Aihe: Addictive Drums
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
JPQ
27.01.2009 03:39:21
 
 
Keskenäistä vertailua minun makuuni:
 
AD:
+ paremmat snaret
+ paremmat tomit
- Vain kolme peltislottia
- Pellit huonompia
 
SD2.0:
+ Loistavat pellit
+ Parempi humanize
- Vähän hengettömät basarit
- Chinoja melko heikosti

 
kumman ottaisit vain jos toisen?
ps. onko chinot mitä?
south_of_heaven
27.01.2009 07:51:23 (muokattu 27.01.2009 07:51:41)
ps. onko chinot mitä?
 
Chinaksi kutsuttua symbaalityyppiä tässä meinattiin.
Guitars are like assholes; Everybody has one.
Torniojaws
27.01.2009 09:46:23
 
 
kumman ottaisit vain jos toisen?
 
Vaikea sanoa, kumpikaan ei ole täydellinen. Mutta ehkäpä SD2.0 kestää pidempään soundien puolesta. Saa sitten nähdä kun tulee Addictive Drums 2.0, Steven Slate Drums 3.0 ja BFD3.0.
Vortech | Relativity | Keikkoja tulossa molemmilla.
aalataur
27.01.2009 10:59:01 (muokattu 27.01.2009 11:00:09)
 
 
Meikä on ostanut EZ Drummerin ja 3 lisäosaa (DFH, Nashville, Latin percussion) niin ei oikein raaski ostaa uutta rumpusoftaa. Superior Drummer 2.0 / tämä kyllä houkuttelisi. Mutta tosta Nashvillestä pitää sanoa, että mukavan kuuloinen setti, sopii ihan rokkiinkin..
south_of_heaven
18.05.2009 19:24:48 (muokattu 18.05.2009 19:27:19)
3. Minulla on kaiuttimet kiinni rumpuaivossa, eikös sen niin kuulukin mennä?
 
Ei. Midikaapelissa ei liiku ääni ollenkaan. Soundit kuuluu sen sun äänikorttis kautta silloin, kun sulla on joku sekvensseri jossa on AD auki. Siihen kannattaa tökätä ne kaiuttimet.
 
FL Studiossa toimii kyllä, en sitten tiedä miten siinä pääsee mappaamaan noita soundeja. Haluut mapata niitä siksi ettei sulla kuulu 5 eri pädistä joku haitsusoundi.
 
Kannattaa huomata kuitenkin, että papukaijamerkin arvoista sähkörumputukea ei AD tarjoa. Kyllä sillä silti soittelee. Käsittääkseni kuitenkin esim SD2.0:ssa ja jopa EZDrummerissa on parempi sähkörumputuki, mutta voi myös olla että XLN Audion pojat saavat puuhattua sähkörumpuystävällisen päivityksen.
Life in plastic, it's fantastic!
Moyhiss
26.05.2009 18:58:30 (muokattu 26.05.2009 19:14:40)
 
 
Kyllä AD on paras vaihtoehto jos ei rahkeet riitä oikeita rumpuja mikittään. Paljo paremmat/monipuolisemmat/realistisemmat saundit jos vertaa EZDrummeriin. Tässä vähän aika sitten väsäämä Joe Satrianin -Satch Boogie http://www.soundclick.com/updateban … 957329&updated=7635125&name Siis ilman kitaraa. Rummut siis AD Arena Rock mallinuksella ja basso Spectrasonics Trilogylla.
JPQ
28.06.2009 19:08:18 (muokattu 28.06.2009 22:37:45)
 
 
Tämän softan demossa kun sabian 14" hihat (sama koskee crashiakin vai koskeeko nyt tarkemmin kuunteltuani) saako sitä mitenkään pehmemmäksi (jotenkin karkea minusta eli enempi sihinää) jotenkin karkean kuuloinen vai pitääkö käyttää hilljaisempia nuotteja ohjailuun eli sitä rummun kuvasta klikaten ei suju. ja jos ei saa onko täydessä sitten niitä pehmeämpiä ehkä jazzimpia sanoisin haitsuja.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
ejhfi
29.06.2009 00:21:09
 
 
JPQ: jotenkin karkean kuuloinen vai pitääkö käyttää hilljaisempia nuotteja ohjailuun eli sitä rummun kuvasta klikaten ei suju. ja jos ei saa onko täydessä sitten niitä pehmeämpiä ehkä jazzimpia sanoisin haitsuja.
 
Oletko kokeillut klikata eri kohdista kuvaa? Tietysti parempi vaihtoehto kunnollinen midiohjain. Jazzimpia soundeja voi koittaa kaivella esiin esim. uudella Modern Jazz päivityksellä.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
aalataur
29.06.2009 10:57:03 (muokattu 29.06.2009 10:57:15)
 
 
Tom Raww: Kyllä AD on paras vaihtoehto jos ei rahkeet riitä oikeita rumpuja mikittään. Paljo paremmat/monipuolisemmat/realistisemmat saundit jos vertaa EZDrummeriin.
 
