Aihe: Meldia opettelua korvakuulolla
1
Mörska
31.07.2009 17:13:17
Hei
 
Haluaisin oppia soittamaan kappaleiden melodiaa korvakuulon avulla, osaan hieman soittaa näitä perus-sointuja, jotka soivat kappaleissa.
 
Esimerkisi haluaisin oppia Popedan Repe ja Lissun intron, miten kannattaa tätä biisiä lähteä opiskelemaan.
nannne
31.07.2009 17:49:54
 
 
Kuuntele sitä niimmonesti että osaat hyräillä sen vaikka unissa ja lähdet sen jälkeen ettimään vaikkapa kitaran kaulalta niitä säveliä.
Mörska
04.09.2009 12:30:17
Nyt osaan hieman tätä Popedan biisiä, mutta soittaako Popedan kitaristi Costello Hautamäki jotenki erilaisesti tätä kysestä kappaletta livenä, Oon pari kertaa nähnyt bändin livenä ja ainakin itse kuulisin, että hän soittaa sen eri tavalla kuin cd:llä? Kuulenko oikein vai väärin?
elsewhere
04.09.2009 15:31:53
En ota kantaa Popedaan enkä kyseiseen kitaristiin/kappaleeseen, mutta on ihan tavallista että livenä soitetaan eri tavalla ja eri asioita kuin levyllä. Sehän se livemusiikin pointtikin minusta on.
~ Love broke out and I forgot it's war.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)