Aihe: Muuntajaa pedaaleille
1
Numb
06.09.2009 18:18:13
 
 
OneSpot. Pieni koko, 1700mA. Ei lopu mehu heti.
Teoria ja käytäntö ovat teoriassa sama asia, mutta käytännössä eri.
Jucciz
06.09.2009 18:43:43
Olisin aidosti yllättynyt, jos futsi ja Crybaby haukkaisivat yhteensä yli 30 mA virtaa. 12 volttia sen sijaan saattaa olla liikaa, tai ainakin pedaalit voivat käyttäytyä eri tavalla kuin "oikealla" jännitteellä. Yleensä toleranssia kyllä on: en ole kuullut tapauksista, joissa 12 voltin jännite olisi särkenyt 9 voltille suunnitellun pedaalin.
roopeok
06.09.2009 19:06:13
Kiitos vastauksista, taidanpa vaan hommata 1-Spot adapterin jostain niin ei ainakaan mene mikään pieleen. Vähän kirpaisee lompakkoa ilmeisesti, mutta eipä tarvitse vastedes sitten näistä huolehtia enää vuosikausiin.
reverend
06.09.2009 19:27:31
Täältä myös kannatusta 1-spotille, siitä kannattaa ostaa sellainen paketti missä on mukana myös patteriadapteri, niin saa kytkettyä sellaisetkin pedaalit samaan virtalähteeseen joissa on eri polariteetti.
spedu ray
06.09.2009 20:11:53
Ja muista ottaa se 1spot-paketti missä on haaroituspiuha mukana. Tai sit muuten vaan se haaroituspiuha erikseen ostettuna, kumpi nyt on halvempi. Siinä peruspaketissa ei nääs tuu haarotuslakua, ja riittää näin ollen vain yhteen speduun.
jeb
Wespa
06.09.2009 20:19:16
1-Spotille erinomainen vaihtoehto on Mascotin 800 mAmpeerin virtalähde: http://uraltone.com/kauppa/product_ … p;XTCsid=sieq9iac6lb08ersbtf3ja6720 . Tuo 1-Spot on joillakin pedaaliyhdistelmillä taipuvainen hurisemaan, ja sen teknisestä toteutuksesta voi olla montaa mieltä. Pieni ja näppärä se toki on..
"Malmsteen and I broke up over religious reasons... He thought he was God, and I didn't agree... Blackmore's God!" - Joe Lynn Turner
spedu ray
06.09.2009 20:24:17
Wespa: 1-Spotille erinomainen vaihtoehto on Mascotin 800 mAmpeerin virtalähde: http://uraltone.com/kauppa/product_ … p;XTCsid=sieq9iac6lb08ersbtf3ja6720 . Tuo 1-Spot on joillakin pedaaliyhdistelmillä taipuvainen hurisemaan, ja sen teknisestä toteutuksesta voi olla montaa mieltä. Pieni ja näppärä se toki on..
 
Joo, ei yks ylimääränen 1-spot laudassa ole pahitteeksi. ;) Itse en ole (enkä kaverillakaan) tosin havainnut toistaiseksi toimivuusongelmia (ollut käytössä nyt n. 4-5 vuotta), mutta ei mihinkään voi tietty luottaa sataprosenttisesti.
jeb
roopeok
06.09.2009 21:52:35 (muokattu 06.09.2009 22:02:19)
Minkälaisia kokemuksia teillä on ladattavista 9V paristoista pedaaleissa? (Siis 9V akuista)
 
Multa löytyy nimittäin jo valmiiksi paristolaturi, niin tulisi halvemmaksi ostaa 9V ladattavia paristoja. Tällä hetkellä kun on vain kaksi pedaalia käytössä enkä näe tarpeelliseksi hankkia uusia lähiaikoina.
 
E: Jaa-a, tuleeko edes halvemmaksi, kun nuo ladattavat 9V paristot näyttävät maksavan noin 15€ kappale ja niitä näköjään myydään vain yksittäin...
jussimus
06.09.2009 22:02:02
Heh, mulla on jo vuosikausia ollut käytössä Ibanezin 9V 200ma-muuntaja, joka syöttää virtaa viidelle pedaalille :) Aina on virta riittäny eikä muutenkaan oo ollu mitään onkelmia.
ReBeat
06.09.2009 22:18:39
 
 
roopeok: E: Jaa-a, tuleeko edes halvemmaksi, kun nuo ladattavat 9V paristot näyttävät maksavan noin 15€ kappale ja niitä näköjään myydään vain yksittäin...
 
