Aihe: Liikkuvat ulkona
1
eetuss
15.06.2009 15:44:04
 
 
Hankin Roben colorwasheja pari kappaletta ulkoilma festivaaleja varten. Ohjekirjassa kuiten korostettiin että ne on suunniteltu sisätiloihin. Olisiko vinkkiä miten niiden kanssa ruukattu toimia?
Ei se tästä..
otto_t
15.06.2009 18:37:49
Ihan hyvin niitä ulkona voi käyttää kunhan ne ei ihan suoraan sateen armoilla ole. Talvipakkasessa Robeista ei itselläni ole kokemusta mutta ainakin Martinit tahtoo hyytyä parinkymmenen pakkasasteen paikkeilla.
 
Ja jos sulla on ne muutamankin päivän käytössä ulkona yhteen putkeen niin sammuta aina illan päätteeksi polttimot, mutta jätä virrat päälle lamppuihin. Tällä saat minimoitua yökosteutta heittimestä kun flektit pyörittää ilmaa lampun sisällä.
E pur, si muove! - Ei perkele, se on muovia!
eetuss
15.06.2009 21:36:11
 
 
wizrd: Ihan hyvin niitä ulkona voi käyttää kunhan ne ei ihan suoraan sateen armoilla ole. Talvipakkasessa Robeista ei itselläni ole kokemusta mutta ainakin Martinit tahtoo hyytyä parinkymmenen pakkasasteen paikkeilla.
 
Ja jos sulla on ne muutamankin päivän käytössä ulkona yhteen putkeen niin sammuta aina illan päätteeksi polttimot, mutta jätä virrat päälle lamppuihin. Tällä saat minimoitua yökosteutta heittimestä kun flektit pyörittää ilmaa lampun sisällä.

 
Loistavaa! Kiitos vinkistä!
Ei se tästä..
Punkyman
19.06.2009 22:11:30
 
 
Meilläpäin on näitä samaisia kamppeita joskus käytetty ihan lumisilla hangillakin ja joskus pakon edessä ovat seisseet vesisateessa arkkitehtuurivalaistuksessa. Jos on raju kosteus niin lamppu kannattaa jättää päälle (vaikka kuluukin) ja tärkein homma on kuivata kamppeet HETI käytön jälkeen (esim. yön yli kaikki kannet auki lämpimässä tilassa) ja luonnollisesti pyyhkiä näkyvät märät jäljet.
 
Näin on menty, ei mielellään mutta joskus täytyy. Vielä toimivat ihan hyvin, eikä ole ollut erroreita. Siksi Robe, eikä Martin.
Parhautta :oD
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)