Aihe: Kitaraprojekti: Modattu Randy Rhoads
1 2 3 4
darkus
12.05.2009 08:50:02
Hyvä kikka tohon on ruuvata ne vastakappaleet kiinni niihin holkkeihin ja vaikka vasaralla kammeta ne holkit säätimispaloineen pois bodysta.
Be the devils own, Lucifer`s my name!
op76
12.05.2009 12:02:06
Joo ite laitoin 6mm pultit vaan, ja pientä puupalaa vasten kampesin ranskalaisten pihtien leualla. Ei vaan aluksi arvannu ruveta vääntämään, ku oli sen verran tiukassa. Sitte satuin löytämään netistä kuvan (floikan jyrsintäpiirrustusta etsiessäni), jossa näky, että ne on todellakin holkkeja, ja ettei niissä ole mitään kierrettä ulkopinnalla, niin uskalsi vähän kovemmin vääntää.
 
Nyt olis nuo jyrsintämuotitki valmiina...illalla jyrsimään. Pääsen vielä samalla sahaamaan tuon muodon oikealla vannesahalla. Tahtoo olla näin paksua puuta huono sahata kuviosahalla, ku se menee aina hieman eri kohdassa toisella puolella. Jos kerkeää, niin vois tehdä vielä noita viisteitä reunoihin samalla, ku kaverilla on varmasti kunnon teriä siihenki hommaan.
 
Huomenna olis sitten koko päivän hiontaurakka, että saa pohjamaalit pintaan. Kitara menee viikonlopuksi maalarille. Eli itse vedän pohjamaalit, ja mustan pintamaalin, kaveri maalaa kynäruiskulla kuviot. Sitte itse vielä joku vesipohjanen lakka päälle...ehdotuksia?
 
Vielä arvon tässä noiden mikkien tilaamista. Blackoutit kiinnostais todella paljon. Toisaalta EMG:n setit on jo hyväksi todettuja.
darkus
12.05.2009 18:25:45
Vesipohjanen lakka vai. Miten olis Kiva-akryylilakka?
Be the devils own, Lucifer`s my name!
op76
12.05.2009 21:51:27
Nyt on jyrsinnät tehty, ja vaikuttaa tosi hyvälle. Kaulataskustaki tuli just hyvä, eli kaula pysyy siinä paikoillaan ilman pultteja. Huomenna hiomaan, ja kuviaki laitan jos kerkeän.
 
Ajattelin hakea maaleiksi ihan tavallisia spraymaaleja. Pari kerrosta valkoista pohjamaalia, ja siihen heti perään mustaa ehkä kolme neljä kerrosta. Sitten ne kerkeäis kuivaa vähintään vuorokauden, ennenku tulee kynäruiskulla kuviot päälle. Kaveri maalaa kuulemma vesipohjaisilla automaaleilla. Riittääkö tuo vuorokauden kuivumisaika? Kannattaako vetää mattamusta tuohon pohjan päälle, eli tarttuuko kuviot siihen paremmin, ja onko sillä lopputuloksen kannalta merkitystä, ku tulee kuitenkin kiiltävä lakka? Kaveri ei oikein osannut kertoa, kun maalailee yleensä paperille.
darkus
13.05.2009 12:33:10 (muokattu 13.05.2009 12:33:52)
Spraymaaleille ei todellakaan riitä päivän kuivumisaika. Elä pidä noin suurta kiirettä.
 
Käytähän sitten niitä Motipin auto-akryyli maaleja. Ne Mastonit on ihan shaissea eikä kuivu ikinä.
 
Suosittelen noin monelle kerrokselle mastonilla vähintään viikon kuivumisaikaa. Lämpimässä paikassa voi kuivua nopeammin, mutta itse kuivattaisin viileässä kuin kuumassa tilassa.
 
Allekirjoittanut maalannut parikin kitaraa motipin maaleilla. Hyvin toimii kun muistaa ottaa RAUHALLISESTI ja antaa kuivua tarpeeksi. Hyvä tapa testata kuivumista on kynsitesti. KUn pintaan ei jää kynnestä jälkeä, on turvallista laittaa lisää tavaraa tarvittaessa päälle.
 
Ja kamalan ohuita kerroksia saa maalata, ekalla kerroksella ei mee ees puu piiloon.
 
Ei ole väliä mattamustalla jos laitat kiiltävää päälle.
 