Jälleen kerran, ei pitäisi verrata EZ Drummeriin vaan Superior Drummer 2.1:een. Hintaeroa on kuitenkin vain parikymmentä euroa, kun taas EZ on satasen halvempi.
Remove
29.06.2009 18:04:35 (muokattu 29.06.2009 18:05:14)
HÖISH!
 
Itse oon tähän mennessä hoitanut noi rummut siten, että GuitarProlla väännän rumpuraitaan nuotit, ja sitten exporttaan siitä midin.
 
Sen jälkeen FruityLoopsilla midi auki, ja soundfont-tiedostolla "kunnon soundit" päälle.
Ihan kohtuullista jälkeä tolleen saa, mutta pidemmän päälle alkaa maistumaan puulta, ja juurikin ne peltisoundit on aika kuraset ja epäaidot.
 
-->
Toimiiko tossa AD:ssa homma samalla tavalla? Eli siis onko mahdollista vaan muuttaa jo olemassa olevan midi-raidan soundeja parempaan päin, ts. vaan korvata guitar pro:n midisoundit uusilla? En löytänyt tästä keskustelusta infoa asiaan.
 
Kiitos & anteeksi.
 
//e: typo
Äidinkielen tunnilla kuultua: "Tää on tää kirjottelu tämmöstä arkelogin työtä. Tämmöstä rapsuttelua." Mitä se sitten ikinä tarkoittaakaan.
Torniojaws
29.06.2009 18:16:15 (muokattu 29.06.2009 18:18:26)
 
 
C3clu: Toimiiko tossa AD:ssa homma samalla tavalla? Eli siis onko mahdollista vaan muuttaa jo olemassa olevan midi-raidan soundeja parempaan päin, ts. vaan korvata guitar pro:n midisoundit uusilla? En löytänyt tästä keskustelusta infoa asiaan.
 
Onnistuu, mutta vaatii hiukan kikkailua Drum Mapin kanssa, sillä AD:ssa (ja muissa rumpu-VSTi:ssä) on enemmän rumpuja kuin General MIDI:n kartassa. Helpoin tapa on ensin tehdä kaikki rumpumidit valmiiksi GP:ssä ja sen jälkeen pukata ne yhteen kansioon.
 
Sitten haet MIDI File Mapper -ohjelman ( http://www.codeplex.com/midifilemapper ) ja lataat GM->AD -rumpupresetin siihen:
http://koti.mbnet.fi/juhau/GM-to-AD.xml
 
Pistä se ohjelman Maps -kansioon, ja käynnistä se. Sen jälkeen seuraat sitten ohjelman käskyjä ja muutamien klikkauksien jälkeen kaikki rumpumidit ovat suoraan AD-yhteensopivia. Ne sitten vain importaat äänitysohjelmaasi.
 
Näin sivukommenttina vielä muille, jotka tätä viestiä lukevat, että jokaiselle rumpu-VSTi:lle tarvitsee oman rumpukartan MIDI File Mapperiin. Ne on kyllä suht helppo tehdä itse, kun vain katsot esimerkkiä ohjelman omista kartoista ja tuosta ylempänä olevasta.
Remove
29.06.2009 18:21:46
Torniojaws: Onnistuu, mutta vaatii hiukan kikkailua Drum Mapin kanssa, sillä AD:ssa (ja muissa rumpu-VSTi:ssä) on enemmän rumpuja kuin General MIDI:n kartassa. Helpoin tapa on ensin tehdä kaikki rumpumidit valmiiksi GP:ssä ja sen jälkeen pukata ne yhteen kansioon.
 
Sitten haet MIDI File Mapper -ohjelman ( http://www.codeplex.com/midifilemapper ) ja lataat GM->AD -rumpupresetin siihen:
http://koti.mbnet.fi/juhau/GM-to-AD.xml
 
Pistä se ohjelman Maps -kansioon, ja käynnistä se. Sen jälkeen seuraat sitten ohjelman käskyjä ja muutamien klikkauksien jälkeen kaikki rumpumidit ovat suoraan AD-yhteensopivia. Ne sitten vain importaat äänitysohjelmaasi.
 
Näin sivukommenttina vielä muille, jotka tätä viestiä lukevat, että jokaiselle rumpu-VSTi:lle tarvitsee oman rumpukartan MIDI File Mapperiin. Ne on kyllä suht helppo tehdä itse, kun vain katsot esimerkkiä ohjelman omista kartoista ja tuosta ylempänä olevasta.

 
Hienoa, ei väliä vaikka vaatisikin vähän kikkailua.
Ennen ostopäätöksen tekoa lienee ihan hyvä kartottaa, että onko softa käyttötarkotukseen sopiva (yllätys yllätys). Mitä nyt olen lukenu noita mielipiteitä yms. arvioita, niin AD lienee se voittajan valinta...
 
Mutta kiitos nopeasta vastauksesta! :)
Äidinkielen tunnilla kuultua: "Tää on tää kirjottelu tämmöstä arkelogin työtä. Tämmöstä rapsuttelua." Mitä se sitten ikinä tarkoittaakaan.
Kalmo
29.06.2009 22:22:14
C3clu: HÖISH!
Eli siis onko mahdollista vaan muuttaa jo olemassa olevan midi-raidan soundeja parempaan päin, ts. vaan korvata guitar pro:n midisoundit uusilla? En löytänyt tästä keskustelusta infoa asiaan.
 
