Aihe: Telecaster
1 2 3 4 5122 123 124 125 126
Freewheeler
14.06.2009 11:52:47
Manasse: Hienoa, mä arvasin tekeväni tästä itselleni mutkikasta.
Tilanne Twang 1 - Nocaster 1 ja Vintage 54 vajaan turvan mitan taka-asemassa..
 
Kun hommaan ryhtyy, on varmaan fiksua vaihtaa kaulamikkikin. Tällöin Twangin kustannusetu kuihtuu, ainakin Itämeren takaisilla hinnoilla. Tosin tilatessa ulkomailta, parinkympin postikulujen kompensoimiseksi tulee hommattua kaikenlaista tingeltangelia ja oho: ostoskorissa lukee 223 €.
 
Täytyy kysellä maakunnan liikkeiltä mitä sortimentista löytyy.

 
Twang King -pari Thomannilta posteineen = 116 €
 
Fender Nocaster -setti Thomannilta postit mukana = 118 €
 
Duncan-pari on jo yli 150 €...
 
Osta ihmeessä Nocasterit!!!
Ei vinopäähevikeppejä mulle, kiitos.
Manasse
14.06.2009 23:13:46 (muokattu 14.06.2009 23:30:42)
Freewheeler:
Osta ihmeessä Nocasterit!!!

 
Kiitokset. Arpaa ei ole heitetty, mutta päätös on tehty, Nocastereilla mennään. Eipä jenkkikeskusteluissakaan noita ole moitittu, päinvastoin.
 
Fenderin politiikka mikkien ääninäytteiden tarpeellisuudesta sen sijaan tuntuu oudolta. Luulisi resursseja olevan muutaman tarvikesetin ääninäytteisiin. Ehkä halutaan varjella ostajan uskoa uuteen kitaraansa "nämä originaalithan ovat aivan loistavat".
 
Tilaus taitaa heinäkuussa lähteä Saksaan, samaa isoa EU-kuntaahan tässä ollaan.
 
Ai niin, se vasurijuttu: ei kai Nocastereissa ole mitään napapalojen kompensaatioita?
Kolmella ruuvilla kiinnitettävän epäsymmetrisen mikin kääntö vaatisi nimittäin porauksia. Vasuritapauksessahan ylä-e ja ala-E vaihtavat paikkaa.
 
Onko porukalla muuten kätevää käännöstä termille "staggered" ?
 
Edith: viimeinen kysymys ei liity välttämättä Telecaster-ketjuun, mutta suomentakaa mielessänne.
Andy Six
14.06.2009 23:33:46
Fender Custom Telecaster FMT...... tästä jo ollut puhetta,mutta käyttäjäpalautetta niukasti....Siis millainen keppi on ;omistajat....?
Judge me not by the music i play,but how i play it....
Freewheeler
15.06.2009 09:51:28
Ai niin, se vasurijuttu: ei kai Nocastereissa ole mitään napapalojen kompensaatioita?
Kolmella ruuvilla kiinnitettävän epäsymmetrisen mikin kääntö vaatisi nimittäin porauksia. Vasuritapauksessahan ylä-e ja ala-E vaihtavat paikkaa.
 
Onko porukalla muuten kätevää käännöstä termille "staggered" ?
 
Edith: viimeinen kysymys ei liity välttämättä Telecaster-ketjuun, mutta suomentakaa mielessänne.

 
Nocaster on tasapintainen 50-luvun alun tyylinen mikki, magneetteja ei ole porrastettu. Voi käyttää myös vasurina siis.
Ei vinopäähevikeppejä mulle, kiitos.
duc
15.06.2009 10:42:02
CeeCeeÄr: Fender Custom Telecaster FMT...... tästä jo ollut puhetta,mutta käyttäjäpalautetta niukasti....Siis millainen keppi on ;omistajat....?
 
Korealainen halpis, ei mitenkään laadukas vaikka mikit ovatkin nimekkäät. Tämä sen perusteella kun olen paria liikkeessä testannut, saattaa niitä olla hyviä yksilöitäkin jossain olemassa.
McNulty
15.06.2009 11:05:22
duc: Korealainen halpis, ei mitenkään laadukas vaikka mikit ovatkin nimekkäät. Tämä sen perusteella kun olen paria liikkeessä testannut, saattaa niitä olla hyviä yksilöitäkin jossain olemassa.
 
Itse taasen näin parikin yksilöä hyvin läheltä kun olivat verstaalla huollettavina/modattavina. Bodyn yllä on TODELLA REILU kerros muovilakkaa ja sen kyllä huomasi soittimen soinnissa, tai pitäisikö sanoa soimattomuudessa. Pelkkää silmäkarkkia ja krumeluuria, ei niinkään soundia ja sointia... uskaltaisin väittää. Itse välttäisin kyllä mikäli tarkoituksena on hankkia soitin eikä pelkästään seinäkoristetta tai lavarekvisiittaa.
The game's out there, and it's play or get played. That simple.
Andy Six
15.06.2009 12:31:24
Kokemusta Fender Esquiresta....?
Judge me not by the music i play,but how i play it....
Manasse
15.06.2009 15:48:57
Freewheeler: Nocaster on tasapintainen 50-luvun alun tyylinen mikki, magneetteja ei ole porrastettu. Voi käyttää myös vasurina siis.
 
