Aihe: F-huutokauppa
1 2 3 4 5
Teppo2
07.05.2009 12:40:41
Gretsch6120: Laitanpa lusikkani soppaan soittajana sivusta seuraavana.
 
En voi uskoa! Jo toisen kerran tässä ketjussa: http://omglol.kerrolisaa.com/1/9613.gif
"Vakosametti - sopii sulle, ei mulle."
elsewhere
07.05.2009 13:07:54 (muokattu 07.05.2009 13:08:44)
Gretsch6120: -> Käypä markkina-arvo mielestäsi määriytyy ulkomaisten nettikauppojen hintojen perusteella?? Eli soittimien hinnat samoiksi kuin ulkomailla ja se on sit oikein?
 
Siltä varalta, että olet oikeasti tosissasi, kommentoinpa tätä pikaisesti: Juuri näinhän se nykypäivänä menee, ja niin sen pitääkin mennä. On toki olemassa muutama syy ostaa kotimaasta kalliimmalla (palvelu, paikallinen saatavus, jollain aloilla ehkä sopivampi tuotevalikoima jne), mutta pohjimmiltaan rankka kilpailu on ainoa syy, jokavaikuttaa kauppojen hintoihin (sisäänostohinnan lisäksi, mutta lienee lähes sama kaikille). Internet ja EU ovat tehneet ihmeitä rajojen ylitse menevät kilpailun mahdollistamiseksi, ja siitä on hyötyä kaikille kuluttajille.
 
Tästä syystä lompakollaan äänestäminen on yksittäisen kuluttajan ainoa tapa vaikuttaa yleiseen hintatasoon. Jos näin ei tee, hinnat nousevat kilpailun puuteen ja kauppiaan nousevan katteen vuoksi ja varsinkin pienillä markkinoilla syntyy helposti kartelleja, jotka ovat kuluttajalle vahingoksi. Tämän kehityksen hedelmiä voikin sitten ihailla aina, kun käy esimerkiksi suomalaisessa ruokakaupassa.
 
Ja sitten kommentti itse huutokaupasta: Olin jo houkuttelemassa kaverianikin mukaan, mutta kun näkee tarjolla olevan tavaran, niin eipä tarvinne vaivautua paikalle..
~ Love broke out and I forgot it's war.
Twinkle
07.05.2009 13:49:39
Gretsch6120:Aivan oikein, kilpailuta vain. Mikäil satut olemaan työelämässä; entä jos työnantajasi alkaisi kilpailuttamaan sinun palkkaasi vaikka jonkun toisen kanssa; kumpi tekee saman työn halvemmalla.
 
Valtaosa palkoista kilpailutetaan. Yllättäen se on kuitenkin joku halpatyömaa joka samat asiat tekee rutkasti halvemmalla, joten työpaikat valuu sinne. Ehkä se ei ole sitä että tässä kylillä huudellaan ja kysellään että "kuka tekee halvimmalla?" vaan vähän isommassa mittakaavassa ja ilmeisesti vähän paremmin piilossa kun et ole itse sitä huomannut.
sticky fingers
07.05.2009 15:11:00
elsewhere: ...mutta pohjimmiltaan rankka kilpailu on ainoa syy, jokavaikuttaa kauppojen hintoihin (sisäänostohinnan lisäksi, mutta lienee lähes sama kaikille). Internet ja EU ovat tehneet ihmeitä rajojen ylitse menevät kilpailun mahdollistamiseksi, ja siitä on hyötyä kaikille kuluttajille.
 
Joo, on tietenkin hyvä, että tavaraa voi ostaa netin kautta, mutta tuohon sisäänostohintaan pitää puuttua. Luuletko, että dv247 ja thomann ostavat kitaransa samaan hintaan, kuin Suomalaiset maahantuojat/liikeet? Kyllä vain nuo myyntivolyymit ja määrää aika paljon tuota tukkumyyntihintaa. Ts. Mitä enemmän ostetaan suomalaisista kaupoista, sitä enemmän nämä uskaltavat myytävää tilata (koska uskovat tavaran liikkuvan) ja sitä kautta hinta heille pääsääntöisesti alenee.
 