-darkus
Be the devils own, Lucifer`s my name!
DivineDistraction
13.05.2009 15:01:08 (muokattu 13.05.2009 15:03:46)
Älä koskaan laita lakkaa kalustemaalin päälle. Helmi ja futura yms kalustemaalit on ns. lakkamaaleja joissa pinta on jo lakkamainen. Aiheuttaa yleensä vain kiehumis reaktion kun yrität lakata. Motip automaalit spraynä toimii tai Dupont on toinen hyvä merkki. Aikaa pitää olla kuivumisaikoihin riitävästi. Kiireellä ei tuu kuin kusipäisiä kakaroita ;) Useita ohuita kerroksia ja kunnon kuivumisajat takaavat hyvän lopputuloksen, AND THATS A FACKT..
Ei ole niinkään olennaista mitä olet, vaan mitä olet luonut? Tekojesi perusteella tulevat sukupolvet muodostavat käsityksensä siitä, mikä paikkasi on /oli maailmankaikkeudessa.
darkus
13.05.2009 17:06:19
Ihan oikeesti, jos on niin kiire ettei kerkee oottaa maalin kuivumista niin osta kaupasta valmis kitara.
 
Sitäpaitsi sillävälin ku maali saa rauhassa kuivua niin sulla on aikaa noille sun muille projekteille.
 
-darkus
Be the devils own, Lucifer`s my name!
op76
13.05.2009 22:06:43 (muokattu 13.05.2009 22:08:38)
No onhan teillä tietty pointtia tuossa, mutta ei se sitä tarkoita, että jos joku tekee hommat nopeasti, niin tulee automaattisesti sutta.
 
Sudesta puheenollen, jyrsin mukavan montun sakaraan =) En yhtään muistanut jakin koloa, ja ajelin menemään, kunnes laakeri hörppäsi sinne. No, se on nyt sitte siinä. Kyllä meinas pikkusen vituttaa, mutta eipä tuolle oikein mitään voi. Ei taida viitsiä laittaa mitään pakkelia siihen. Tuskin pysyy kovin hyvin?
 
Huomenna vielä pikku hionta, ja sitten "mastonit" pintaan. Miksi kaveri on sitä mieltä, ettei se ole ongelma maalata kuvioita sprayn päälle, vaikka ei olis päivää kauempaa kuivanut? Suositteli muuten lakaksi parkettilakkaa.
 
Tässä olis kuvia:
 
http://s608.photobucket.com/albums/tt164/op76/
MPU
13.05.2009 23:27:02
Kuivattelin tuossa edellisessä paukkupullolakkauksessa Motipin akryylilakkaa pari viikkoa lämpimässä pannuhuoneessa. Niin pitkään kun pannuhuoneen oven avatessa tuli lakan haju nenään ei lakka ollut kova. Kun hajua ei enää tule, ei lakasta myöskään haihdu liuotinta.
Marko
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
op76
14.05.2009 14:40:37 (muokattu 14.05.2009 14:55:22)
No päätin nyt kuitenki korjata tuon kolon. Laitoin epoksia...en tiiä onko hyvä, mutta oli tuo kolo niin ruma. Voi olla kyllä kohtuu v-mäinen hioa taas. Taidan antaa koko maalaushomman sille maalarille, niin ei tartte itse murehtia. Jos maalit rapsuu, niin tietääpähän ketä voi syyttää.
 
Eilen ajattelin, että ehkä sen kolon sais maalauksella jotenkin pelastettua, ku siihen tulee sopivasti se plugi, niin siinä maalauksessa olis voinut olla joku "johdon paikka" tms, mutta eipä se oikein sovi nyt tähän teemaan.
op76
14.05.2009 14:54:35
op76: Sain pakkomielteen omasta kitaramallista, joka on modattu Randy Rhoadsista. Eniten projektissa pelottaa rungon ja kaulan liittymän tekeminen. En ole mikään ihan tumpelo puuhommissa, mutta hirvittää silti. Onko jossain oikein hyvä opas tuohon?
 
EDIT:
Täältä projektin kuvia:
http://s608.photobucket.com/albums/tt164/op76/
 
Sitten osat. plaaplaaplaa

 
Voisko joku moderaattori korjata tuon viestiketjun ensimmäisen viestin ylläolevaan muotoon? Eli ne muut kuvahässäkät pois siitä, ja tuo projektikuville luomani photobucket osoite tilalle.
 
