Omistan itse molemmat, Honey Been ja Sweet Honey Overdriven.
HB ja SHOD ovat ennenkaikkea hyvin dynaamisia, reagoivat uskomattoman hyvin soittotatsiin ja pikkausvoimaan. Samoin kitaran volapotikalla voi JÄRKEVÄSTI säädellä soundia, ilman että fjonga häipyy. Ovat myös kovinkin ystävällisiä ja toimivia toisten pedaalien kanssa.
SHOD:ssa on mielestäni enemmän drivea HB:hin verrattuna: makuasiaksi se tietty menee, kummassa on "se" tarvittava määrä drivea omaan käyttöön.
Sitä en nyt osaa kovastikaan kommentoida onko SHOD TS-tyyppinen drive: ei kuitenkaan ilmeisestikään, koska MP:llä on Little Green Wonder, joka on TS-tyyppinen - and some more..
SHOD:ssä on tuo tone-potikka kanssa hyvinkin toimiva: säätövaraa ja sävyvariaatiota löytyy - varmasti jokaiselle joka overdrive soundia hakee.
Kannattaa tuolta MP:n sivuilta katsella vaikka ko. pedaalin (Sweet Honey Overdrive) klippi, jossa vertailussa tele ja LP. Tehkää oma arvionne, youtubesta löytyy tosiaan kanssa klippejä.
http://www.mpamp.com/pedal/pedals-shod.htm Joo, joitakin saattaa nuo hinnat hirvittää, mutta.. Suomalaista laatutyötä ja soundiltaan erinomaisia. Saman rahan saattaa saada menemään helpolla erilaisten pedaalien kokeiluun ja kierrättämiseen.. Kuinka paljon sitten haluaa laittaa soittokamoihin on jokaisen oma asia - laatu ja käsityö ei monestikaan ole hihnatuotannon kanssa saman hintaista, mutta käsityö saattaa olla monissakin kohdissa kokonaisuudessaan laadukkaampaa.
Omalla kohtaa MP ja BJF-pedaalien kohdalla noiden overdrivesoundien hakeminen saatiin päätökseen.
Izer: Onkos kukaan soitellut tuollaista ilmeisesti uutta Mad Professor -spedua? Overdrive siis tämäkin.
http://www.mpamp.com/pedal/pedals-shod.htm
Pitäisi varmaan joku päivä Custom Soundsilla käydä kokeilemassa ovatko hintansa arvoisia, kyllä se vähän kirpaisee...When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace. - Jimi Hendrix