Aihe: Schecter diamond extreme basso-ongelma
1
Solex
25.06.2009 10:31:38
Klassisia mokia mutta silti pätevä kysyä etukäteen:
- Oletko satasen varma että vika on nimenomaan bassossa? Ts. vahvistinta kokeiltu toisella bassolla ja piuhalla.
 
- Oletko vaihtanut elektroniikan patterin?
Szinuhe
25.06.2009 10:40:00 (muokattu 25.06.2009 10:41:01)
Solex: Klassisia mokia mutta silti pätevä kysyä etukäteen:
- Oletko satasen varma että vika on nimenomaan bassossa? Ts. vahvistinta kokeiltu toisella bassolla ja piuhalla.
 
- Oletko vaihtanut elektroniikan patterin?

 
Jep. Omalla Arialla peli toimi kuin junan vessa. Pattereita useita uusia ja mittarin mukaan virtaa täynnä kuin pienet kylät. Pitäisikö lähteä mittailemaan mikkien vai jakin suunnasta? Vai etsiä se aktiiviekvalisaattorin piuha ja tarkistaa kontaktit?
Fuckbarbie
25.06.2009 13:30:23
Szinuhe: Jep. Omalla Arialla peli toimi kuin junan vessa. Pattereita useita uusia ja mittarin mukaan virtaa täynnä kuin pienet kylät. Pitäisikö lähteä mittailemaan mikkien vai jakin suunnasta? Vai etsiä se aktiiviekvalisaattorin piuha ja tarkistaa kontaktit?
 
Kannattaa kokeilla. Lienee selvää, että jossain ei nyt sähkö kulje halutulla tavalla.
 
Jostain saattaisi löytyä myös kytkentäkaavioita niin voisit tarkistaa ja tarvittaessa vaikka kasata uudelleen? No aika outo idea..
Solex
25.06.2009 17:52:12
Hmm, siinä taitaa olla EMG:n elektroniikka vai olenko väärässä?
 
Minkälainen rakenne elektroniikassa on? Master volume, bass, mid ja treble potikat?
MPU
26.06.2009 08:39:24
Jos kerran jakin seutu on kunnossa, niin seuraavaksi tarkistaisin patterin pään. Onko patterineppari kunnossa, kulkeeko virta siitä eteenpäin. Sitten kaikkien juotosten tarkistus ja jos kaikki on kunnossa, lienee vika siellä etusen sisällä, jolle on kyllä aika mahdoton tehdä mitään.
Marko
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)