwie Malmsteen
sh1nk0
04.10.2009 16:54:34 (muokattu 06.10.2009 15:14:02)
 
 
Kuinka tuosta TC1 telestä irtoaa telesoundit? Toimiiko?
Hienolta ainakin näyttää...

 
Toimii ja khyl telesoundit lähtee mielestäni. Olen erittäin tyytyväinen.
 
Siellä on muuten tälläkin kertaa tuloillaan TC1 ja S2 -malleja, (S2 on seitsemänkielisenä).
Twinkle
05.10.2009 12:56:59
laitoin tuolle moenFX-pedaalikimpallekin deadlinen. viikko olisi aikaa ilmoittautua jos moisia haluaa kokeilla.
rosberg
06.10.2009 09:28:59
täältä löytyy jo vähän modaus-läppääkin tohon shaky-jimiin.
se on siis ihan törkeän siisti suhteessa siihen mitä se maksaa.
 
http://www.tdpri.com/forum/stomp-bo … haky-jimi-vibrato-chorus-pedal.html
 
Lisäksi tämä spedaali on aika jännä, sillä siinä on mm. kuulokelähtö
 
http://www.youtube.com/watch?v=8bLH-4GqSfk
Aina sladdissa.
oleon
06.10.2009 12:00:37
Michi: Hmmm...onko sen pakko olla tuo sinertävä väriltään? Olisko joku tumma punertava tms. käypänen? Jotenkin tuota karkinnäköistä kitaraa vaan vierastan minä.
 
Iskariot: Eihän tuo TBL ainakaan kuvaston mukaan kovin karkkia ole, aika tummahan tuo. Luonnossa sitten tietenkin voi olla jotain muuta kuten muutkin värit. Toinen hyvä ehdokas väriksi voisi olla TBK, eli trans blackin suuntaan. Kromiraudat sopisi kumpaankin mainiosti.
 
Sinänsä itselle on tuon värin suhteen aika yks lysti, tarvittaessa kelpaa kyllä joku muukin asiallinen sävy. Sininen nyt vain on jotenkin muodostunut ensisijaikseksi visioksi.
 
Edit: tänne piti typoja korjailla eikä lainaten vastata, huoh.

 
Mullekkin tuo värin vaihto kyllä käy, jos sillä lisää tilaajia saadaan. Joku muu kuin punainen olisi mieluisa, kun jo yhden punaisen tuollaisen olen omistanut.
 
Esimerkiksi joku PRS:n tobacco sunburstin värinen olis asiallinen ja komia: http://www.thomann.de/fi/prs_se_custom_tsb_st.htm (2TSB tai Brown Sunburstin Wolfin väreinä?)
 
Muutkin värin kyllä käyvät. Mie vaan haluun kitaran :)
Iskariot
06.10.2009 14:39:33
oleon: Mullekkin tuo värin vaihto kyllä käy, jos sillä lisää tilaajia saadaan. Joku muu kuin punainen olisi mieluisa, kun jo yhden punaisen tuollaisen olen omistanut.
 
Esimerkiksi joku PRS:n tobacco sunburstin värinen olis asiallinen ja komia: http://www.thomann.de/fi/prs_se_custom_tsb_st.htm (2TSB tai Brown Sunburstin Wolfin väreinä?)
 
Muutkin värin kyllä käyvät. Mie vaan haluun kitaran :)

 
Tuollainen tobacco sunbursti vois kieltämättä olla ihan hieno ja "perinteisempi" kuin sateenkaaren värikartasta poimitut värit. Pikaisesti Wolfin kataloogia mulkaisemalla osui silmään mm. väri TS (alarivissä): http://wolf3.en.ec21.com/co/w/wolf3/upimg/11_019.jpg
 
Tosiaan nyt tarvis vielä jokusen tilaajan tuohon KLP-35:n tilaukseen ja jos nyt listalla oleva sininen väri ahdistaa liikaa (höps, hieno se sinisenä ois), niin eiköhän sitä vielä voi arpoa uusiksi.
That's all folks!
probus
06.10.2009 16:54:15 (muokattu 06.10.2009 16:54:33)
Iskariot: Tuollainen tobacco sunbursti vois kieltämättä olla ihan hieno ja "perinteisempi" kuin sateenkaaren värikartasta poimitut värit. Pikaisesti Wolfin kataloogia mulkaisemalla osui silmään mm. väri TS (alarivissä): http://wolf3.en.ec21.com/co/w/wolf3/upimg/11_019.jpg
 
Tosiaan nyt tarvis vielä jokusen tilaajan tuohon KLP-35:n tilaukseen ja jos nyt listalla oleva sininen väri ahdistaa liikaa (höps, hieno se sinisenä ois), niin eiköhän sitä vielä voi arpoa uusiksi.

 
En minä väreistä niinkään välitä, mutta saisivat tehdä noita 25" skaalalla niin saattaisi kiinnostaa.
sh1nk0
07.10.2009 18:12:19
 
 
En minä väreistä niinkään välitä, mutta saisivat tehdä noita 25" skaalalla niin saattaisi kiinnostaa.
 
