Aihe: Kuinka moni oikeasti tarvitsee splassiä?
1 2 3 4 5
Sonormies
24.09.2009 00:40:18
11" splash toimii mulla hyvin etuiskuna 15" crashille. Paisten kaksnollanollakakkosia molemmat. Ja toisinaan ihan itsekseenkin etenkin snaren kanssa plätkäistynä. Copeland rules.
"Jotain heviähän voi tosiaan soittaa hiljaa, mutta eihän se sitten ole enää heviä, vaan laittia." Nimim. Niq
Speedy
24.09.2009 00:52:14
 
 
kimizu: Humppakeikoilla tulee joskus käytettyä, ei läheskään aina. Yleensä ruuvaan sen toisen crashin päälle ylösalaisin, symbaalihuopa peltien välissä. Ei sille tarvitse omaa ständiä viritellä.
 
Sama homma täällä.. Monasti otan sen poiskin, jos ei tarvitse.. laitan vain niihin biisin mihin tartee.. Paitsi jos on ihan turve keikka niin ei jaksa ruuvailla ees taas..=)
 
Hyvän spalshin löytäminen on osoittautunut haastavaksi.. ei oikein ole löytynyt sopivaa.. Se että sitä osaisi soittaa hyvin ja tyylin mukaisesti on minusta myös haastavinta ehkä kaikista symbaaleista.. Tai ainakin nykypäivänä se on jäänyt monelta vähemmälle..
 
Enemmän itselläni on käyttöä splashille kuin chinalle.. Tuota 12" chinaa tule joskus käytettyä humpilla toisen crashin tilalla ja korvaamassa splashiä.. Sen sijaan swish olis hankintalistalla, käytännöllinen monessa musassa..
"All I think about is time and groove" J. Porcaro
lkx
24.09.2009 03:08:29 (muokattu 24.09.2009 03:25:23)
 
 
Splasheillä saa mukavia mausteita soittoon, kunhan niitä muistaa käyttää kohtuudella. Olen ollut kyseisten pikkulättyjen ystävä jo pitkään ja aiempien Sabianin 6"-8" AAX- ja HH-sarjalaisten jälkeen saman valmistajan valmiiksi matchätty Max splash -setti on osoittautunut todella loistavaksi. 7", 9" ja 11" koot ovat näppärät siinä mielessä, ettei 12" crash-henkisyys ole ongelma ja vastaavasti 7" soi hiukan mukavammin kuin 6".
 
6-tuumaisista esim. A-Custom kuulostaa hyvältä - soi omalla kivalla tavallaan - mutta toisaalta en tykkää yhtään saman sarjan 10-tuumaisesta. Makuasioita tietty ja mikäs siinä, kun on jo löytynyt se oma suosikki. Yleisesti ottaen itse tykkään pienemmistä, kuin isoista splasheistä. Manun ja Vinnien fillit toimivat, samoin tietyssä määrin Portnoyn ja Incubuksen Jose Pasillaksen. Gavin Harrisonilla on mielenkiintoisia juttuja pienillä belleillä.
 
Mielelläni otan keikalle mukaan splashin tai pari. Niillä saa kuitenkin mukavia juttuja tehtyä ja vähän vaihtelua esmes haitsufillailuun. Ripustuskin on helppoa, kuten edellä mainittiin - crashin päälle tai toiseen clutchiin haitsun päälle, jos ei halua raahata telineitä/klämppejä.
 
Kyllähän monienkin vehkeiden tarpeellisuus voidaan kyseenalaistaa. Onhan tuossa omassa setissäkin kaikenlaista turhaketta. Mutta aina välillä voi valkata keikalle jotain pientä kivaa lisämaustetta ja soitella erilaisilla setupeilla halutessaan. Ja on se vähän genrestäkin kiinni.
Hilfe! Ich bin ein Fisch.
Nolte
24.09.2009 11:19:56
jazzmies: Munkin anopin vävypoika osti HHX Evolutionin 7"
 
Miten munkilla voi olla anoppi...? Käsittääkseni ovat poikamiehiä hyvin pitkälti.
kimizu
24.09.2009 12:52:46
Speedy: Sen sijaan swish olis hankintalistalla, käytännöllinen monessa musassa..
 
Mulla oli iso 21" Bosphoruksen Swish jossa oli mukavan lämmin soundi. Bändin jätkät ei kuitenkaan tykännyt siitä ja käyttö jäi aika vähälle. Yhdellä biisillä käytin joskus jollain levyllä. Vaihdoin sen muistaakseni johonkin crashiin lopulta. En ole sitä kauheasti kaivannut.
Timing stinks but cheerfully winks...
Epämuusikko
24.09.2009 13:54:33
En Tarvitse, mutta vähän aikaa sitten laitoin aimo latingin splasheja settiin. Julkisella paikalla harvemmin käytän.
"Greetings from Niger". Kesy animaali #1
isoaarne
24.09.2009 14:36:50
Nolte: Miten munkilla voi olla anoppi...? Käsittääkseni ovat poikamiehiä hyvin pitkälti.
 
Plussan arvoinen vastasivallus. :)
http://www.youtube.com/watch?v=cW0RIbQwOfI&fmt=18
Bacchus
24.09.2009 15:53:02
Nolte: Miten munkilla voi olla anoppi...? Käsittääkseni ovat poikamiehiä hyvin pitkälti.
 
Munkki jo viidennessä polvessa. Niinhän se menee.
When the Going Gets Weird, the Weird Turn Pro
Kailis
24.09.2009 16:17:12 (muokattu 24.09.2009 16:21:43)
 
 
8", 10" ja 11" Bosphorus traditionalit setissä. Tuolla tulikin jo mainittua Copeland ja Katché. Joku tarvii ja joku ei. Ihme meininkiä.
 