Tästä syystä lompakollaan äänestäminen on yksittäisen kuluttajan ainoa tapa vaikuttaa yleiseen hintatasoon. Jos näin ei tee, hinnat nousevat kilpailun puuteen ja kauppiaan nousevan katteen vuoksi ja varsinkin pienillä markkinoilla syntyy helposti kartelleja, jotka ovat kuluttajalle vahingoksi. Tämän kehityksen hedelmiä voikin sitten ihailla aina, kun käy esimerkiksi suomalaisessa ruokakaupassa.
 
Eli jos tilaat kaiken ulkomailta, hinnat Suomessa putoavat? - Voi olla, joo, mutta samalla kuolee myös monta pikkuliikettä etenkin pienemmiltä paikkakunnilta, koska katteet eivät riitä. Toisaalta, jos hinnat eivät putoa, ostetaan edelleen ulkomailta, ja silloinkin liikkeet kuolevat -> Suuret menestyvät -> Keskittyminen. Ihan kuin ruokakaupassa.
 
Ja sitten kommentti itse huutokaupasta: Olin jo houkuttelemassa kaverianikin mukaan, mutta kun näkee tarjolla olevan tavaran, niin eipä tarvinne vaivautua paikalle..
 
Mulla on vähän samat fiilikset. Ei tuolla oikein mitään itseä kiinnostavaa ole, mutta mielenkiinnosta voisin mennä katselemaan "heräteostoksia"...
 
-sf
"tyhmyyden edessä jumalatkin ovat voimattomia..."
washburn
07.05.2009 15:49:57
 
 
sticky fingers: Joo, on tietenkin hyvä, että tavaraa voi ostaa netin kautta, mutta tuohon sisäänostohintaan pitää puuttua. Luuletko, että dv247 ja thomann ostavat kitaransa samaan hintaan, kuin Suomalaiset maahantuojat/liikeet? Kyllä vain nuo myyntivolyymit ja määrää aika paljon tuota tukkumyyntihintaa. Ts. Mitä enemmän ostetaan suomalaisista kaupoista, sitä enemmän nämä uskaltavat myytävää tilata (koska uskovat tavaran liikkuvan) ja sitä kautta hinta heille pääsääntöisesti alenee.
 
Ei tämä nyt ihan näin yksioikoista taida olla. Esim. Ibanezin kitaroita saa Suomesta edullisemmin kuin noista mainitsemistasi nettikaupoista, vaikka volyymit tuskin Suomessa ihan samaa luokkaa on.
Live long and prosper.
pinballwizard
07.05.2009 16:09:52 (muokattu 07.05.2009 16:15:47)
Aika kiehuvaksi alkaa mennä juttu tässä... Joo myönnän etten lukenut sitä ilmoa kovinkaan tarkkaan, mutta kuten jo joku aiemmin totesi niin huutokauppa olisi saanut boostia jos sinne olisi laitettu huudettavaksi, joku helmi(fender,gibson yms.) näin kitaristin vinkkelistä vaikkei niitä varastoissa säilytetäkkään, kokemusta on... Kaiken kaikkiaan ihan hyvä tapa saada ainakin mainosta. Hintoihin en puutu, koska listan tuotteita en tunne, niistä osaavat muut sanoa paremmin...
 
Edit: Huutokaupan henkeen yleensä kuuluvat matalat lähtöhinnat ja voihan niihin laittaa hintavarauksenkin :) no hard feelings
Hyvää Elämää...
Eemil
07.05.2009 16:19:24
Calyamaha: Kerro mullekin, mistä tuotteista voi repiä tuollaisia katteita soitinliikkeissä?! Kyllä tänä päivänä tollanen 25% alkaa olemaan maksimikate soittimissa, tarvikkeissa ehkä vähän enemmän.
 
