Aihe: progea radiossa
1 2 3
Hapsutakki
05.06.2009 10:45:41
Äkkäsin:
 
Progeyö Radio Suomessa 5-6.6 0.05 alkaen.
Kuulin huhua, että luvassa olisi esim. Camel-liveä Helsingistä v.1976
kepe-5
06.06.2009 00:59:59
Hapsutakki: Äkkäsin:
 
Progeyö Radio Suomessa 5-6.6 0.05 alkaen.
Kuulin huhua, että luvassa olisi esim. Camel-liveä Helsingistä v.1976

 
Huu, jospa tota kohta unettomuuttaan kuuntelisi.
And you don't stand an outside chance
Laatte
06.06.2009 01:17:05
 
 
Toivottavasti joku sai koko ohjelman napattua talteen! Onneksi nyt olen kantakapakassa ja YleSuomi soi Progeradiotunnelmissa. Autossa, paikalle siirtyessäni, soi Abson Aurinko Kaikennäkö, se sai Absoa fanittavan, epäluuloisen kuljettajankin progepäälle! Hienoa tällainen toiminta! Hyvä YLE! Milläköhän pääsisi progeradion toimittajaksi???
"Kenelläkään ei olisi tavaroitani lainassa, jos minulla ei olisi ystäviä."
Laatte
06.06.2009 01:41:01
 
 
Mihin aikaan tuota Camel-liveä luvassa? Tiedä vaikka kotiin ehtisi. :D
"Kenelläkään ei olisi tavaroitani lainassa, jos minulla ei olisi ystäviä."
kepe-5
06.06.2009 11:01:39 (muokattu 06.06.2009 12:13:10)
Ouh. Itse en kestänyt kovinkaan kauaa ohjelman pauloissa, mutta Gryphonin soittamisesta ehdottomasti plussaa.
And you don't stand an outside chance
kotti
06.06.2009 11:28:59
Itse hyydyin joskus puol neljän aikaan, mutta onneksi koko ohjelma on kuultavissa Areenassa poikien lupauksen mukaisesti.
 
http://areena.yle.fi/toista?id=2493129
 
Camelista täytyy sanoa, että vaikka studiolevyillä homma toimii aivan mahtavasti, niin livenä meininki oli vähän heikomman puoleista ainakin tuon kuulemani sekä myös vuoden 78 A Live Recordin perusteella. Aika kauas jäätiin siitä tunnelmasta ja soittotaidosta mitä esim Genesiksen kaverit tarjosivat varsinkin vuosina 76-83.
JC
07.06.2009 17:28:05
Tuolta löytyy biisilista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Progeyö
 
Muutaman virheen ehdin jo korjata. Muitakin löytynee.
BobHope
11.06.2009 21:52:49
 
 
E2: Palaute ja kysymys muutoksen mahdolliseen vaikutukseen äänenlaatuun lähti.
 
Mikähän oli käytetty pakkaus ja bittinopeus vanhassa Areenassa? Nyt näyttää olevan
 
Musiikillehan tuo on aika olematon, mutta ei tuollakaan bittinopeudella pitäisi noin huonoa jälkeä tulla.

 
Juu kyllä tuo aika kehnolta ajoittain kuulostaa.
Eipä tuokaan paljon serveriltä kapasiteettia söisi vaikka nostais ton 190 kbps:iin... Videot vie kuitenkin paljon paljon suuremman osan.
Life's a beach... And then you dive.
jra
12.06.2009 01:20:28 (muokattu 12.06.2009 01:57:30)
BobHope: Juu kyllä tuo aika kehnolta ajoittain kuulostaa.
Eipä tuokaan paljon serveriltä kapasiteettia söisi vaikka nostais ton 190 kbps:iin... Videot vie kuitenkin paljon paljon suuremman osan.

 
Eipä ole tullut Yleltä vastausta. Jotain tuossa pakkauksessa on pielessä, ei edes 128kbps pitäisi puheen tallentamisessta ja toistamisessa on noin heikko. Kuulostaa pieneltä transistoriradiolta huonossa kentässä.
 
Vanhankaan Areenan puolella tuskin olivat audiot yli tuon 128kbps, ja esim. Radio Helsinginkin podcastit on vain 64kbps, joka riittää oikein pakattuna pelkälle puheelle juuri ja juuri (niillähän ei taida musiikkia olla jälkeenpäin kuunneltavana ollenkaan.). Ainakin tässä Progeyössä puhekin oli huonommalla laadulla kuin miltä Radio Hki:n 64kbps kuulostaa. Ylellä on jonkin verran musiikkiakin sisätäviä tallennteita Areenassa, voisivat ainakin niissä käyttää suurempaa bittivirtaa, ja sitten puheelle vähemmän mutta pakkaus siinäkin kuntoon.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)