Aihe: Flying V - projektiblogi
1
Thas
16.04.2009 22:34:52
Kauan, kauan(!), olen odottanut tätä hetkeä, että saan laittaa nettiin blogin tapaista kitaraprojektista. Nyt kun projekti on vihdoin siis alkanut niin mainostettakoon tännekin jos jotakin kiinnostaa seurailla ensikertalaisen rakennusprojektia.
 
Lyhyesti speksejä:
- Flying V pohjana
- Neckthru
- Mahongista
- Vain tallamikki
- Kiinteä talla (Schallerin Hannes Bridge tod.näk. ..kellään muuten kokemuksia tuosta tallasta?)
 
Suuri osa lopullisista spekseistä muhimassa päässä ja vahvistunevat projektin etenemisen myötä. Mutta äärimetallin louhimiseen tämä on tulossa, joten se nyt antaa jotain suuntaviivoja lopullisesta tyylistä / viimeistelystä.
 
Sellaista tällä erää..
 
Ja blogin osoite on http://projectveeone.blogspot.com
TOM Floydrose
17.04.2009 07:58:19
hieno keppi tulossa. Nuo viritystapit on just hyvät. Tein omaan explorer-tekeleeseen samaan kuosiin nuo virittimien reijät. En tiiä miten oot mitannut, mutta omassa meni tiukille tila lavan takana, ettei pystyny laittaan tavallisia virittimiä. Ainoat, jotka sai suoraan linjaan mahtumaan oli Sperzelin lukittavat.
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/47868.jpg
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/47869.jpg
Thas
17.04.2009 12:29:26
Hieno Explorer!
 
En ole vielä aivan tarkkoja mittauksia tehnyt, mutta tarkoitus olisi laittaa suht pienet (mahd. nämä http://guitar-machine-heads.com/hp135055/M6-Locking-Machine-Heads.htm ) virittimet. Pitää vielä tarkastaa mitat kertaan jos toiseenkin ennenkuin alkaa puuta poistamaan lavasta.
JPHe
21.04.2009 10:19:53
Mites kaulakulma? Vai onko se suora, eli tuleeko otelaudan alle kototusta? Eli miten kielet saa tarpeeksi alas?
Ketjukuula
22.04.2009 17:10:01
Ihan mielenkiinnolla seuraan projektin etenemistä. Tähän mennessä ainakin näyttää ihan lupaavalta:)
Juniper
24.04.2009 21:57:44

Sellaista. Toivottavasti jollakin on vastaus tähän. V**** kun ottaa päähän, mutta tätä kai se on ensimmäisellä kerralla. Virheiden kautta :)

 
2 millin heiton ei pitäisi haitata, kaularauta toimii edelleen tuollaisella toleranssilla.
Kaulalinja on ainoa joka muuttuu hieman eli talla tulee ehkä jotain 3 milliä eri korkeudelle kuin jos olisi täysin suoraan mennyt liimaus.
Thas
24.04.2009 22:00:27
Juniper: 2 millin heiton ei pitäisi haitata, kaularauta toimii edelleen tuollaisella toleranssilla.
Kaulalinja on ainoa joka muuttuu hieman eli talla tulee ehkä jotain 3 milliä eri korkeudelle kuin jos olisi täysin suoraan mennyt liimaus.

 
Ahh! Kiitos vastauksesta! Hienoa jos ei tarvitse alkaa repimään silitysraudan kanssa jo tässä vaiheessa osia toisistaan irti :)
Thas
22.07.2009 23:01:27
jenrg
24.07.2009 00:24:59
Thas: Valmista tuli: http://projectveeone.blogspot.com
 
Ja hyvältä näyttää. Kiinnostaisi kuulla käyttökokemuksia tuosta Hannes-tallasta. Itse aion käyttää tuota seuraavassa kitarassa mutta en ole päässyt kokeilemaan.
Thas
29.07.2009 10:08:36
jenrg: Ja hyvältä näyttää. Kiinnostaisi kuulla käyttökokemuksia tuosta Hannes-tallasta. Itse aion käyttää tuota seuraavassa kitarassa mutta en ole päässyt kokeilemaan.
 
Kiitos!
 
Eilen tuli ekat kunnon testit otettua bändin kanssa ja hyvinhän tuo toimi. En nyt toiminnasta sen ihmeemmin osaa sanoa kun siinähän se mukavasti pysyi paikallaan :)
 
Mutta tosi miellyttävä sanoisinko. Ei ole mitään teräviä kulmia jne., joten mukava kädelle. Itse tykkään myös siitä, miltä tuo näyttää, yksinkertainen.
 
Ehkäpä olisin voinut ottaa huomioon rakentaessa sen verran, että otelauta olisi bodyyn nähden n. 1 mm korkeammalla. Silloin kielet saisi todella matalalle otelaudalla. Mutta en sanoisi edes häiritseväksi tuota nytkään. Kun ei tarvitse Ynkkämäisiä pikataipaleita soitella :)
 
Siinäpä pientä... Kovin vähän tuntuu olevan tuota käytetty projekteissa tai sitten niistä ei vaan missään kirjoitella.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)