Riippuu ihan tuotteista, mutta usko pois, on niissä soittimissa katetta usein reilusti enemmän kuin 25%.
FensonGibder
07.05.2009 16:27:02
sticky fingers: Joo, on tietenkin hyvä, että tavaraa voi ostaa netin kautta, mutta tuohon sisäänostohintaan pitää puuttua. Luuletko, että dv247 ja thomann ostavat kitaransa samaan hintaan, kuin Suomalaiset maahantuojat/liikeet? Kyllä vain nuo myyntivolyymit ja määrää aika paljon tuota tukkumyyntihintaa.
 
Tuohon volyymiin vedotessa pitäisi F:ssä olla kaikkein halvimmat hinnat. Kuitenkin suomalaisia soitinkauppoja verrattaessa asia on jyyri päinvastoin.
 
Suuret menestyvät -> Keskittyminen. Ihan kuin ruokakaupassa.
 
-sf

 
Kyllä. Vähittäismyynnissä tuo jättikeskittyminen (lue monopolimainen asema) tuppaa vain nostamaan hintaa. Mutta kaupan tavoite onkin: osta halvalla, myy kalliilla = maksimoi voitto and fuck the rest
riffi, nyt
FensonGibder
07.05.2009 16:34:27
Näin muistelinkin:
 
1) EU:n kilpailulainsäädäntö kieltää kartellit (hintojen sopiminen jne.)
2) Sana "OVH" (ohjevähittäishinta) on kielletty sana tänä päivänä, koska maahantuoja ei saa ohjeistaa jälleenmyyjää millään tavalla hinnan asettelussa eli antaa tuotteille ns "ovh -hintaa", vaan jokainen myy tuotteen haluamaansa hintaan. Tietenkin jokaisella yrityksellä on olemassa hinnasto (= ovh -hinnasto), josta sitten myönnetään eri asiakasryhmille erisuuruisia alennuksia (esim. jälleenmyyjille, isoille ostajille jne.), mutta hinnastoon ei saa painaa muuta kuin "Hinta €" eikä esim. "OVH €".

 
Esim. Thomannin sivuilla ei puhuta enää ovh:sta. Siellä on vain hinta.
riffi, nyt
FensonGibder
07.05.2009 16:41:07
PappaSF:
Edit: Huomasin just, kyllä ainakin tuon Switchbladen kohdilla on Thomannin nettisivuilla OVH 1599 eli puhutaan ainakin osassa tuotteita ovh:sta, tämä vain äkkinäinen huomio!

 
Osassa näyttäisi tosiaan olevan. Tanan kriminaalit!!
riffi, nyt
s8na
07.05.2009 16:43:34
 
 
Olen käyny f:llä suht harvakseltaan mutta silti todennut että samat fenkut lojuu hyllyissä kellastuneine hintalappuineen. No tietysti osa näistä on esittelymalleja, mutta muutama vähän erikoinen signature-keppi on selvästi ollut myymättä pitkään ja ne ovat olleet välillä tarjouksessakin (hinta vieläkin liian kova rumasta kepakosta). Näitä kepakoita olisi kyllä kauppias voinu uskaltaessaan laittaa myyntiin mutta ei.
 
Ja miten muuten kävi alkuperäisen hieman mauttoman arvaukseni kanssa. Ei nyt kusetus ihan, mutta tylsä huutokauppa osaltaan liian kovilla aloitushinnoilla.
sticky fingers
07.05.2009 18:56:45
washburn: Ei tämä nyt ihan näin yksioikoista taida olla. Esim. Ibanezin kitaroita saa Suomesta edullisemmin kuin noista mainitsemistasi nettikaupoista, vaikka volyymit tuskin Suomessa ihan samaa luokkaa on.
 
Juu ei, siksi siellä olikin tuo "pääsääntöisesti" :).
 
Aika vähän mä soittimien myynnistä ja ostamisesta tiedän, mutta noin yleensä suuremmat ostot saadaan halvemmalla yksikköhinnalla niin tukku- kuin vähittäiskaupassakin...
 