Kyllä ne varmaan tekiskin. Ensin pitää vaan saada se 6 tilaajaa kasaan.
wilo
07.10.2009 23:52:31
probus: En minä väreistä niinkään välitä, mutta saisivat tehdä noita 25" skaalalla niin saattaisi kiinnostaa.
 
En ole 25" keppejä paljonkaan kokeillut, mutta onko reilun 6mm erolla todella merkitystä? Tämähän on 24,75" ja 25" skaalojen välinen pituusero.
Meinaan vaan, että kitarasta riippuen joskus ei huomaa kovin selvästi edes 24,75" ja 25,5" välistä eroa.
 
Ville
Twinkle
07.10.2009 23:58:29
probus: Jotenkin epäilen, että muuttaisivat tuotantoaan kuuden kitaran takia, kun tuolla ei ole yhtään kitaraa tuolla "prs-skaalalla". Ei liene kovin yksinkertaista tehdä noinkin isoa muutosta kitaran rakenteeseen, kun puhutaan teollisesta tuotannosta.
Joka tapauksessa, kysykää ihmeessä onnistuuko tuo. Se on oikein mukava skaala ja suht harvinainen.

 
on ne tehnyt, viime kimpan BGB-explot oli tolla skaalalla. Ainakin näin olen ymmärtänyt.
Hipelius
08.10.2009 02:37:27 (muokattu 08.10.2009 02:42:36)
Onpas mielenkiintoinen tuo 7-kielinen S2. Paljonkos se kustantaisi?
 
E: Hyvinpä luen ketjua. Mutta juu, kiinnostaa kovasti. Jos rahatilanne antaa myöten, olen mukana.
sh1nk0
08.10.2009 09:33:22 (muokattu 08.10.2009 10:42:57)
 
 
Onpas mielenkiintoinen tuo 7-kielinen S2. Paljonkos se kustantaisi?

E: Hyvinpä luen ketjua. Mutta juu, kiinnostaa kovasti. Jos rahatilanne antaa myöten, olen mukana.

 
WOLF-S2 - 7 kieltä, 27" skaala, 2 humbuckeria ja TOM-talla - n. 230 euroa
malli: http://wolf3.en.ec21.com/co/w/wolf3/upimg/0002.jpg
modattuna:
http://koti.kapsi.fi/~twinkle/wolf/s2_7string_01.JPG
http://koti.kapsi.fi/~twinkle/wolf/s2_7string_06.JPG
pietari-poika
08.10.2009 19:13:36
Millanens toi TC1:n kaula on? Kehtaako Thin U-kaulaan tottunut ESP-mies soitella tollasella?
Trendkeel
08.10.2009 19:17:37
pietari-poika: Millanens toi TC1:n kaula on? Kehtaako Thin U-kaulaan tottunut ESP-mies soitella tollasella?
 
Tätä mäkin kysyin, mutta jäi pahasti jalkoihin joten vedetään vaan taustalla komppia. Paitsi että kaulan pitää olla tukeva.
 
PS. Nimimerkki ja teksti ovat pahasti ristiriidassa :-D
Still burning in hell and getting ass raped by John Holmes everyday! - http://en.wikipedia.org/wiki/Nathan_Gale
karkki
08.10.2009 20:06:05
 
 
Eikö ketään polttelisi hankkia hienoa onttokoppaista PRS-kopioita? Pari tilaajaa uupuu tässä vaiheessa minimimäärästä.
http://wolf3.en.ec21.com/co/w/wolf3/upimg/11_020.jpg
Soittoa kuulee tuolta: www.myspace.com/xxkarkki
fox
08.10.2009 20:47:15
 
 
pietari-poika: Millanens toi TC1:n kaula on? Kehtaako Thin U-kaulaan tottunut ESP-mies soitella tollasella?
 
Kyllä kehtaa, luulisin ainakin. Se on sellainen C-profiilin kaula, joka on aavistuksen Gibsonin 59-profiilia ohuemman tuntuinen. Ja kaulan rungonpuolinen pää on yks mukavimpia neckthru-toteutuksia mihin oon törmännyt. Toki omani tarvitti kipeästi vähän "parannuksia" koska työstö oli vähän karheahko, mutta hieno vesihiomapaperi ja loppuviimeistely hienolla teräsvillalla, kiillotus päälle niin johan on nami.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
pietari-poika
08.10.2009 22:14:36
fox: Kyllä kehtaa, luulisin ainakin. Se on sellainen C-profiilin kaula, joka on aavistuksen Gibsonin 59-profiilia ohuemman tuntuinen. Ja kaulan rungonpuolinen pää on yks mukavimpia neckthru-toteutuksia mihin oon törmännyt. Toki omani tarvitti kipeästi vähän "parannuksia" koska työstö oli vähän karheahko, mutta hieno vesihiomapaperi ja loppuviimeistely hienolla teräsvillalla, kiillotus päälle niin johan on nami.
 
Ok. Nyt hiukan gasittaa mutta toi rahapuoli... :D
Twinkle
09.10.2009 22:13:01
wolffeille on rätkäisty sitten deadline. se on 16.10.2009 joten varaa omasi ennen kuin on liian myöhäistä.
 
Myös moenfx:n dedis on valittu, suosittelen hankkimaan parit pedaalit nyt kun se on mahdollista.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)