Aihe: Cubase LE 4 VST Ongelma
1
Migho
23.05.2009 12:02:23 (muokattu 23.05.2009 12:04:32)
Eli jos on esim. Superwave p8 laitettu soittamaan yksittäistä midiraitaa, ja siihen valitsee vaikkapa bright strings saundiksi, ja rupeaa kuuntelemaan raitaa. Kun lopettaa toiston, saundi vaihtuu takaisin aina samaksi tietyksi, yleensä bassoksi. Todella ärsyttävää. Mitenkähän saisi korjattua?
http://www.youtube.com/watch?v=kpWgtsX1Qd4
gunner
23.05.2009 14:24:23
Todennäkösesti siellä on laitettu midiraidan alkuun joku program tms. käsky, joka vaihtaa intsrumentin/saundin tietyksi, tässä tapauksessa bassoksi. Poista se käsky niin toimii normaalisti.
 
Mulla oli sama ongelma Reaperissa, Guitar Prosta importatuissa mideissä kun oli noi käskyt.
"Aluks mä ajattelin, et EI VITTU, mut sit mä kelasin, et EI SAATANA!" - Remu Aaltonen
Migho
23.05.2009 14:52:33
Ei onnistu, koitin jo aiemmin, ja sitäpaitsi jos sellaisia olisi, saundi vaihtuisi kesken biisin eikä vasta sitten kun pysäyttää toiston. Tämä ongelma tulee muuten vain tietyille raidoille, aina samoille.
http://www.youtube.com/watch?v=kpWgtsX1Qd4
Migho
24.05.2009 14:02:23
Siis kun exporttasin midiksi guitar proosta otin kaikilta raidoilta kaikki ne punaiset merkit pois. Ei johdu siitä siis. Sitten kun yrittää sitä midiä vaihtaa cubasessa toiselle raidalle joka toimii, niin se ei sitten toimi enää.
http://www.youtube.com/watch?v=kpWgtsX1Qd4
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)