-sf
"tyhmyyden edessä jumalatkin ovat voimattomia..."
sticky fingers
07.05.2009 19:00:17

 
Kyllä. Vähittäismyynnissä tuo jättikeskittyminen (lue monopolimainen asema) tuppaa vain nostamaan hintaa. Mutta kaupan tavoite onkin: osta halvalla, myy kalliilla = maksimoi voitto and fuck the rest

 
Mutta vaikka Suomessa soitinkauppa keskittyisikin, on nuo ulkomaiset toimijat silti painamassa osaltaan hintoja alaspäin, joten soitinliike Suomi ei voi kohtuuttomasti hintojaan nostaa. Ruokaa on huono vähittäiskaupata ulkomaille kovin suurissa määrin, jos ei lasketa mausteita ja kuivalihaa yms...
 
-sf
"tyhmyyden edessä jumalatkin ovat voimattomia..."
PappaSF
07.05.2009 19:07:46
s8na: Olen käyny f:llä suht harvakseltaan mutta silti todennut että samat fenkut lojuu hyllyissä kellastuneine hintalappuineen. No tietysti osa näistä on esittelymalleja, mutta muutama vähän erikoinen signature-keppi on selvästi ollut myymättä pitkään ja ne ovat olleet välillä tarjouksessakin (hinta vieläkin liian kova rumasta kepakosta). Näitä kepakoita olisi kyllä kauppias voinu uskaltaessaan laittaa myyntiin mutta ei.
 
Ja miten muuten kävi alkuperäisen hieman mauttoman arvaukseni kanssa. Ei nyt kusetus ihan, mutta tylsä huutokauppa osaltaan liian kovilla aloitushinnoilla.

 
Itellä kun ei tarvetta juuri tällä hetkellä tai sanotaan ettei ole kauheata ostokuumetta niin tuota varastohuutokauppalistaa lukiessa osu silmään alla oleva rivi:
 
CGX171CCA ELEKTROAKUST. NYLONKIELINEN / YAMAHA 70,00 869,00 talla irti, mikki rikki (ovh on alempi kuin mitä tuollaisen ostin n. ehkä 2 vuotta sitten silloin ovh oli yli 900 euroa) eli tuossa ovh ei ole ns. "ylihintainen" vaan ihan tavanomainen.
 
Lähtöhinta tuolla on huutokaupassa 70 euroa, joten jos joku saa tuollasen huudettua vaikka 200 eurolla ja osaa pistää tallan ja mikin kuntoon niin saapi suht hyvän elektroakustisen nailonkielisen, tuolla pärjää aika kivasti (itelläni kun tuollainen on, ei varmaan maailman paras nylonkielinen mutta ihan laadukas, sointi vahvistettuna ihan kiva). En kyllä ite pidä 70 euron alotushintaa tuosta hirveen pahana, mutta tietysti jokainen miettii asioita omalta kohdaltaan.
 
Olis kyllä ihan tietysti kiva jos oisivat laittaneet kalliimpiakin kitaroita huutokaupattavaksi, mutta ei se ainakaan itteäni haittaa ja varsinaisista huutopaikkafirmoistahan voi tehdä löytöjä myös noista kalliimmista vehkeistäkin, eikös joku just huutanu vähän aikaa sitten itelleen Andyn komian kepin :-)
Tande
07.05.2009 22:25:48 (muokattu 07.05.2009 22:26:12)
s8na: Olen käyny f:llä suht harvakseltaan mutta silti todennut että samat fenkut lojuu hyllyissä kellastuneine hintalappuineen. No tietysti osa näistä on esittelymalleja, mutta muutama vähän erikoinen signature-keppi on selvästi ollut myymättä pitkään ja ne ovat olleet välillä tarjouksessakin (hinta vieläkin liian kova rumasta kepakosta). Näitä kepakoita olisi kyllä kauppias voinu uskaltaessaan laittaa myyntiin mutta ei.
 
Ja miten muuten kävi alkuperäisen hieman mauttoman arvaukseni kanssa. Ei nyt kusetus ihan, mutta tylsä huutokauppa osaltaan liian kovilla aloitushinnoilla.

