Aihe: Äänitysongelmia..
1
alexsolani
26.05.2009 17:24:13
Minulla on Steinberg Nuendo äänitysohjelma ja Edirol UA-25 boksi. Kuin yhdistän laitteen ( Edirol UA-25) tietokoneseen niin ohjelma näyttää että laite on yhdistetty. Mutta, kun yritän äänittää niin äänitys tapahtuu tietokoneen mikrofonin kautta eikä Edirol boksin kautta. Ohjelma ei näytä löytävän Edirol-laitetta. Miten saisin ongelman korjattua??
lindo
26.05.2009 20:32:49
alexsolani: Minulla on Steinberg Nuendo äänitysohjelma ja Edirol UA-25 boksi. Kuin yhdistän laitteen ( Edirol UA-25) tietokoneseen niin ohjelma näyttää että laite on yhdistetty. Mutta, kun yritän äänittää niin äänitys tapahtuu tietokoneen mikrofonin kautta eikä Edirol boksin kautta. Ohjelma ei näytä löytävän Edirol-laitetta. Miten saisin ongelman korjattua??
 
Siis ekaks "ohjelma näyttää että laite on yhdistetty" mutta sitten "Ohjelma ei näytä löytävän Edirol-laitetta"?
 
Miten aloittelijasta tässä on kyse? Kai olet Windowsin mixeristä valinnut sen mikrofonin pois päältä? Entäs itse ohjelmasta? Sielläkin on (en tunne Nuendoa) jotain tyyliin "preferences - Audio I/O settings" tms.
Rok rok
djtremolo
27.05.2009 02:02:50
 
 
Miten aloittelijasta tässä on kyse?
hehe... tämän päivän aloittelevat teinit on todennäköisesti niitä, joita meidän lapset aikanaan fanittaa. Ja ehkä tän kaverin studiohommista perityillä veroilla maksetaan meitsin eläkettä.
 
Edellistä vastaajaa kompaten: kysyjällä on nuendon ääniasetuksissa valittu käytettäväksi kortiksi koneen "oma" äänikortti. Jossain vanhassa versiossa tuo löytyi kohdasta "ASIO devices". Muista myös aktivoida "VST Inputs" listasta tarvitsemasi määrä sisääntuloja, muistaakseni ne oli kaikki pois päältä vakiona siinä vanhassa versiossa. Ehkäpä nykyään tuokin on eri tavalla.
If I seem super human, I have been misunderstood.
alexsolani
27.05.2009 12:57:54 (muokattu 27.05.2009 13:09:45)
Nå windows näyttää ekaks että nyt on jotakin yhdistetty tietkoneseen...mutta sitten kun avaan Nuendo ohjelman se ei löydä Edirol laitetta
alexsolani
27.05.2009 13:08:48
djtremolo: hehe... tämän päivän aloittelevat teinit on todennäköisesti niitä, joita meidän lapset aikanaan fanittaa. Ja ehkä tän kaverin studiohommista perityillä veroilla maksetaan meitsin eläkettä.
 
Edellistä vastaajaa kompaten: kysyjällä on nuendon ääniasetuksissa valittu käytettäväksi kortiksi koneen "oma" äänikortti. Jossain vanhassa versiossa tuo löytyi kohdasta "ASIO devices". Muista myös aktivoida "VST Inputs" listasta tarvitsemasi määrä sisääntuloja, muistaakseni ne oli kaikki pois päältä vakiona siinä vanhassa versiossa. Ehkäpä nykyään tuokin on eri tavalla.

 

 
Kiitos !!..yritän koitaa tätä..ja sitten palaan asiaan jos ei toimi...
Kalmo
27.05.2009 17:26:54
Pidä mielessä, että ASIO voi tukea vain yhtä äänikorttia kerrallaan. Eli mielellään
integroitu äänipiiri pois päältä, jos haluat käyttää ASIOTA. ASIO4ALL ei oikeastaan ole lainkaan ASIO-ajuri vaan wrapperi, joten se ei ole niin kranttu.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
alexsolani
28.05.2009 22:36:38
Joo tuli..ja ohjeet...ja asenin ohjeen mukaan sitä edirol laitetta mun tietokoneseen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)