Aihe: Sekvensserin käyttö keikalla
1 2
mack the knife
23.05.2009 10:55:31
isojussi: olitsä siinä sit joskus Benin jälestä vaiko ennen?
 
Jälkeen. Mä kerron sitten vaikka Lammilla. Se oli aika täydellisesti eri homma kuin se, mistä puhuit aikaisemmin.
COVS n:o 1.
KoskPaavo
23.05.2009 14:35:01
mack the knife: Jälkeen. Mä kerron sitten vaikka Lammilla. Se oli aika täydellisesti eri homma kuin se, mistä puhuit aikaisemmin.
 
Ja, där hör man.
" Studiosus perpetuus"
JukkaP
27.05.2009 23:58:22
Joo, kyllä ilman rumpalin klikkiä menee homma aika vaikeaksi, varsinkin jos sekvensseristä ei tule ulos varsinaisesti mitään selkeää rytmiä vaan esim jotain taustakuoroja, efektejä ym mitkä kuitenkin pitäis pysyä tahdissa.
 
Meillä homma on onnistunut hyvin kun ollaan vedetty Korgin EMX:stä klikki individual out:in kautta rumpalin ns. minimikserin yhteen kanavaan ja taustanauha toiseen. Varmaan vois vielä vetää muuta lavasoundia, esim kitarat ja laulu sitten vielä kolmanteen kanavaan jos halutaan hifistellä.
Terzi
30.05.2009 18:59:37
 
 
Tuli mieleen yks kysymys tuohon sekkariin liittyen. Korg Triton LE:ssä foot switchiin saa laitettua "cue repeat control". Laitoin tän asetuksen päälle, ja laitoin listan (cue list) jokaisen songin repeat-asetukseks FS. Kuitenkin vaikka painan pedaalia, mitään ei tapahdu. Mitä teen väärin?
cjomett
01.06.2009 19:47:35
Itse vetelen OMB-juttuja ja seqvenseriä käytän keikalla. Soitan kitaralla tai kosdkettimistolla tosis vain yhden raidan livenä. Muukin on tehty "livenä" mutta eihän yksi mies voi kaikkea soittaa. Bändisoitossa seqvenserin käyttö on varmasti haastavaa paitsi jos rummut tulee myös koneelta. Erään kerran meni yksi piisi tosi pieleen kun pianosäestys tuli koneelta ja vetelin siihen komppikitaraa päälle. No mulla ei oolut monitorointi kunnossa ja homma lähti vaeltamaan pikku hiljaa pieleen. Korjasin välisoitossa mutta kun lauloin niin jälleen toisesa säkeistössä vaelsi. Eli ajoitus ongelmana näissä sekvenserihommissa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)