Aihe: Jääkiekon MM-kisat, Sveitsi 2009
1 2 3 4 533 34 35 36 3745 46 47 48 49
Deep Shadow
05.05.2009 23:38:18
Eiks voitais kohta jo alkaa hehkuttaa huomista peliä. :)
"Hiljaisuuden jälkeen kukaan ei halunnut enää nauraa"
Parasite
05.05.2009 23:39:19
Deep Shadow: Eiks voitais kohta jo alkaa hehkuttaa huomista peliä. :)
 
Joo. Suomi kyllä pieksee USAn hiukan täysillä.
"Täydellisyyden ylläpitäminen on parasta mitä mies voi tehdä rahakasan päältä." -Sir Härö
Atomic Cafe
05.05.2009 23:40:53 (muokattu 06.05.2009 06:32:53)
inkognito: Tahallinen vahingoittaminen kuuluu siviilioikeuden piiriin jääkiekossa siinä missä "oikeassa elämässäkin". Oikeudenkäynnit ovat toki harvinaisempia, koska kanteita urheilussa seuranneista loukkaantumisista nostetaan harvemmin. Mutta tosiaan, kuka tahansa esimerkiksi ruman taklauksen kohteeksi joutunut on oikeutettu nostamaan kanteen teosta.
 
Näinhän se on, kyllä pahoinpitely on pahoinpitely myös jääkiekkokaukalossa. Aika harvoin oikeusjuttuja nostetaan ja elinikäiset vammatkin sovitaan yleensä rahalla. Vakavat tapaukset on asia erikseen mutta haluaisin olla kärpäsenä katosssa kun jääkiekkoilija kävelee poliisiasemalle ja kertoo että nenään tuli pipi HIFK-Jokerit ottelussa.
Mikael
05.05.2009 23:46:51 (muokattu 05.05.2009 23:49:33)
 
 
Void: Ok, sulla on oikeus mielipiteeseen. Minusta se on turhaa jeesustelua, koska kovaa pelaaminen on kuulunut jääkiekkoon sen koko historian aikana. Mielummin katson pelaajien reilua myllyä, kuin alhaista mailalla huitomista tai selästä taklaamista. Jos ei tykkää, voi sulkea silmät.
 
En mäkään lähde kiekkopeliin odottamaan muna pystyssä jotain myllyjä. Lähden katsomaan hyvää peliä, johon kuuluu mm. näyttävää taitopeliä, kovia taklauksia ja tunteiden paloa.
 
Keskustelu on vähän harhautunut raiteilta (taklaustilanteesta) ;)

 
No joo... täähän on keskustelupalsta ja keskustelun luonne on monesti sellainen että se siirtyy asiasta toiseen ja lätkähän tässä on yleisesti ottaen aiheena joten ei tässä hätää :D
 
Ehkä me kuitenkin ollaan siis ainakin osittain samaa mieltä mut tulkinnat meni ristiin, kuten intervepin keskustelupalstalla jossa näkyy vain npsaan rustattu teksti on monesti tapana.
 
Kovaa pelaaminen tunteella ja väkivaltaisuus on mun mielestä vaan eri asioita. Tähän asiaan pitäis siis mun mielestä tehdä ero. Reilusti kovaa pelaaminen on hienoa, kun taas epäreilusti väkivaltaisesti käyttäytyminen perseestä. Siis tahallinen vahingoittaminen ja vaikkapa nyrkillä naamaan mättäminen (mikä on tietty hankalaa ilman tahallista vahingoittamistarkoitusta :). Nykysäännöissä ja sääntöjen tulkinnassa pitäisi tehdä selvempi ero näiden asioiden välille ja osoittaa pelaajille että jälkimmäistä ei todellakaan hyväksytä. Nykytekniikan avustuksella olisi myös helpompi seurata asiaa kuin aikaisemmin. En sano että aukottomasti ja täysin vailla tulkinnanvaraisuutta mut silti aika lailla paremmin kuin lajin historiassa.
 
