Aihe: Kirk Hammet
1 2 3 4 5 6 715 16 17 18 19
washburn21
01.06.2009 16:03:17
Jucciz: Näinpä juuri: aivan paskalta ja ennen kaikkea ei pätkääkään Metallicalta. (Enimmäkseen) tarkkaa ja täsmällistä naksuttelua, mutta ei kyllä passaa tähän biisiin yhtään - ja vielä vähemmän tuo murinalaulu, mutta se onkin epäolennainen seikka tässä.
 
Larsin ja Kirkin panos (se suurimman osan ajasta haparoiva soitto) on keskeinen osa sitä Metallican soundia, mitä levyillä ja livenä on totuttu kuulemaan - Metallica, jos mikä, on enemmän kuin osiensa summa.

 
Nyt oli kyllä sellainen asiakirjoitus, että ketjun voisi oikeastaan lukittaa tähän toteamukseen.
 
100% Totuus!
...
RekoS
01.06.2009 21:09:23
Oli muuten tosi tiukka veto, tuohon ku olis saanu asiansa osaavan laulajan niin olis ollu paljon parempi kuin Metallican alkuperäinen :p Kitarasaunditkin huomattavasti paremmat DT:llä kun metallican tunkkaiset jytinät. Plus että paljon taitavemmat soittajat.
 
Kirkistä en sano muuta kuin: liikaa w..... no ehkä jätän sanomatta :d
--Tomppa--
01.06.2009 21:59:40
trashjones: Hohoho, nuo kitarasaundithan vasta olikin niin munattomat kuin olla ja voi. Kuulosti joltain halvalta overdrive-pedaalilta cleanin päällä.
 
Komppia roskajoonakselle, mamassen korvissa nyt kyllä vaikkua : )
Mutta se pääsi hyvään kotiin, hyvään kotiin se pääsi.. ihan varmasti se on hyvä koti mihin se pääsi, hyviä tyyppejä, mukavia poikia olivat.. hyvään kotiin, hyvään kotiin pääsi Marshall. - JCM
Tonski
01.06.2009 22:35:34
 
 
Viski
01.06.2009 22:52:59
Kirkin sooloistahan 98% on paskaa, mutta kyllä sieltä täysin biisiin sopivia helmiäkin löytyy kuten Master of puppetsin soolo.
Jucciz
01.06.2009 23:37:04
Tonski: http://www.youtube.com/watch?v=WEL6_SuQCu8
 
Eniten munaa.

 
Olen ihmetellyt tätä ääneen jossain muualla aiemminkin, mutta...
 
toi on kyllä jokseenkin käsittämätöntä, että nuo Puppetsin säkeistön 3/4-mittaiset tahdit Lasse huitelee keikalla jotain 30-40 pykälää napakammassa tempossa kuin mikä on biisin peruspulssi. Toisaalta, vähintään yhtä käsittämätöntä on se, miten kiltisti muu bändi on tuohon ihan käsittämättömään rytmiikkaan sopeutunut ja biisi kuitenkin pysyy kasassa.
 
Kyllä mä sen jotenkin ymmärrän, että livenä ilman klikkiä fillit saattaa toisinaan vähän kiilata kovillakin rumpaleilla, mutta tuo on kyllä jotain muuta, jotain ihan muuta: kenties kokonaan uusi rytmikäsitys, joka ei vaan aukea suomalaiselle korvalle, jolle "peruskauraa" on lähinnä länsimaisesta taidemusiikista, "saksalaisesta groovesta" eli marssimusiikista sekä jazz- ja rockmusiikista sekä näiden johdannaisista tuttu kompin käsittely.
ANtTIKRISTUS
02.06.2009 13:01:26
Jucciz: Näinpä juuri: aivan paskalta ja ennen kaikkea ei pätkääkään Metallicalta.
 
Mitä järkeä on tehdä cover ja yrittää imitoida mahdollisimman paljon alkuperäistä ideaa ja soittoa? Mun mielestä covereiden pointti nimeomaan on, että bändi tekee jostain (arvostamastaan) kappaleesta omankuuloisensa version. Ihan hyvinhän DT siinä tapauksessa onnistui tuossa coverissa.
hemuu
02.06.2009 13:23:26

toi on kyllä jokseenkin käsittämätöntä, että nuo Puppetsin säkeistön 3/4-mittaiset tahdit Lasse huitelee keikalla jotain 30-40 pykälää napakammassa tempossa kuin mikä on biisin peruspulssi.

