Aihe: sanoitus: Yöllä 1 | |
---|---|
![]() 18.04.2009 12:06:46 | |
Ajattelin pitkästä aikaa laittaa tänne jotakin näytille, mutta uusista teksteistä ei löytynyt vielä mitään sellaista, jota olisin uskaltanut nettiin heittää. Niinpä otin tällaisen kappaleen uusimmalta levyltämme. Kyseessä on kuivalla ja mustalla huumorilla höystetty tarina, vähän vanhan kansan Film noir-sävyyn. Sävellystä myöten. Levyllä tämä kappale sijoittuu samaa tarinaa jatkavan laulutrilogian keskiöön, eli mikäli kiinnostaa, ensimmäisen ja kolmannen osan voitte käydä kuuntelemassa vaikkapa myspacesta tai maihinnoususta. Tässä kuitenkin linkki tähän piisiin: http://maihinnousu.net/s/?song_id=3274 ja itse teksti: Yöllä valokirjaimia seinillä vettä kaduilla kapeita kujia ja sammuneita ihmisiä ja valoja valokirjaimia seinillä vettä taivaalta kapeita kujia ja sammuneita ihmisiä ja valoja nostan takinkauluksen pystyyn pistän kädet taskuuni hatunlieriin kertyy vettä desilitratolkulla kun tulen hotellin aulaan märässä asussani paheksuvasti katsova herra opastaa minut huoneesi luo koputan, et avaa ovea lyön, päästä sisälle ei vastausta, vain alakerran kapakasta kuuluu huuto palaan ulos nostan takinkauluksen pystyyn pistän kädet taskuuni hatunlieriin kertyy vettä desilitratolkulla kierrän korttelin, siellä olet märkänä kuin uitettu kosken kylmää poskeasi jätän kukat viereesi alle parvekkeen nostan takinkauluksen pystyyn pistän kädet taskuuni Lierin alla sataa vettä desilitratolkulla kultani on niin kylmä kylmä kuin neonhehku kylmä kuin ilma johon hengitykseni huuruaa kävellessäni yöhön Terve, ja kiitos kaloista!
..Delay, missä viivyt?! | |
![]() 23.04.2009 23:04:42 | |
kylläpä tuli vahvasti absot mieleen heti kun ton biisin kuuli. ihan hauskaa musaa. niin, sanat toimii kyl ihan, sopii omalla tavallaan tollaseen musaan, vaikka jotenkin tarina banaaliudessaan jätti myös suht viileäksi (en siis kuunnellut muita osia) kun siinä ei myöskään sellasia varsinaisia 'läppiäkään' ollut niin jotenkin ei jäänyt tekstinä ihmeemmin mieleen, paitsi toi desilitratolkulla-kertsi on aika mukavan kuvainnollinen/havainnollinen | |
![]() 24.04.2009 19:06:39 | |
hibernance: kylläpä tuli vahvasti absot mieleen heti kun ton biisin kuuli. ihan hauskaa musaa. niin, sanat toimii kyl ihan, sopii omalla tavallaan tollaseen musaan, vaikka jotenkin tarina banaaliudessaan jätti myös suht viileäksi (en siis kuunnellut muita osia) kun siinä ei myöskään sellasia varsinaisia 'läppiäkään' ollut niin jotenkin ei jäänyt tekstinä ihmeemmin mieleen, paitsi toi desilitratolkulla-kertsi on aika mukavan kuvainnollinen/havainnollinen Jep. Kiitoksia. Niin. Banaali on kyllä jossain määrin ehkä biisin tarinaa kuvaava sana, niin valitettavaa kuin se onkin. Syvemmille vesille mennään vasta sitten kun laitetaan ensimmäinen ja kolmas osa rinnalle.. Toivottavasti toimii kuitenkin myös irrallisena. Hetkellisenä tunnelmakuvauksena biisi toimiikin mielestäni ehkä paremmin, ja sellaiseksi tämä ensisijaisesti on tarkoitettukin. Hehe. Meidän ensimmäisen levyn musiikkia kuvattiin soundissa aikoinaan mm. absoluuttisen nollapisteen tyyliseksi. Eikä siinä ole mitään pahaa. Rehti orkesteri. Itse en tätä biisiä ole älynnyt ennen rinnastaakkaan heihin. ..Ensimmäisenä kun tästä mieleeni tuli aikoinaan vain kyllä isä osaan tunnari. :D ..Tuo desilitratolkku on muuten yksi homma, joka aikoinaan jopa kismitti minua, kun studioon mentiin, mutta kyllä se siellä paikkansa piti. Ilman sitä voisi olla liiankin tavanomainen ralli.. Terve, ja kiitos kaloista!
..Delay, missä viivyt?! | |
![]() 24.04.2009 19:51:22 | |
sanoina nämä eivät toimineet juurikaan minulle, mutta kun kuuntelin musiikin, pidin jotenkin tästä toteutuksesta tietynlaisesta askeettisuudesta, ja pieniä nyanssia löytyy kuitenkin | |
‹ edellinen sivu | seuraava sivu › 1 |
› Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)