Lainaan vielä itseäni tuolta aikaisemmin:
Mikael: Se että "näin on aina tehty" on mielestäni ihan surkea peruste oikeestaan millekään asialle - etenkään väkivallalle (ei varmaan tartte alkaa kaivella esimerkkejä uskonnoista, historiasta ja maailmanpolitiikasta?).
Ennen ei ollut mitään - nyt on.
Atomic Cafe
05.05.2009 23:52:26 (muokattu 06.05.2009 02:20:54)
Parasite: Joo. Suomi kyllä pieksee USAn hiukan täysillä.
 
Molemmat pieksevät toisiaan ihan täysiä mutta saa nähdä kumpi voittaa, USA ei ole taidollisesti Kanadan tasoa mutta on silti kova vastus. USA sortuu helposti turhaan väkivaltaan jos peli ei kulje kunnolla joten toivotaan että molemmat joukkueet ovat huomenna iskussa ja saadaan KIEKOLLISTA PELIÄ, verta ja suolenpätkiä sopivassa suhteessa.
Hetfield
05.05.2009 23:58:04
 
 
USA on kyllä kaadettavissa hyvällä pelillä, toivottavasti eivät vain rupea telomaan Suomen pelaajia jos ja kun se hermo menee.
I quit the band... Now I just play with myself.
inkognito
05.05.2009 23:59:51 (muokattu 06.05.2009 00:03:09)
sikki-six: Noh, mites salibandy tai kaukalopallo? Tuota kentän kokoa ajatellen siis.
 
Heh, kentän koko olikin vain yksi elementti. Salibandyssa tai kaukalopallossa ei saa taklata ja kontaktit ovat muutenkin suurimmaksi osaksi kiellettyjä, joten kenties tärkein elementti, fyysisyys, puuttuu. Ja kyllähän sekä salibandyssa ja kaukalopallossakin saattaa esiintyä "nokkapokkia", joskin harvemmin kuin lätkässä.
 
Mitäs sitten? Samat taloudelliset kysymykset vallitsevat siinä mainitussa jalkapallossa, mutta ei siellä ole ottelumääriä lisätty - jotain hyvää taitaa lajin vahvoissa perinteissä olla, jos minulta kysytään.
 
Väittäisin, että kyllä myös futismatsien tiheys / lippujen hinnat ovat aika pitkälti suunniteltu maksimaalisen tuloksen saavuttamiseksi. Toinen tekijä on varmasti se, että jalkapallo-ottelu on pelaajakohtaisesti kuluttavampi koitos kuin jääkiekko-ottelu, sillä se A: kestää kauemmin B: siinä on vähemmän taukoja ja C: pelaajia ei vaihdeta kesken ottelun samalla tavalla kuin jääkiekossa.
 
Niin se kestää monessa muussakin lajissa, mutta pelejä on yleensä n. älyttömästi vähemmän.
 
Joten?
 
Aika heikko puolustuspuhe mun esittämiin argumentteihin; "ei ole pakko kattoa".. Just.
 
Millä tavoin heikko? MM-kisat ovat pelaajien osalta vapaaehtoinen tapahtuma ja siinä vaiheessa kun inflaatiota alkaa tapahtua yleisön osalta, niin uskon, ettei niitä enää joka vuosi järjestetä. Tapahtuman kiinnostavuuden kannalta olen itsekin osittain sitä mieltä, että esim. joka toinen vuosi voisi olla parempi rytmi. Tämä esimerkiksi sen johdosta, että pelaajia ei enää selvästikään kiinnosta joka vuosi raahautua pelaamaan MM-lätkää, joka taas laskee menestyksen arvostusta.
 
Tämäkin perustelu pohjaa puhtaasti talousasioihin, joiden perussääntö tuo kysyntä/tarjonta -vertaus on. Eikö hommaan tosiaan vaikuta mikään muu kuin älyttömän ottelumäärän rahallinen merkitys? Jos pelin tasoa pitää tällä tavoin kurittaa, niin pitäisiköhän Suomessakin miettiä jo NHL:ssä pakonomaisesti käyttöön otettuja palkkakattoja?
 