 
En näistä asioista paljoa tiedä ja musiikkiakin enempi harrastanut vasta vuoden, mutta oon aina käsittänyt ne 5/8-tahdeiksi.
Jucciz
02.06.2009 13:37:39
hemuu: En näistä asioista paljoa tiedä ja musiikkiakin enempi harrastanut vasta vuoden, mutta oon aina käsittänyt ne 5/8-tahdeiksi.
 
Suurin piirtein sellaisiksi ne Lassen käsittelyssä livenä kutistuvatkin, mutta levyllä 3/4, eli yhden 1/8-osanuotin verran vähemmän. Jos kirjoitan tuon tahdin kahdeksasosina selvyyden vuoksi:
 
Levyllä:
|1 2 3 4 5 6 |
|E G     G   |
 
Livenä (suurin piirtein):
|1 2 3 4 5 |
|E G   G   |

 
Tuo viimeinen isku siis kiilaa ihan törkeästi jättäen ekan G:n selvästi normaalia lyhyemmäksi. Metallica-estetiikkaa. :)
RekoS
02.06.2009 17:23:55 (muokattu 02.06.2009 17:26:19)
trashjones: Hohoho, nuo kitarasaundithan vasta olikin niin munattomat kuin olla ja voi. Kuulosti joltain halvalta overdrive-pedaalilta cleanin päällä.
 
Huomaa viestini kohta: " huomattavasti paremmat kuin Metallicalla. "
 
Hyvät saundit olis niinku yhtäkun: http://www.youtube.com/watch?v=gwOY_LoSxoc
trashjones
02.06.2009 18:49:18
mamaze: Huomaa viestini kohta: " huomattavasti paremmat kuin Metallicalla. "
 
Minusta nuo on kyllä sata kertaa huonommat ku Puppetsin saundit.
Master of Puppets Im vetämällä your strings
hemuu
02.06.2009 19:29:24
Jucciz, olet muuten oikeassa, se tosiaan on 3/4 levyllä. Kaikkea sitä taas oppii...
aalataur
02.06.2009 20:22:53 (muokattu 02.06.2009 20:50:46)
 
 
Tää on kyllä ihmeketju (väärinkirjoitettua nimeä myöten). Omaan korvaan Kirkin vanhat soolot kuulostaa aivan mahtavalta, niin hyviltä että antaisin mitä vain pystyäkseni tekemään jotain samankaltaista. Oikeestaan en keksi ketään, jonka soolot olisi tehnyt yhtä kovan vaikutuksen, varsinkaan tuolla teknisellä tasolla (Kirk ei voi käyttää nopeutta tehokeinona kuten vaikka Gilbert). Ja joillekin ei putoa sitten yhtään.
 
Teknisesti ei ole puhdasta ei. Eikä ole vaikeeta ei. Mutta ei musiikki ole mitään urheilua. Komppaajanakin Kirk on edelleen varsin tiukka kuten Titorin linkittämä pätkäkin osoittaa. Pystyy downpikkaamaan kaiken saman mitä James, silti Jaymzia hehkutetaan rytmikitaristina ja Kirkiä muistetaan haukkua heti perään. Ihme menoa.
 
Wahista vielä.. mä lahjoitan soittokamani ensimmäiselle henkilölle, joka tekee hyvänkuulosen soolon joka toimii kokonaan, tai edes osittain wahin varassa. Ei paska soolo muutu hyväksi vaikka kuinka painelee wahia, se on vain mauste. Ei sen kummempi kuin vaikka dilsa.
 
Ja mitä Mustainen sooloihin tulee, ei se kyllä minusta ole mikään ihmeellinen.. Kuulin joskus Metallican varhaisia Kill 'Em All -demoja missä oli Mustosen soolot ja kuulosti todella onnettomalta. Eihän sitä tiedä millaiseksi virtuoosiksi se olisi kehittynyt jos olisi keskittynyt leadin vetämiseen, mutta kyllä mun käsityksen mukaan Megadethissä ne varsinaiset tilut on vetänyt aina joku toinen. Dave on toki hitonmoinen lauluntekijä.
aalataur
02.06.2009 20:23:09 (muokattu 02.06.2009 21:27:13)
 
 
Vihtu.. tuplat
 
E: Tais olla jotain muusinetin sarkasmiplussia, kun ei tuolla näkynyt ;D No eipä se mitään... Mut edelleen, miten joku voi sanoa että esim. tässä
 
http://www.youtube.com/watch?v=okL9E9u2m2w
 
oleva soolo tai kitaristi olisi paska? Helppo soittaa, mutta nuo nuottivalinnat.. minusta täysin samanveroista kuin itse biisikin, eli puhutaan tyylilajinsa mestariteoksesta. Mikä kohta tuossa on sellainen, jota pitäisi jotenkin hävetä tai joka on väärin? Kertokaa..
Jermakki
02.06.2009 20:43:30
aalataurille pamahti kyllä plussa, täysin samaa mieltä.
-Cale
02.06.2009 20:52:38
Jermakki: aalataurille pamahti kyllä plussa, täysin samaa mieltä.
 
