Aihe: Torin huijausilmot
1 2 3
Lonesome
19.09.2009 21:29:15
Airbag7: Torilla pitää myynti-ilmoituksia esim. yksi kitaraliike, vaikka torin säännöissä sanotaan; "Palsta on tarkoitettu ainoastaan yksityisten ilmoituksille, yritysten ilmoitukset poistetaan." Tämän liikkeen banneri vilkkuu aina joskus tuossa sivun yläosassa, eli kun siirtää ylläpidon tilille vähän karkkirahaa, saa ilmoituksia jättää näköjään kuka tahansa.
 
Hyvin tuntuu vilkkuvan ja eihän se ole multa pois. Ja vielä tutuilla Tampereen mestoilla tuo asialliselta vaikuttava liike. Silti jotenkin torttua tortun päälle, kun saa rahalla sekä bannerin, että vielä Toria käyttää. Tai poistakaa turhat rajoitteet säännöistä sitten. Rahalla saa ja hengestään pääsee, ellei kuole ennen sitä...
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=352091
 
Ja tämän ilmon en todellakaan väitä liittyvän mitenkään otsikon tarkoittamiin huijauksiin. On nyt vaan virallisten ohjeiden vastainen.
"When I was stone blue, rock & roll sure helped me through" Lonesome Dave Peverett
blaekie
21.09.2009 08:57:50
 
 
Leppala: Huijausta vai kamat afrikkaan? :)
 
Klassinen
 
http://www.emowes.com/kotisivu/inde … n&catid=15:paypal&Itemid=70
Nii onkii ... vai oliko sittenkään ..
Leppala
21.09.2009 09:04:02 (muokattu 21.09.2009 14:37:16)
^ No niinpä tietysti. Täytyy laittaa joku likanen maili takaisin.
 
E: Laitoin mailia takaisin:
Hi,
 
Do you think im retard?
I will send you 1000 dropkick to nuts for free.
 
E: Taas tuli mailia että pitäis vaan antaa tiedot jne...
 
Lähetin takaisin että tuo käteistä suomeen niin lähetän kamat afrikkaan.
 
Saa nähdä mitä tulee takaisin.
käsi
21.09.2009 14:10:02
 
 
voi olla ehkä hieman hintava palvelu, mutta loppuis tuollainen pelleily kun laittaisi sellaisen varmistus palvelun, eli lähetä tekstari (joka maksaa pari euroa) ja vasta sitten saat laittaa tavaroitas myyntiin, esim kuukauden ajan. Vähän samantapainen kun tuolla huuto.netissä kai on.
 
Mutta en usko että ilman mitään tuollaista maksusyteemiä ei tuota hallintaan saa. Taitaa käydä niinpäin , että yleistyy koska tuonne on helppo laittaa myyntiin tavaraa. Ei mene ajallisesti edes kauaa, jos myynti-ilmoituksen tekemisen tekisi hankalemmaksi, sekin jo noita vähän rajoittaisi.
 
yksi on tietysti moden hommaaminen, mutta on oikeasti aika rankkaa hommaa sille ja tarvii jotain soittimista ja hinnoista tietää
treenaaminen on turhaa, katotaan sitten iltamissa
Mandarax
21.09.2009 15:36:14
käsi: ...yksi on tietysti moden hommaaminen, mutta on oikeasti aika rankkaa hommaa sille ja tarvii jotain soittimista ja hinnoista tietää
 
Näinpä - ja hommaan tarvittaisiin vieläpä hurjalla instrumenttitietämyksellä sekä vielä kaiken musiikkiin liittyvän sekalaisen kilkkeen hintatietoudella varusttettu hahmo. Jos ajattelee vaikkapa omaa soveltuvuutta (ja uskoisin olevani suhteellisen hyvin perillä KITARAkamojen hinnoittelussa..) tehtävään, niin tuonne muihin instrumentteihin hypättäessä se tietämys loppuukin siihen kuin seinään... Äkkiseltään esim. katsoin, että myyntipalstalla oli samalla sivulla parikin eri saksofonia hintahaarukassa 300...7000 euroa. Jaa-a... Varmasti siis molemmat aivan järkipyyntöjä kohteistaan, mutta kyllä melkoinen supermode tuohon tarvittaisiin, että olisi tietoinen sekä kitaroiden, vaskisoitinten, vintageklarinettien, säkkipillien sekä jouhikoiden jälleenmyyntihinnoista.
 
Jotenkinhan nuo huijarit olisi kuitenkin hyvä saada ojennukseen - keinot vain taitavat olla melkolailla vähissä... Itse en ole tietotekniikan ammattilainen, mutta kuvittelisi, että jonkinlainen useampien rekisteröitymisien rajoittaminen samasta IP-osoitteesta (vähän niinkuin Spotifyssakin) ainakin hidastaisi hommia. Eiköhän nuo huijari-ilmot ole aina sama kaveri kerralla laittanut, kun yhtäkkiä sieltä brittiläisen ihmesängyn alta materialisoituu taas tusinan verran vintagegibsoneita yhdellä kertaa...
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members. -Groucho Marx-
Nazareth
22.09.2009 15:32:59
useampien rekisteröitymisien rajoittaminen samasta IP-osoitteesta
 
Entäs jos rekisteröityy esim. kirjaston koneella.
Sitkeä rotta.
Mandarax
22.09.2009 16:21:33
Nazareth: Entäs jos rekisteröityy esim. kirjaston koneella.
 
Kuten sanoinkin tuossa: ainakin hidastaisi hommia ...
Tuskinpa tuohon kukaan aivan vedenpitävää systeemiä koskaan keksii, jos samaan aikaan tori-ilmoitusten tulisi olla myös niiden "todellisten" ilmoitusten tavoitettavissa. Mutta jos homma hankaloituu tarpeeksi noiden uusien multipersoonien luomisprosessissa, niin luultavimmin edes osa näistä siirtyy muille foorumeille sängynalusinstrumenttejaan kaupittelemasta.
 
Toki jos sinulla on parempia ehdotuksia heittää tähän väliin niin uskoisin, että tämä on juuri siihen tarkoitukseen oivallinen foorumi..!
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members. -Groucho Marx-
jalaluus
22.09.2009 19:14:43
 
 
Nazareth: Entäs jos rekisteröityy esim. kirjaston koneella.
 
mahtavatkohan nuo huijaus ilmoitukset tulla Englannista, siellä ei ole kirjastoa vaan library.
Lilli
22.09.2009 20:54:06 (muokattu 23.09.2009 05:32:32)
Montako huomautusta asiattomasta ilmoituksesta tarvitaan, ennenkuin ylläpito tutkii ilmoituksen, poistaa sen ja mahdollisesti bannaa nimimerkin? - Muutama tapaus on keskusteluissa noussut esiin, mutta paljonko tarvitaan asiantuntijalausuntoja ennenkuin näin tapahtuu?
 
Jos tällaisia arveluttavia ilmoja ilmestyy, eikö voitaisi 'yhteisvastuullisesti' ilmoittaa asiattomista ja mikäli epävarmuutta ilmoituksen oikeellisuudesta, varmaan suhteellisen objektiivinen arvelu saataisiin kunkin keskusteluosaston aiheeseen perehtyneiltä.
 
Olisi varsin hienoa jos Tori säilyisi turvallisena osto- ja myyntipaikkana, jollaisena se ainakin mun kokemuksella tähän saakka on pysynyt.
But she never lost her head Even when she was given head She says, hey babe, take a walk on the wild side
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)