Asia selvä, oikein hyvä näin. Ja porrastettuhan se käännös tietysti on.
Paby
15.06.2009 18:00:16
Tilata päräytin tuon nocaster satsin tämän keskustelun ja internaatin tutkimisen innoittamana. Jo pitempään tuumaillut tuon mahonkitelen laittamista perinteisemmälle linjalle ja kyseiset mikit vaikuttavat asiallisilta. Harvemmin saa noin mukavaan hintaan Custom Shopin ilmeisesti käsin käämittyjä mikkejä.
 
Ajatuksia noista GFS:n halppis mikeistä; Aikaisemmin Podeihin soiteltuna ääriheviä sun muuta ihmeellistä ne kuulosti ihan hyvältä ja ajoi asiansa, mutta tuon Fender Super Champ XD:n kanssa ne on aivan liian tunkkaiset saundiltaan varsinkin kun vertaa tuohon stratocasteriin wilkinsoneineen. Eikä tuo tallamikki Lil'Puncher XL mikälie ole yhtään twang. Enemmänkin blang. Isoilla säröillä ihan ok mutta ei mitään ihmeellistä.
 
Saapahan nähdä miten tuo Nocaster setti pelittää sitten tuon omituisen mahonkirunko ja ruusupuukansi (5mm) yhdistelmän kanssa. Kirkkautta ja ponnekkuutta sais olla melko reilusti. Selviääpähän ainakin lähteekö tuosta kitarasta sittenkään ollenkaan twangia vai onko mahonki sen twangin tappaja. Ainakin aikaisempi gfs:n Hot Lead sinkkumikki tallassa oli aika twang mutta son mennyt rikki.
I was born as a broken man.
Freewheeler
15.06.2009 19:25:09
Tässä vähän malliksi Nocaster-setin soundia:
 
http://www.youtube.com/watch?v=Tdnlrn6PRfM&feature=channel_page
Ei vinopäähevikeppejä mulle, kiitos.
Andy Six
16.06.2009 10:47:10
CeeCeeÄr: Kokemusta Fender Esquiresta....?
 
Eikö kellään tosiaan ole näitä meksikon 50's Esquireita...? Kiinnostais tietää tään "Virtuaalikaulamikki"vaiheen soundista verraten Telen soundiin....
Judge me not by the music i play,but how i play it....
Freewheeler
16.06.2009 11:16:57
CeeCeeÄr: Eikö kellään tosiaan ole näitä meksikon 50's Esquireita...? Kiinnostais tietää tään "Virtuaalikaulamikki"vaiheen soundista verraten Telen soundiin....
 
Esquirekytkennän "etumikkisoundi" on kuin Wah-pedaali puoliasennossa. Ja volaltaan hiljaisempi. Toimii erittäin hyvin kovaa ja säröllä soittaessa ja hiljaisempana komppisoundina juurimusassa.
 
Eli mikkiasennot:
 
takana = mikki suoraan volyymipotikasta jakkiin = kirkas soundi
keskellä = normi-Telen takamikki, tonepotikka mukana
edessä = tumppusoundi
 
http://www.youtube.com/watch?v=aPRHDx0Roeo
Ei vinopäähevikeppejä mulle, kiitos.
tinde
16.06.2009 17:44:04
 
 
Telestä puheenollen
 
Helsingin pantti myy huomenna Lottonen Guitarsin Telecasteria huutokaupassa:
 
http://www.helsinginpantti.fi/cgi-b … 609_150128&pv=17.6.2009&k=1
 
Löytyy valitsemalla alhaalta "koko luettelo" ja sitten n. 1/3 listaa alaspäin.
 
Juha Lottonen kertoi sähköpostilla että kyseessä on ilmeisesti ruskea sunburst std Telecaster vuodelta -98.
 
Mulla ei ole asian kanssa mitään tekemistä, satuinpas vaan huomaamaan surffaillessani ja päätin kysäistä suoraan pajalta asiaa. Joten jos jollain on kiinnostusta, niin ei muuta kuin paikan päälle ihmettelemään.
 
Tinde
jra
18.06.2009 01:30:53
Minkä laatuisia ovat nykyiset Jaappanin Fenderit? Esim:
http://www.dv247.com/invt/40971/
http://www.musik-schmidt.de/product … r-Custom-Japan-3-Tone-Sunburst.html
 
Paikallisessa japanilaisia ei ole, että pääsisi vertaamaan vastaavan hintaisiin Meksikon tuotteisiin. Mitä tdpri;stä ja muualta katselin niin aika monenlaista kommenttia ja mielipidettä uudemmista japanilaisista on.
 
Esim. Baja Tele ja Highway 1 on suurinpiirtein samaa hintaluokkaa. Nyt (tai siis mahdollisesti syksyllä) olisi kuitenkin hakusessa CV-telelle kaveriksi ruusupuuotelautainen Tele tai Strato. Käytettyjä tietysti katselen samalla myös, mutta siinä tapauksessa pitäisi päästä kokeilemaan.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Ziggy Bubba
18.06.2009 01:55:27 (muokattu 18.06.2009 02:14:01)
 
 
jra: Minkä laatuisia ovat nykyiset Jaappanin Fenderit?
 
