Aihe: Kokemuksia kakkosbändinä olemisesta?
1 2
Simo78
19.08.2009 10:26:09
Niq: Kun asioista sopii etukäteen niin ongelmia ei yleensä tule. Muusikot on pääasiassa aika lunkia porukkaa, harvemmin on noissa maakuntatason kekkereissä tarvinnut kenenkään egobuustailua katsella. :)
 
Harvemmin onneksi. Mutta joskus kuitenkin tuohon egoiluunkin on joutunut törmäämään... Jotenkaan siitä, ainakaan näin jälkeenpäin, ei pysty ottaa nokkiinsa--> lähinnä säälittävää toimintaa kun nobodyt luulee olevansa jotain:-D
Johnny Buzz
19.08.2009 19:33:48 (muokattu 19.08.2009 19:35:31)
 
 
Eipä kyllä ole koskaan ollut mitään ongelmaa kamojen sopimisen kanssa. Perussetti ollut viime vuosina, että kummatkin bändit tuo omat kitarakamat (jos on nuppi-kaappi-yhdistelmä, niin silloin kaappi on ollut yhteiskäytössä). Backline sitten ihan sen mukaan, miten halutaan sopia. Kitarakamojen kanssa toi omien tuominen on mun mielestä ihan perusteltua, kun vahvari voi olla osa kitaristin omaa soundia. Sitten toiselle rumpalille luonnollisesti pellit, virveli ja pedaali matkaan.
 
Yks oikein mukava keikka tulee mieleen, kun oltiin 22-pistepirkon kanssa samalla keikalla, niin silloin soitettiin heidän backlinellään. Oli oikein mukava vetää 70-luvun SVT-läjällä.
www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Primitive Communication nyt kaupoissa!
Simo78
19.08.2009 19:50:09
Johnny Buzz: Yks oikein mukava keikka tulee mieleen, kun oltiin 22-pistepirkon kanssa samalla keikalla, niin silloin soitettiin heidän backlinellään. Oli oikein mukava vetää 70-luvun SVT-läjällä.
 
Offtopic: Katoin äskettäin 22pistepirkkojen dokkarin ja tekis mieli ostaa niin levyjä(monta):-). Kuullosti pitkän tauon jälkeen vaan niin helvetin hyvältä...
pitk
25.08.2009 23:36:49
 
 
Ihan perushommana: Soittakaa ja kysykää. Sillä se selviää. Itsestäänselvänä ei kannata pitää mitään.
 
Hyvin yleistävästi:
 
Rummut käytössä, kunhan on oma virveli, pellit, kapulat (ja pedaali), kunhan ei tao kalvoja ruvelle. Jotkut rumpalit antavat kannut lainaksi sillä ehdolla, että säätöihin ei kosketa.
 
Bassokamat on usein käytettävissä
 
Kitarakaapit on usein käytettävissä, kitaranupit tapauskohtaisesti
 
Pääbändin teknikot eivät ole käytettävissä, etenkään, jos vaivasta ei saa korvausta, eikä hommaa ole sovittu ennakkoon. PA:n käytöstäkin olisi syytä maksaa esim PA:n omistajalle jonkinlainen korvaus. Samoin valoista. Jollain nekin pitäisi kaiutinkauppiaalle (lue: rahoitusyhtiölle) maksaa.
 
Ja kaikkiin näihin on poikkeuksia sitten suuntaan ja toiseen. Se selkeästi ennakkoon kysyminen nyt vaan on helpois tapa hoitaa asia.
 
Pitk.
Ryhdy roudariksi, näet maailmaa, sanoivat!
Kalkutan Konepaja
jurpontor
28.08.2009 01:34:57
^ Kollega puhuu täyttä asiaa. Korostan vielä seuraavaa: yleensä kaikki nämä asiat ovat sitä helpommin yhteisesti käytettävissä, mitä aiemmin asiasta sovitaan!
"Te ette osaa." -- Tattarisuon konttorin katsastusmies
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)