Aihe: Kotistudion hankinnasta
1
Karhusmassa
11.04.2009 14:24:52
Eli tarkoituksena olisi hommata laitteet niin miksaukseen, kitaran ja basson äänitykseen sekä yleiskäyttöön tietokoneen kanssa.
 
Ostolistalla olisi seuraavat:
 
Aktiivimonitorit.
Parhaimmaksi hinnan puolesta ja ominaisuuksista olen selvittänyt Behringer B2031A mallin. Niitä käyttäisi sekä miksaukseen, että musiikin kuunteluun.
Kai näillä myös saa kunnolla meluakin aikaan. Subwooferia en ole ostamassa ainakaan lähivuosina.
 
Äänikortti.
Ilmeisesti ESI MAYA 44 olisi pätevä laite. Tarkoitus olisi saada ääni ulos koneesta muuntumattomana, hyvälaatuisena. Äänityslaadun tulisi olla hyvä
sekä laitteen sopia pelaamiseen.
 
Mikseri.
Tätä olen miettinyt. Pitäisi olla laite, joka antaisi vahvistuksen kitarasignaalille, välttäen nykyisten nauhoitusteni ohuet soundit. Myös mikrofonin saattaisin myöhemmin ostaa jos innostuu. Balansoidut lähdöt monitoreille tulisi myös olla ja äänenvoimakkuuden säätö tapahtuisi mikserillä. Tarkoituksena äänittää yhtä lähdettä kerrallaan.
 
Kitara-efekteihin käytän VSTi plugeja. Kaiken miksauksen teen tietokoneella softapohjaisesti, mutta mikseri olisi silti ilmeisesti järkevin hankinta tässä tilanteessa ja toimisikin vain monitoreiden äänenvoimakkuuden säätöön ja kitaran esivahvistimena.
 
Rahaa laitteisiin olisi n. 500€ käytettävissä.
 
Johdoista vielä sen verran että äänikortilta lähtisi yksi stereo 6,3mm johto mikseriin. Mikseristä XLR/TSR balanced johdot monitoreihin sekä johto äänikortin inputtiin. Menikö oikein?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)