Täältäkin pamahtaa!
Rhapa
02.06.2009 21:52:37 (muokattu 02.06.2009 21:52:53)
Jyrken: Radio Rockista soitellaan päivittäin Metallicaa, eikä yksikään Hammettin sooloista ole ollut sellainen mieleenjäävä. Mutta Metallica on oppinut hyvä kaavan ja kyllä minäkin toimisin samoin, eli seuraisin sitä.
 
Tää hyppäs tuolta vähän silmille. Metallica seuraa jotain tiettyä kaavaa? Onkohan tuo discography nyt sittenkään hallussa... ;)
Viheliäinen viitapiru
hemuu
03.06.2009 00:25:34 (muokattu 03.06.2009 00:26:06)
Ettei mun kommentit jää vain offtopiciksi, niin lisätään että pidän myös todella paljon joistain Kirkin vanhemmista sooloista. Vanhat saavutukset pitää muistaa kun uusia kritisoi, vaikka saa toki kritisoidakin. Yleistys "kirkin soolot on mielikuvituksetonta wahwahia" ei kuitenkaan ole hyvä.
John Titor
03.06.2009 13:14:12 (muokattu 03.06.2009 13:23:48)
 
 
Jucciz: Suurin piirtein sellaisiksi ne Lassen käsittelyssä livenä kutistuvatkin, mutta levyllä 3/4, eli yhden 1/8-osanuotin verran vähemmän. Jos kirjoitan tuon tahdin kahdeksasosina selvyyden vuoksi:
 
Levyllä:
|1 2 3 4 5 6 |
|E G     G   |
 
Livenä (suurin piirtein):
|1 2 3 4 5 |
|E G   G   |

 
Tuo viimeinen isku siis kiilaa ihan törkeästi jättäen ekan G:n selvästi normaalia lyhyemmäksi. Metallica-estetiikkaa. :)

 
Niin... muistaakseni Metallica on kuitenkin kappaleen alkuperäinen esittäjä, eikä esitä coveria? Tällöin se, miten ne vetävät kappaleen, on malliesimerkki siitä, miltä sen pitäisi kuulostaa;)
 
Mua ihmetyttää kuinka monet opistomuusikot unohtavat sen yksinkertaisen faktan, että ei ole olemassa oikeita ja vääriä tapoja, on vain tapoja joista toiset hyväksytään ja toiset ei.
Ei se, että sä Jucciz toteat jonkin yksinkertaisen ilmiön olemassaolon ole vielä analyysiä, ts. kerro mitään siitä miksi mainitsemasi tavalla ei saisi tehdä. Vasta kun sä kerrot mikä siinä estetiikassa on sun mielestä väärää, perustelematonta, miten se rikkoo musiikin koherenttiutta, sä olet analyysin tasolla. Miksi Larssi/Metallica ei saisi soittaa Master of Puppetsissa 5/8-tahtia? Sehän on vaan näkemyksen jalostumista - et sä jazz-muusikoitakaan tuomitse siitä että ne ei soita levyversiota kappaleesta.
 
Mamazelle: On erittäin perusteltua verrata eri vuosikymmenten saundeja keskenään ja sanoa että se, mikä on lähinnä sun omaa aikaasi on "paras"... Melkein yhtä perusteltua ois väittää että Picasso oli parempi taidemaalari kuin Leonardo, koska se eli myöhemmin.
Ei voi unohtaa kontekstia kun puhuu asioista - ei historiallista, ei kulttuurista, jne. Laitteet kehittyvät, äänitystekniikka kehittyy, soittajat kehittyvät ja ennen kaikkea yleisön estetiikka kehittyy. Menepä ihmeessä takaisin 80- tai 90-luvulle ja pistä Metallican jollekin levylle tommoset Mors Principium -saundit, mieti miltä se kuulostaisi siinä viitekehyksessä.
Ne, jotka väittävät etteivät kuule ääniä päässään, eivät ole ikinä kuulleet millaista on kun ne ovat vaiti.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)