Aihe: Vahvistinkorjaajia Lpr seudulta?
1
delites
01.10.2009 08:49:49
 
 
Laitoin viestin nyt tänne koska en muualta löytänyt tietoa eli..
 
Minulla on Hartke HA7000, joka on aikaisemmin hyvin palvelleena on alkanut nyt särkemään ääntä. Välillä vahivistin toimii kuten pitääkin ja välillä soundi muuttuu sellaiseksi säröksi ja paukkumiseksi, että pelkää kaiuttimien pamahtavan. Vika ei ole soittimssa eikä kaapeissa koska niitä on myös vaihdeltu, ja aina sama juttu.
 
Olen yrittänyt kysellä kaikkialta jos Lappeenrannasta löytyisi joku korjaaja tämän tyyppisille laitteille, mutta kitaristien tiedossa ei ollut muuta kuin Teleme, joka ei mielellään korjaa muuta kuin putkivahvistimia (kävin kysymässä). Onko tiedossa ketään yksityishenkilöitä/yrityksiä Lappeenrannan suunnalta tai lähiympäristöstä, jotka pystyisivät käymään läpi tuollaisien laitteen?
 
Epäilen vahvasti että kyseessä on kylmäjuotokset, eli korjaus saattaisi olla erittäin helppo. Vika tosin saatta olla muuallakin, jolloin homma voi mennä vaikeaksi. Muista kaupungeista löytyisi kyllä huoltoja, mutta tuolle vahvistimille olisi jatkuvasti käyttöä enkä haluaisi luopua siitä moneksi viikoksi.
ubik
19.10.2009 09:06:42
Telemen vieressä on Soundwell joka ainakin sillo ku ite siel pyörin teki myös Vahvistin korjauksia. ja jos eivät tee nii ainakin tietävät jonkun joka tekee.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)