Mistä noin kalliita löytää? Biltemassa on 250mAh 10e/kpl ja Lidlissä oli joskus tarjouksessa vitosella.
Simo78
06.09.2009 22:53:54
Wespa: 1-Spotille erinomainen vaihtoehto on Mascotin 800 mAmpeerin virtalähde: http://uraltone.com/kauppa/product_ … p;XTCsid=sieq9iac6lb08ersbtf3ja6720 . Tuo 1-Spot on joillakin pedaaliyhdistelmillä taipuvainen hurisemaan, ja sen teknisestä toteutuksesta voi olla montaa mieltä. Pieni ja näppärä se toki on..
 
Aikoinaan oli yksi mascotin muuntaja, mutta hajos vuodessa-parissa. Bossin perusmuuntaja(200mA) riittää kanssa aika moneen speduun. Käytössä kuitenkin 1spot.
Rämppy
07.09.2009 09:54:19
1-spot on ollut käytössä pari-kolme vuotta. On toiminut oikein hyvin. Laudassa on 7 purkkia, joista yksi on Line6 Delay modeler. Hyvä ja halapa.
En sitten malttanut olla sanomatta.
McNulty
07.09.2009 11:05:12
Miulla on kanssa 1-Spot, mutta lähinnä hätävarana.
Normikäytössä sekä Voodoo Lab PedalPower 2 ja T-Rex Fueltank Classic. Ne kun sai helpommin PedalTrain 2:n alapuolelle kiinnitettyä. Kulkevat aina mukana ja johdotukset saa olla kiinteästi laudassa. Käy ja kukkuu!
"Perseverance does not equal worthiness." -Greg House
Jungleman
07.09.2009 14:11:16
roopeok: Minkälaisia kokemuksia teillä on ladattavista 9V paristoista pedaaleissa? (Siis 9V akuista)
 
Kokeilin joskus, ehkä kymmenisen vuotta sitten, ei oikein toiminut. Akkujen jännite tipahti yleensä todella nopeasti, jopa säröpedaaleissa parin tunnin käytön jälkeen. Toki lienee mahdollista että akkutekniikka on kymmenessä vuodessa ottanut merkittäviä harppauksia eteenpäin - kokeilemalla selvinnee!
Ei se ole vika. Se on ominaisuus.
Romantikkoitkijät #1
wilo
07.09.2009 19:33:41
Jucciz: Olisin aidosti yllättynyt, jos futsi ja Crybaby haukkaisivat yhteensä yli 30 mA virtaa. 12 volttia sen sijaan saattaa olla liikaa, tai ainakin pedaalit voivat käyttäytyä eri tavalla kuin "oikealla" jännitteellä. Yleensä toleranssia kyllä on: en ole kuullut tapauksista, joissa 12 voltin jännite olisi särkenyt 9 voltille suunnitellun pedaalin.
 
Kyl toi Zoomin fuzzi kuluttaa virtaa enemmän ku monet muut fuzzit. Manuaalissa puhutaan muistaakseni päälle 20 tunnin käyttöajasta alkaliparistolla. Jos 9V paristossa on 400mAh, tulee tuosta virrankulutukseksi 20mA. Se on selvästi enemmän (10-kertainen?) kuin fuzz facessa tai tone benderissä.
Jucciz
07.09.2009 20:25:01
wilo: Kyl toi Zoomin fuzzi kuluttaa virtaa enemmän ku monet muut fuzzit. Manuaalissa puhutaan muistaakseni päälle 20 tunnin käyttöajasta alkaliparistolla. Jos 9V paristossa on 400mAh, tulee tuosta virrankulutukseksi 20mA. Se on selvästi enemmän (10-kertainen?) kuin fuzz facessa tai tone benderissä.
 
Siltikin pitäis jäädä wahin kanssa alle 30 milliampeerin. ;)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)