Markkinatalousmallin pohjalta jos mennään, niin jääkiekkoseurathan ovat tosiaankin tulosta tekeviä yksiköitä, ja ottelut yksittäisiä "tuotteita", joiden pohjalta sitä kannattavuutta lisätään. Lähtökohtaisesti myös urheilullinen menestys on kiinni taloudellisesta tuloksesta, sillä se antaa resursseja, joilla rakentaa menestyvää joukkuetta. Jos nyt kuitenkin aletaan keskustelemaan markkinataloudesta, niin lipsutaan aika pahasti raiteilta, vai? :)
www.mikseri.net/sotaleski
ltg
06.05.2009 00:03:38
Hetfield: USA on kyllä kaadettavissa hyvällä pelillä, toivottavasti eivät vain rupea telomaan Suomen pelaajia jos ja kun se hermo menee.
 
Jees, takaisin aiheeseen. USA on voitettavissa Kanada-matsin tasoisella pelillä.
 
Ihme jeesustelua, jättää sen lätkämatsin katsomatta, mikäli ei miellytä. Tai sitten ryhtyy valmentajaksi.
Kävele ja liiku jotain ylös noustuasi, että loka, joka on yöllä kokoontunut suolijin laskeusi alaspäin persauxeen. Konsti elää kauan, kohta 5, Waasa 1786
Bluesmies
06.05.2009 00:04:26
inkognito: Ensinnäkin jalkapallo-ottelu pelataan noin 10x (??) isommalla alueella kuin jääkiekko-ottelu, jolloin pelaajien ympärillä on myös huomattavasti enemmän tilaa, eikä laji senkään johdosta ole niin fyysinen. Toiseksi jalkapallokenttiä ei olla reunustettu laidoilla, joita vasten toisia pelaajia saa taklata.
 
Miks vitussa sitten squashissa ei tapella yhtenään?!?
ltg
06.05.2009 00:09:10
Bluesmies: Miks vitussa sitten squashissa ei tapella yhtenään?!?
 
Niin, tai biljardissa?!1
 
Suorastaan vituttaa tämä lätkän moralisointi. On se niin pirun hirveää. Eiköhän sitä jokainen junnukin tiedä, mitä tuleman pitää. Ja ne pahimmat tappelupukarit karsitaan kyllä muutamia poikkeuksia lukuunottamatta.
 
Usa-matsia odotellessa.
Kävele ja liiku jotain ylös noustuasi, että loka, joka on yöllä kokoontunut suolijin laskeusi alaspäin persauxeen. Konsti elää kauan, kohta 5, Waasa 1786
Deep Shadow
06.05.2009 00:15:15
ltg: Jees, takaisin aiheeseen. USA on voitettavissa Kanada-matsin tasoisella pelillä.
 
Näinpä näkisin tämän myös. Toivottavasti lähtevät samalla energialla kuin Kanadaa vastaan, ja miksipä eivät lähtisi, kumminkin jo puolivälierä. USA ei ole ihan yhtä kova vastus, joten hyvällä pelillä pitäisi kyllä hoitua, jos ei lähdetä mihinkään hölmöilyihin mukaan ja Rinne ottaa koppeja. Toisaalta ois päheetä heittää Rämö sinne luukulle, mutta kai siellä Rinne on.
 
Ihme jeesustelua, jättää sen lätkämatsin katsomatta, mikäli ei miellytä. Tai sitten ryhtyy valmentajaksi.
 
Mä voisin alkaa. Sitten Tamminen voisi vittuilla, että tuokaan uninen ei oo ikinä yhtään matsia pelannu ja taas rapsuisi sakkoa.
"Hiljaisuuden jälkeen kukaan ei halunnut enää nauraa"
Ziggy Bubba
06.05.2009 00:18:00
 
 
inkognito: Heh, kentän koko olikin vain yksi elementti. Salibandyssa tai kaukalopallossa ei saa taklata ja kontaktit ovat muutenkin suurimmaksi osaksi kiellettyjä, joten kenties tärkein elementti, fyysisyys, puuttuu. Ja kyllähän sekä salibandyssa ja kaukalopallossakin saattaa esiintyä "nokkapokkia", joskin harvemmin kuin lätkässä.
 
