Aihe: Jackson KVX10 King V -kysymyksiä
1
teukka
19.07.2009 16:08:17
Häh? Oletko tosissasi?
 
1.Kieliä saat muualtakin ja vaihda kaikki.
2.Ei kuulu mukaan.
3.Sama kuin ensimmäinen nyt alkuun.
 
Pakkohan näihin on vastata vaikka "Rölli" haiskahtaakin:)
There´s only one rule of metal...PLAY IT FUCKING LOUD!!!
Archferumphis
21.07.2009 17:29:13
Miksi vaihtaisin kaikki kielet ihan uuteen kitaraan?
 
Mistä näen kielien paksuuden, kun noita myydään Thomannilla ainakin .008, .009, .010 ja .011 seteissä?
 
Niin, ja en ole trolli....
Kitaravirtuaali
21.07.2009 17:40:31
 
 
Archferumphis: Miksi vaihtaisin kaikki kielet ihan uuteen kitaraan?
 
Koska ne tehtaalla siihen kitaraan laitetut kielet ovat todennäköisesti halvimmat mahdolliset, etkä saa kaikkea hupia uudesta kitarastasi irti. Plus että näin saat kaikki kielet samasta setistä, eikä tarvitse arpoa alakielen paksuutta.
 
Mistä näen kielien paksuuden, kun noita myydään Thomannilla ainakin .008, .009, .010 ja .011 seteissä?
 
Tehdaskielet yleensä ovat .008- tai .009-settiä. Jos kuitenkin Eb:hen virität, niin suosittelisin vähintään kymppisatsia. Ysit voivat olla turhan löysät tuohon vireeseen(luistelevat karkuun sormien/plektran alta, vireongelmia). Kymppisatsi jos tykkäät vähän kevyemmästä tatsista, yksitoistaset jos käytät enemmän voimaa siinä soitossa, ihan makuasia tämä.
 
Näyttäisi tuossa kitarassasi olevan myös kelluva talla, joten pääset samalla perehtymään sen säätöön. Ei ole hirveän vaikeaa se, ruuvimeisselin, kuusiokoloavaimen ja hitusen aikaa tarvitset. Lisäohjeistusta kyseiseen toimenpiteeseen tuosta: http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=28886
Tältä pohjalta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)