Kiitos & anteeksi.
 
//e: typo

 
Kyllä. Sehän on koko midin idea ja ajatus, koska midi ei ole ääntä. Voit muuttaa sen rumpuraidan vaikka huiluksi tai haitariksi tai linnun siiveniskuiksi.
 
Kannattaa heti kärkeen totutella käyttämään sellaisia ilmaisuja,ettei sekaannuksia synny. Midi on midiä, eli pelkkiä soitto-ohjeita, ei ääntä. Midiraidan soundeja ei muuteta, vaan se midi soitetaan eri instrumentilla. Kun soitat midin paremmalla rumpu-VST:llä, saat paremmat rumpusoundit, jos soitat sen piano-VST:llä, kuulet vain pianon.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
JPQ
30.06.2009 11:45:13
 
 
ejhfi: Oletko kokeillut klikata eri kohdista kuvaa? Tietysti parempi vaihtoehto kunnollinen midiohjain. Jazzimpia soundeja voi koittaa kaivella esiin esim. uudella Modern Jazz päivityksellä.
 
Olen vahingossa sen löysinkin virveli muuttuu vallan mukavasti kuten basarikin mutta haitsu aina sen kuuloinen että omat korvat sanoo että equuta tarttis että kuulostaisi tietyiltä eli mitä kroostaa kirkkauden saamiseksi voisi olla kysymys.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Bluesmies
30.06.2009 22:39:00
Mikä olis helpoin ohjelma, jolla voisin luoda täysin simppelin 3/4-osa rumpuloopin? Tai jos joku voisi minulle sellaisen luoda ja pistää pikaviestillä linkin, olisin kiitollinen.
putti
22.08.2009 19:48:37
Toimiiko AD logic express 8, löysin vaan että toimii logic 8 mutta entäpä tuo vammaisversio express?
M.i.k.key
22.08.2009 20:01:59 (muokattu 22.08.2009 20:06:31)
putti: Toimiiko AD logic express 8, löysin vaan että toimii logic 8 mutta entäpä tuo vammaisversio express?

Uskaltaisin sanoa että ihan varmasti toimii. Kysytkö sen takia että sulla on Logic Express 8 ja haluaisit ostaa AD:n tai päinvastoin? Kait sulla on tiedossa että Logic 9 on julkaistu?
 
Jos sulla ei AD:tä vielä ole niin kehotan tsekkaamaan myös Superior Drummer 2:n, siihen musatyylistä riippuen New York tai ne hevilaajennukset. Mulla on siis AD, mutta noitten SD päivitysten myötä sitä ei ole tullut juuri käytettyä. Eli kyllä se AD myös ihan hyvä on, vaatii ehkä vähän enemmän ruuvausta.
 
E: katoin sun profiilin ja oot näemmä express 8:n omistava kitaristi. Hanki iso Logic 9, siinä on hyvät kitaramallinnukset ja ihan ok rummut. Sit joskus myöhemmin hommaat AD:n tai SD:n... tai jotain.
möllisty
putti
22.08.2009 20:06:41 (muokattu 22.08.2009 20:10:24)
M.i.k.key: Uskaltaisin sanoa että ihan varmasti toimii. Kysytkö sen takia että sulla on Logic Express 8 ja haluaisit ostaa AD:n tai päinvastoin? Kait sulla on tiedossa että Logic 9 on julkaistu?
 
Jos sulla ei AD:tä vielä ole niin kehotan tsekkaamaan myös Superior Drummer 2:n, siihen musatyylistä riippuen New York tai ne hevilaajennukset. Mulla on siis AD, mutta noitten SD päivitysten myötä sitä ei ole tullut juuri käytettyä. Eli kyllä se AD myös ihan hyvä on, vaatii ehkä vähän enemmän ruuvausta.

 
Mulla on nyt logic express ja rahat ei riitä 9. Musatyyli on erittäin raskas ja tulee basaria ja muuta kivaa joten pitäis softan taipuu aika rankkaan kuitenkin niin ettei mene ihan puuroksi. Superior tulisi kalliiksi jos hommaan siihen sen metal foundryn. Häviääkö AD superiorille + metal foundrylle hirveesti?
 
E: 470 näyttää olevan logic 9 hinta thomannilla :S
M.i.k.key
22.08.2009 20:14:48
putti: Mulla on nyt logic express ja rahat ei riitä 9. Musatyyli on erittäin raskas ja tulee basaria ja muuta kivaa joten pitäis softan taipuu aika rankkaan kuitenkin niin ettei mene ihan puuroksi. Superior tulisi kalliiksi jos hommaan siihen sen metal foundryn. Häviääkö AD superiorille + metal foundrylle hirveesti?
 
E: 470 näyttää olevan logic 9 hinta thomannilla :S

 
En tiiä noista hevihommista enkä oo tsekannu Metal Foundrya niin en mee sanomaan.
 
Mutta Logic Studio 9 upgradehinta Logic Expressistä Apple storessa on 299€.
möllisty
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)