Kyllä sitä fyysisyyttä löytyy, ainakin futiksesta, vaikka puhtaat "miehen ottamiset" onkin kielletty. Jalkapallossa (jonka tunnen kaukalopalloa paremmin) on vaan vedetty nuo rajat sääntöihin todella selvästi, tätä ei ole jääkiekossa tehty. Jos lätkässä olisi yksiselitteisesti kielletty vastustajan lyöminen merkittävän rangaistuksen uhalla, ei kukaan hölmöilisi itseään esim. palkattomalle 6kk lomalle.
 
Väittäisin, että kyllä myös futismatsien tiheys / lippujen hinnat ovat aika pitkälti suunniteltu maksimaalisen tuloksen saavuttamiseksi. Toinen tekijä on varmasti se, että jalkapallo-ottelu on pelaajakohtaisesti kuluttavampi koitos kuin jääkiekko-ottelu, sillä se A: kestää kauemmin B: siinä on vähemmän taukoja ja C: pelaajia ei vaihdeta kesken ottelun samalla tavalla kuin jääkiekossa.
 
Toki nuo talouskysymykset vaikuttavat myös futiksessa (kuten jo sanoin), mutta ne eivät tunnu olevan ihan aina se päällimmäinen ratkaiseva tekijä. Futismatsin kestosta voisin sanoa sen verran, että lajissa myös on todella iso osa pelaajista ns. toimettomina suuren osan ajasta kentän suuren koon ja pelaajamäärän vuoksi. Kyllä tuo matsien lisääminen varmasti onnistuisi myös esim. Veikkausliigassa - jokunen junnu vaan lisää pelaajarinkiin joukkueelle edukkaalla korvauksella.
 

 
Millä tavoin heikko? MM-kisat ovat pelaajien osalta vapaaehtoinen tapahtuma ja siinä vaiheessa kun inflaatiota alkaa tapahtua yleisön osalta, niin uskon, ettei niitä enää joka vuosi järjestetä.
 
Samalla argumentilla voi puolustella vaikkapa MTV3:n lauantai-iltojen Huuma-ohjelmaa tai Microsoftin Windows Vistaa - jos kauppa käy, niin kaikki on hyvin.
 
Puhuin tuossa aiemmin ihan meikäläisen omasta näkökulmasta, jonka mukaan nuo vuosittaiset MM-kisat ovat kärsineet todella pahan inflaation, mihin suuresti vaikuttaa myös näiden pikkumaiden suuri määrä - löysiä ja suorastaan turhia pelejä on aivan liikaa. Toki noita skaboja tulee seurailtua, mutta ei niistä jaksa ollenkaan samalla innostua kuin todelliisista urheilun arvokisoista/suurtapahtumista.
 
Lähtökohtaisesti myös urheilullinen menestys on kiinni taloudellisesta tuloksesta, sillä se antaa resursseja, joilla rakentaa menestyvää joukkuetta. Jos nyt kuitenkin aletaan keskustelemaan markkinataloudesta, niin lipsutaan aika pahasti raiteilta, vai? :)
 
En ole tuota missään välissä kieltänytkään. Oudoksun vaan sitä, että talousasiat sotkevat mielestäni ankarasti myös pelin nautittavuutta. Olen todennut tämän jo moneen: Sama ei päde kaikkiin lajeihin.
Uutta musaa mun Crookmachine -projektilta
Bluesmies
06.05.2009 00:36:24
sikki-six: Futismatsin kestosta voisin sanoa sen verran, että lajissa myös on todella iso osa pelaajista ns. toimettomina suuren osan ajasta kentän suuren koon ja pelaajamäärän vuoksi.
 
Noh noh, kyllä ne pelaajat juoksee pelin aikana keskimäärin yli 10 km, eli en nyt sanoisi, että toimettomina.
Ziggy Bubba
06.05.2009 00:47:34 (muokattu 06.05.2009 00:47:52)
 
 
Bluesmies: Noh noh, kyllä ne pelaajat juoksee pelin aikana keskimäärin yli 10 km, eli en nyt sanoisi, että toimettomina.
 
