Aihe: vst plugari mikitetyn akustisen soundin aikaansaamiseksi?
1
tommijk
11.06.2009 17:38:42
Tuli mieleen että onkohan tämmöistä vst plugaria olemassa? Eli saisi akustisen oman mikin kuulostamaan äänitystilanteessa edes jollain tapaa luonnolliselta akustiselta soundilta. Onhan näitä kaappimallinnuksia ollut sähkökitaroille jo pitkään, joten miksei akustisellekin..?
mhelin
11.06.2009 23:06:17
Jep, Bodilizer ainakin löytyy, ja sitten noita Fishman Aura yms. tyyppisiä etusia joissa käytetään samantyyppistä tekniikkaa.
 
http://www.ijdata.com/products.html
http://www.fishmanaura.com/learn/listenindex.asp
 
Ei ihan toimi vielä täysin. Sitten on esim. Line6 Variax kitaroissa käytetty mallinnostekniikka, mutta systeemiä ei taida saada ilman kitaraa.
tommijk
13.06.2009 16:39:18
mhelin: Jep, Bodilizer ainakin löytyy, ja sitten noita Fishman Aura yms. tyyppisiä etusia joissa käytetään samantyyppistä tekniikkaa.
 
http://www.ijdata.com/products.html
http://www.fishmanaura.com/learn/listenindex.asp
 
Ei ihan toimi vielä täysin. Sitten on esim. Line6 Variax kitaroissa käytetty mallinnostekniikka, mutta systeemiä ei taida saada ilman kitaraa.

 
Kiitti! Bodilizerissa oikea meininki, mutta vähän jäi toteutus vielä heikoksi. Lieneekö sitten mahdotonta mallintaa mikitettyä soundia uskottavasti. Pakko kait se on hankkia uus konkkamikki ja koittaa äänitellä vaan perinteisesti.
friikki
22.06.2009 20:55:03
 
 
Olisko näistä mitään apuja:
 
MusicLab: RealGuitar
 
http://www.musiclab.com/products/rg2_info.htm
 
Vir2 Acoustic Legends HD
 
http://www.vir2.com/4DCGI/vir2/prod … s/acousticlegendshd/index.html?1236
Pääasia että pojat viihtyy ja tytöillä on hauskaa
hidaskäsi
23.06.2009 01:55:44
Ylipäätään akustisten soittimien ääntä on vaikea jäljitellä. Viulusektiota jotenkin, yksittäistä viulua ei kunnolla. Kielten rätinää jotenkin, mutta varsinaista akustisen sointia ei kunnolla
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)