Aihe: Poljettavat lauluefektit?
1
Artos de Vious
10.08.2009 17:33:24
Yleensähän nuo lauluun käytetyt multiefektit tapaa olla jonkin sortin räkkipelejä, mutta näemmä poljettaviakin malleja on, esim. http://www.thomann.de/fi/digitech_vocal_300.htm
 
Onko kellään kokemuksia moisten käytöstä, onko laatu millainen ja onko noitten kanssa heti kättelyssä nähtävissä jotain ongelmia? Johonkin esoteerisempaan materiaaliin voisi olla ihan kiva kun saisi sorkittua soundia lennosta, ja omaa miksaajaa kun ei ole, täytyisi onnistua itse jotenkin hoitamaan homma lavalla heiluessa.
tommiot
10.08.2009 19:45:32 (muokattu 10.08.2009 19:50:07)
Näkisin et monitorointi on se suurin ongelma noiden kanssa pelatessa. Jos tollaseen lähtee niin kannattaa varmaan kuitenkin hoitaa se homma silleen et splittaa sen laulun ensin omaan kanavaansa kuivana ja sit ton purkin läpi vietynä toiseen kanavaan niin sille satunnaiselle etupään kaverille jää edes jonkinmoinen mahdollisuus puuttua ainakin kuivan ja efektoidun kaman suhteeseen.
 
Ja vielä jos siitä halpislaulumultsarista saa kuivan signaalin kokonaan pois niin plussaa, muuten tulee kivat kampasuodatukset =) Ihan perseestä tommoset laitteet kyllä on. Miksei ihmiset välillä usko etupään setää vaan tahtoo väkisin käyttää omia mikkejä ja muljuttimia.
 
EDIT: Ai niin joo alkuperäiseen viestiin: Pakko myöntää että ihan toimivahan tommonen on varmaan jossain lähikuppilassa keikkaillessa jos ei oo miksaajaa, ja jos ostaa jonkun vähänkään laadukkaamman laitteen.
How do mix ?! ¯(°_o)/¯
Artos de Vious
12.08.2009 12:47:03
stnprkl: Näkisin et monitorointi on se suurin ongelma noiden kanssa pelatessa. Jos tollaseen lähtee niin kannattaa varmaan kuitenkin hoitaa se homma silleen et splittaa sen laulun ensin omaan kanavaansa kuivana ja sit ton purkin läpi vietynä toiseen kanavaan niin sille satunnaiselle etupään kaverille jää edes jonkinmoinen mahdollisuus puuttua ainakin kuivan ja efektoidun kaman suhteeseen. Samalla saadaan sinne monitoreihin se kuiva soundi. Ja jos ne sun efektitarpeet ei oo mitenkään kummallisia eli peruskaiuilla ja delayllä pärjää niin mieluummin kirjottasin miksaajalle kunnon luntit et millasta pitää olla kun laittasin rahojani tuohon.
Eri juttu on tietty jos haluaa jotain maailmanlopun flangerphasersäröchorusdelayeverybodyjuttua.
 
Tämä siis oma näkemykseni äänihahmona. Ja käyttökokemukset moisesta rajoittuu tohon tasan yhteen kertaan viime kesänä.

 
Mjooh, aika lailla tuntuis menevän siihen suuntaan mitä arvelin itsekin. Varsinainen tarve olisi käytännössä ollut aika minimaalinen, ts. paikka paikoin saada jotain vähän eri kuuloista möyhinää biiseihin. Tyydyn hommaamaan siis ihan räkkihärvelin hoitamaan perusdelayt ym. kuviot ja täytyy pykäillä jotain muuta ratkaisuja sitten noita tilapäisiä muljutuksia varten.
jurpontor
12.08.2009 18:05:22
Artos de Vious: Mjooh, aika lailla tuntuis menevän siihen suuntaan mitä arvelin itsekin. Varsinainen tarve olisi käytännössä ollut aika minimaalinen, ts. paikka paikoin saada jotain vähän eri kuuloista möyhinää biiseihin. Tyydyn hommaamaan siis ihan räkkihärvelin hoitamaan perusdelayt ym. kuviot ja täytyy pykäillä jotain muuta ratkaisuja sitten noita tilapäisiä muljutuksia varten.
 
Ehkä paras ratkaisu tohon on teidän biisit tunteva oma äänijätkä.
"Te ette osaa." -- Tattarisuon konttorin katsastusmies
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)