Kyllä nuo on pirun hyviä. Aika samanlainen fiilis noista tulee kuin japsi-Tokain malleista - ei ihme että huhuilevat, jotta nuo Jaappanin Fenderit olisivat nykyään Tokain valmistamia :)
 
E: Ei piru, noissahan näyttäisi olevan jopa samanlainen "viiste" tuossa jakin kohdalla bodyn muodossa, hassua:
 
Japsi-Fender:
http://www.dv247.com/assets/products/40971_l.jpg
http://www.robbsend.com/pb/wp_208b0 … d7/images/img1633446fbbe3273048.jpg
Japsi-Tokai:
http://www.musamaailma.fi/epages/mu … tPath=/Shops/musa/Products/12153302
http://media.photobucket.com/image/ … fatmanstratman/TokaiBlackCustom.jpg
 
Ei tuommosta ole ainakaan omassa mex-Telessä... Olisiko todella Tokai asialla molemmissa?
 
E2: Ja Wikipedia sanoo sitten näin: "Tokai and Dyna Gakki currently build the Fender Japan solid body models and have done so since 1997." Taas menee vaikeammaksi kitaroiden vertailu merkin perusteella :)
Uutta musaa mun Crookmachine -projektilta
Freewheeler
18.06.2009 10:39:32
E: Ei piru, noissahan näyttäisi olevan jopa samanlainen "viiste" tuossa jakin kohdalla bodyn muodossa, hassua:
 
Kaikissa vintagemallisissa Telecastereissa on tuo viiste. Noissa reunalistallisissa se vaan korostuu.
Ei vinopäähevikeppejä mulle, kiitos.
Ziggy Bubba
18.06.2009 12:26:10
 
 
Freewheeler: Kaikissa vintagemallisissa Telecastereissa on tuo viiste. Noissa reunalistallisissa se vaan korostuu.
 
Katohan, niinpä taitaa olla. Silti tuo mahdollinen Fender/Tokai -yhteys on mielenkiintoinen - Vanhat kiistakumppanit yhteistyössä :)
Uutta musaa mun Crookmachine -projektilta
-Juice-
18.06.2009 16:53:05
jra: Minkä laatuisia ovat nykyiset Jaappanin Fenderit? Esim:
http://www.dv247.com/invt/40971/
http://www.musik-schmidt.de/product … r-Custom-Japan-3-Tone-Sunburst.html

 
Erittäin laadukkaitahan ne! Mulla on nyt ollut tuo '62 custom sunburst malli alkukeväästä alkaen. Saksanmaalta jouduin itsekin tilailemaan, kun saatavuus suomessa oli vähintäänkin heikohko.
 
Työnlaatu tuossa on kyllä todella hyvää. Sanoisin jopa, että aivan samalla tasolla, kuin American Deluxe Stratossani. Erittäin kaunis ja laadukas kitara on kyseessä. Vaikka päällä onkin tyypilliseen fendertapaan paksu kerros sitä polylakkaa (vai mitä se nyt oli), tuntuma ja akustinen sointi on erittäin hyvä.
 
Ainoa, mikä tuossa on hiukan haitannut ovat vähän mitäänsanomattomat mikit, mutta se nyt oli odotettavissakin. Mikkiremppaa pukkaa jossakin vaiheessa, kun vain keksisi, että mitä tilalle.
 
No kysytään tässä samalla nyt sitten, mitä muut suosittelisivat. Elikkäs alunperin tarkoituksena oli laittaa tuohon kaulaan joku hyvin perinteinen humbucker, kunnes tajusin että tuossahan on routtaus vain single coilille. Hakusessa on joku vähän räyhäkkäämpi setti 70- ja 80- lukujen hardrock touhuihin. Etenkin vaivaa tuo kaulamikin...mitenkä sen nyt sanoisi, voimattomuus ja tunkkaisuus ehkäpä. Tuolle nykyiselle kaulamikin soundille en ole keksinyt vielä oikein mitään käyttöä.
 
Olisiko ratkaisu esim. SD:n Quarter Pound setti, jota näytti toriltakin löytyvän? Ehdotelkaa! Tällä kertaa ei haeta mitään true vintage spec meininkiä, vaan vähän rajumpia telen mikkejä.
Nyt ollaan jännän äärellä!
Kiinankeisari
18.06.2009 16:53:36
sikki-six: Katohan, niinpä taitaa olla. Silti tuo mahdollinen Fender/Tokai -yhteys on mielenkiintoinen - Vanhat kiistakumppanit yhteistyössä :)
 
japanin fenderit on lisenssituotteita, eivät FMIC:in itsensä valmistamia: sillä selittyy varmasti tuo yhteys.
My pedal concept is a pedal that will only produce out of tune pentatonic blues bends. The input will be stamped "Strat here" and the other side will say "Connect to Tubescreamer".
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)