Aihe: Wah-polkimen kiristys?
1
temesta
31.07.2009 07:43:11
Miten saan kiristettyä tuota poljinta niin, että saisin siihen hieman enemmän tatsia ja 'kitkaa'? Tällä hetkellä poljin on hyvin löysä ja nopealiikkeinen. Käytössä Dunlop CryBaby Classic.
Andy J.
31.07.2009 10:44:18
Ei näin. Sitä vastusta ja kitkaa ei nimenomaan kannata hakea sitä potikan hammastankoa kiristelemällä, vaan sen pedaalin keinuvan osan akselin ylitse menee metallinen "panta", joka on kahdella ruuvilla kiinni pedaalin alaosassa. Tämä panta, tai sen kireys, määrittelee wahin "actionin" kireyden tai löysyyden, eli sitä ruuvailemaan... Muistaakseni ainakin takimmaista nistä ruuveista pääsee kiristelemään iroittamatta piirilevyä spedun kuoresta, eli takakansi irti ja meisseli käteen!
Traditional
31.07.2009 11:03:45 (muokattu 31.07.2009 11:04:25)
Yleensä ihan normaali sanallinen uho riittää mutta vaikeassa tapauksessa kannattaa uhkailla voimavirralla tai kirkin sooloilla. Jos Pedaali ei siltikään käyttäydy kunnolla se kannattaa laittaa nurkkaan.
 
Anteeksi.
Näin äsken Nesteellä poron näköisen miehen. Olipa veikeän näköinen kaveri. -Zed
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)