Sanoinkin, että suuren osan ajasta. Tämä riippuu tietty pelipaikasta, mutta esim. topparit viettävät varsinkin isoissa seuroissa aikas paljon aikaa kävellen/hölkäten tai kokonaan paikallaan seisten. Niille ei tule noita 10km lukemia, tai sanotaanko jotta harvoin :)
Uutta musaa mun Crookmachine -projektilta
Atomic Cafe
06.05.2009 06:55:19 (muokattu 06.05.2009 06:57:32)
Näistä MM-kisoista puuttuu vain yksi mies ja se on Ville Peltonen, miehestä ei ole tappelijaksi mutta asenne on kohdallaan ja kiekon kuljettelu sujuu enemmän kun hyvin. Sympaattinen leijona jonka hampaatonta hymyä on ikävä.
 
Florida Panthersin päävalmentaja Pete DeBoer ei ollut uskoa silmiään, kun Ville Peltonen hyökkäsi Tampa Bayn venäläisjätin Jevgeni Artjuhinin kimppuun suoraan aloituksesta lauantai-illan NHL-kierroksella.
 
- Yllätyin kyllä. Herran jestas, tuo kaverihan on kolme kertaa Villeä isompi, DeBoer naureskeli Sun Sentinel -lehden sivuilla.
 
Artjuhinin pituudeksi ilmoitetaan NHL:n nettisivuilla 196 cm ja painoksi 115 kiloa. Peltosen mitat ovat 178 cm ja 83 kg. Ei ollut siis ihme, että Peltonen jäi NHL-uransa ensimmäisessä tappelussa nopeasti alakynteen.
 
- Ilmeisesti hän yritti maksaa kalavelat ja lähettää viestin viime kerran taklauksesta. Annan Villelle kaiken mahdollisen kunnioituksen siitä, DeBoer jatkoi.
 
Artjuhin teloi Peltosen sairastuvalle tammikuussa joukkueiden edellisessä kohtaamisessa. Venäläispelaaja sai polvitaklauksesta kahden ottelun pelikiellon.
 
MTV 3
MV
06.05.2009 11:05:26
Jatketaan nyt vähän offia vielä elikkäs onko taklaukset vieläkin kielletty junnutasolla? Näin oli kun itse pelasin. Ja samaa mieltä kyllä mm-kisojen inflaatiosta. Maiden mittälöitä on mukava katsella, mutta monia ei näytä kisat kiinnostavan mikä syö myös omaa innostusta. Pelkät olympialaiset kun pelaisivat niin syttyis paremmin. Onko muuten tuo World cup ihan säännöllisesti järjestettävä juhla?
Are you madferit?
texjazz
06.05.2009 11:26:13
 
 
Atomic Cafe: Näistä MM-kisoista puuttuu vain yksi mies ja se on Ville Peltonen, miehestä ei ole tappelijaksi mutta asenne on kohdallaan ja kiekon kuljettelu sujuu enemmän kun hyvin. Sympaattinen leijona jonka hampaatonta hymyä on ikävä.
 
Kun Peltonen ei ole mukana, tuntuu, että joukkueesta puuttuisi koko ajan jotain. Mä diggaan kanssa Peltosta. Fiksu lätkänpelaajaksi...
Älleh ellus allo nodhat.
Hargon
06.05.2009 11:35:34
MV: ...Onko muuten tuo World cup ihan säännöllisesti järjestettävä juhla?
 
Ei ole ainakaan tähän mennessä ollut...pelattu vain 1996 ja 2004. Seuraava World Cup on 2011. Paras systeemi olisi järjestää MM- ja olympiakisat neljän vuoden välein:
2010 Olympiakisat
2012 MM-kisat
2014 Olympiakisat
2016 MM-kisat
jne.
 
Parhaat pelaajat mukaan molempiin. Änäri pitäköön taukoa. Väittäisin, että kunnon kisat joka toinen vuosi toisivat jääkiekolle lisää katsojia = rahaa.
 
Keväisin nykyisten MM-kisojen tilalla voitaisiin sitten pelailla Euroopassa joku EM-turnaus.
Allekirjoitus on lyhyt teksti, joka näkyy jokaisen viestisi lopussa keskustelussa. Se voi sisältää esim. jonkun lentävän lauseen tai jotain muuta persoonallista.
Simo78
06.05.2009 11:41:39
Hargon: Ei ole ainakaan tähän mennessä ollut...pelattu vain 1996 ja 2004.
 
lisäksi kanada cup nimellä 1976, 1981, 1984, 1987 ja 1991...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)