Sitten vielä kysymystä tuosta kaulasta. Eli pystyykö tuollaisen samanlaisen Jacksonin kaulan ostamaan jostain tarvikkeena? Malli on Dinky. Valmistusvuosi lienee 2000 ja tehty Japanissa.
darkus
14.05.2009 15:54:00
Sä voit muokata viestejäsi ihan itse. Viestikentän oikees laidas on tuollanen pyyhekumin kuva, siitä vaan.
Be the devils own, Lucifer`s my name!
op76
14.05.2009 16:37:49
Ei siinä viestissä ole...eikä monessa muussakaan. Ilmeisesti yli viikon vanhoja, tai sinnepäin, ei voi muokata.
olex_tur
15.05.2009 20:10:02 (muokattu 15.05.2009 20:12:09)
 
 
Spau maalin päälle voit ja kannattaa käyttää spau lakkaa aivan hyvin. Antaa kuivaa, huoneen lämmössä, ei kostea ja kylmä ei mitenkään nopeuta/paranna kuivumista/kovettumista. Lämpö taasen parantaa. Esim liuotinlakatut huonekalut laitetaan tehtaissa ja verstaissa menemään lämpöhuoneen läpi ja siten saavat pintakovuuden nopeammin. Ja spau maalit ovat verrattavissa ruiskulla levitettäviin maaleihin ja lakkoihin. Samaa paskaa eri paketissa.
 
Lopullisesti kuivia lakat monesti ovat vasta päivien päästä, mutta lukee ohjeselostetta ja käyttää saman valmistajan saman sarjan tuotteita, joten yhteen sopivuus ongelmia ei monestikkaan tule.
 
Ei siitä maalaamisesta kannata shakkia tehdä. Muistaa vaan et hätäilemällä ei tuu muuta kuin kusipäisiä kersoja... Kyllä se siitä.
 
Onnea projektiin.
 
Kitara itsessään näyttää hyvältä!
tein itte......nou roblem www.myspace.com/karkaasuband
op76
16.05.2009 10:34:39
Tein päätöksen, että kitara menee automaalaamoon. Ei maksa kuin 70 euroa ja tulee lakatki päälle. Ne möi mulle jotain pohjamaalisprayta 14€ purkki, joka on kuulemma maailman paras spray pohjamaali =) Kaveri maalaa kynällä kuviot ennen lakkausta.
 
Blackoutit on saapuneet musaliikkeeseen...aijai, ku ei malta odottaa, että pääsee testailemaan tätä kitaraa.
olex_tur
16.05.2009 12:07:54
 
 
Kuulostaa hyvältä...
tein itte......nou roblem www.myspace.com/karkaasuband
op76
17.05.2009 13:59:04
Nyt olis pari kerrosta pohjamaalia pinnassa...vielä ainaki yks kerros. See photobucket for details!
 
Painiskelen vielä tuon kuvion kanssa. Pari hyvää ehdokasta olis, mutta olis mukava keksiä joku ihan oma juttu (siis ainaki sellainen, jota ei löydy tehdaskitaroista). Pistäkää ehdotuksia.
op76
17.05.2009 16:07:46
Nyt tarvis pikaisesti tietoa. Tarviiko tuosta pohjamaalista saada täysin sileä? Aamulla pitäis kitara viedä maalattavaksi, eli tänään pitäis saada pinta kuntoon.
 
Pinta on tasainen, mutta kun sormilla kokeilee, se ei ole sileä, vaan karhea. Ensimmäisen ja toisen kerroksen jälkeen hiaisin pohjamaalia 800:lla hiekkapaperilla, mutta aina uuden maalikerroksen jälkeen tuo karheus palaa.
Juniper
17.05.2009 18:12:05
op76: Nyt tarvis pikaisesti tietoa. Tarviiko tuosta pohjamaalista saada täysin sileä? Aamulla pitäis kitara viedä maalattavaksi, eli tänään pitäis saada pinta kuntoon.
 
Pinta on tasainen, mutta kun sormilla kokeilee, se ei ole sileä, vaan karhea. Ensimmäisen ja toisen kerroksen jälkeen hiaisin pohjamaalia 800:lla hiekkapaperilla, mutta aina uuden maalikerroksen jälkeen tuo karheus palaa.

 
Pohjamaalin kuuluu olla karkea tai matta. Se toimii tartuntana pintamaalille.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)