 
Olen huomannut saman asian. Jos voittaisin lotossa, kävisin varmaan hakemassa pari pois :), niin säälittäviltä ne näyttävät. Jaakko Parantaisen "sanoin": "Kitara on hyötylaite, kitara tykkää, että sillä soitetaan."
darrell
08.05.2009 15:35:58
Gretsch6120:
 
darrell sanoi: Kävin paikalliselta yrittäjältä kysymässä remonttihommiin tarviketarjouksia ja mahdollisia -% kanta-asiakkaalle. => Saan kuulemma alennusta just niin monta prosenttia kuin haluan. Kannataa kysellä ja kilpailuttaa myös myyntihintaa
 
-> Aivan oikein, kilpailuta vain. Mikäil satut olemaan työelämässä; entä jos työnantajasi alkaisi kilpailuttamaan sinun palkkaasi vaikka jonkun toisen kanssa; kumpi tekee saman työn halvemmalla. Eikö se olisi tasapuolista ja oikeudenmukaista kilpailuttaa kaikki, kun se on paras ratkaisu?

 
Ilmeisesti sutkaukseni oli liian vaikea kahdellekin eri henkilölle, joten valaisen sitä esimerkin avulla. Nämät alennusprosentit ovat vain suhteellisia ja eivät kerro koko totuutta. Tässä aikaisemmin joku kehoitti pyytämään 97% alennusta, jos sitä kerran saan niin paljon kuin haluan. Nooh, vitsi on seuraava. Toki sen alennuksen saan, jos välttämättä haluan. Oletetaan että kauppias laskee voivansa myydä tuotteen ulos kaupasta 100e:lla, ja minä kun haluan alennusta 97%, niin silloin tuotteen OVH:n tulisi olla 3333e.
Antaa kaikkien kitaroiden soida. Kielten värähtely yleinen ja yhtäläinen.
minidriver
08.05.2009 16:10:37
 
 
darrell: Ilmeisesti sutkaukseni oli liian vaikea kahdellekin eri henkilölle, joten valaisen sitä esimerkin avulla. Nämät alennusprosentit ovat vain suhteellisia ja eivät kerro koko totuutta. Tässä aikaisemmin joku kehoitti pyytämään 97% alennusta, jos sitä kerran saan niin paljon kuin haluan. Nooh, vitsi on seuraava. Toki sen alennuksen saan, jos välttämättä haluan. Oletetaan että kauppias laskee voivansa myydä tuotteen ulos kaupasta 100e:lla, ja minä kun haluan alennusta 97%, niin silloin tuotteen OVH:n tulisi olla 3333e.
 
Olioli, etkä helpota yhtään =)
Mulla ois myydä sulle polkupyörä, pyydän 10000e mutta saat 97% alennusta. Hyvä kauppa eiks jep, kyseessähän on aito ja käyttämätön Jopo!!! Aurinkoa elämään ja herran siunausta.
Isi
FensonGibder
08.05.2009 19:56:57
minidriver: Olioli, etkä helpota yhtään =)
Mulla ois myydä sulle polkupyörä, pyydän 10000e mutta saat 97% alennusta. Hyvä kauppa eiks jep, kyseessähän on aito ja käyttämätön Jopo!!! Aurinkoa elämään ja herran siunausta.

 
Tämän päivän kiinalaiset chen-lu-pyörät on varmaan ostettu kiinasta 15 eurolla. Sitten ne myydään meille lukottomana ja valottomana (mikä tekee pyörästä lainvastaisen ajaa) hintaan 299e.
riffi, nyt
Twinkle
09.05.2009 03:14:49
FensonGibder: Tämän päivän kiinalaiset chen-lu-pyörät on varmaan ostettu kiinasta 15 eurolla. Sitten ne myydään meille lukottomana ja valottomana (mikä tekee pyörästä lainvastaisen ajaa) hintaan 299e.
 
Hauska oli muuten huomata (polkupyöristä kun on puhe) että suomen rahalla verotetaan kiinalaisia polkupyöriä hurjalla 45 prosentin tullilla. Siihen kun lisätään vielä arvolisävero niin kinkkipyörästä valtio ottaa omaan kassaansa melkein 80 prosenttia tuotteen hinnasta veroa.
 
jonkun kiinalaisen chenlu-pyörän hinta jos olisi semmoinen 15 euroa niin rajalla n. 12 euroa menisi kirstuun suorilla.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)