Yleensä ruuvaan sen toisen crashin päälle ylösalaisin
 
Ei ole oikein symbaalien fyysisten ominaisuuksien mukaista paiskoa siihen reunaan. Jos ette ole onnistuneet vielä rikkoa splashejänne niin onneksi olkoon.
Garlo
24.09.2009 20:13:43
Humppakeikoilla splash on ehdoton aksenttisymbaali!
Ja sen pitää olla omassa telineessä ja vielä oikein päin.
Käytössä Paisteen 12" 502 plätty jo vuosia, vois olla toki pienenpikin.
Must be Royal Star
moderndrummer88
24.09.2009 21:05:51 (muokattu 24.09.2009 21:15:49)
Kailis: Jos ette ole onnistuneet vielä rikkoa splashejänne niin onneksi olkoon.
 
Etkös sinä ollu onnistunu rikkomaan yhden spläsheistä ihan normaalillakin tavalla pidettynä... Että onneksi olkoon vaan---
Relaxin' At Camarillo...
moderndrummer88
24.09.2009 21:13:17
hollmi-5: splashin omistava rumpali aika usein soittaa sitä liikaa. Ainakin kerran/biisi pitää vetää, vaikka musatyyliin ei siis ollenkaan kävisi...
 
Mika Kallio on sanonut hyvin chinan käytöstä "yksi lyönti treeneissä on maksimimäärä" :) Samaa voisi soveltaa splasheihinkin mun puolesta.
Relaxin' At Camarillo...
Kailis
24.09.2009 21:37:42 (muokattu 24.09.2009 21:39:26)
 
 
moderndrummer88: Etkös sinä ollu onnistunu rikkomaan yhden spläsheistä ihan normaalillakin tavalla pidettynä... Että vaan---
 
Niinpä niin, jaapajaa, trallalallalaa...
Miten toi liittyy mitenkään siihen että ne menee herkemmin rikki väärinpäin?
moderndrummer88
24.09.2009 21:56:32
Kailis: Niinpä niin, jaapajaa, trallalallalaa...
Miten toi liittyy mitenkään siihen että ne menee herkemmin rikki väärinpäin?

 
Oisko niin, että rikki ne menee jos on mennäkseen, oli miten päin vaan :)
Relaxin' At Camarillo...
markkuliini
24.09.2009 21:59:41
 
 
moderndrummer88: Oisko niin, että rikki ne menee jos on mennäkseen, oli miten päin vaan :)
 
EI OIS! Soittaisitko crashia nurin päin? :D
Tai haitsuja?!
"Ei se totuudesta kovin kauaksi heitä, jos omistaa minun kaltaisen kokemusmaailmani."
moderndrummer88
24.09.2009 22:15:36
markkuliini: EI OIS! Soittaisitko crashia nurin päin? :D
Tai haitsuja?!

 
Varauduin jo tähänkin! Spläshiä käytetään (pitäisi ainakin) niin harvakseltaan, että osumamäärät on jotain 1:500 siitä mitä ridet, crahsit ja haikat ottaa iskua vastaan, että ei niin väliä missä asennossa se on lyödessä... ;)
Relaxin' At Camarillo...
markkuliini
24.09.2009 22:23:15
 
 
moderndrummer88: Varauduin jo tähänkin! Spläshiä käytetään (pitäisi ainakin) niin harvakseltaan, että osumamäärät on jotain 1:500 siitä mitä ridet, crahsit ja haikat ottaa iskua vastaan, että ei niin väliä missä asennossa se on lyödessä... ;)
 
Elikkä toisin sanoen sen asettaminen hajoamisvarmaan asentoon on ikäänkuin vakuutus sille että sitä ei tule soitettua liika jos koskaan?
"Ei se totuudesta kovin kauaksi heitä, jos omistaa minun kaltaisen kokemusmaailmani."
moderndrummer88
24.09.2009 22:32:06
markkuliini: Elikkä toisin sanoen sen asettaminen hajoamisvarmaan asentoon on ikäänkuin vakuutus sille että sitä ei tule soitettua liika jos koskaan?
 
Äläpäs nyt lue kuin piru raamattua näitä mun kirjoituksia. Eli jos se splash on keikalla parin biisin ajan "väärin" päin kiinni setissä, siihen kohdistuu noin kymmenisen iskua varmaan silloin, jos sitäkään. Tiheästikkin treenaavalla ja keikkailevalla rumpalilla noi osumamäärät jää niin vähäiseksi, että tuskin se niistä iskuista pitkälläkään aikavälillä hajoaa, jos ei ole valmistusvirhettä ja osaa järjellisellä dynamiikalla soittaa sitä.
Relaxin' At Camarillo...
hansakemanelius
24.09.2009 22:33:53
 
 
moderndrummer88: Varauduin jo tähänkin! Spläshiä käytetään (pitäisi ainakin) niin harvakseltaan, että osumamäärät on jotain 1:500 siitä mitä ridet, crahsit ja haikat ottaa iskua vastaan, että ei niin väliä missä asennossa se on lyödessä... ;)
 
Spläshiä voi käyttää niin monella tavalla ilman mitään humppakorostuksia.
Minä käytän spläshiä aika paljon mutta ei niitä pieniä suhahduksia edes noteraa spläsh-lyönneiksi kokonaissoundissa. Kyse on vain pienestä värityslisästä.
Twistkompilla pärjää pitkälle...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)