Aihe: Yleistä kitaravahvistimista putki/muut. + soundeista.
1 2
Antti1
10.04.2009 12:49:22
yanera: Mitäs mieltä muuten Marshalleista?
 
Trankkuvehkeet pääasiallisesti osastoa "ei kovin mielellään missään tapauksessa", putkarit ihan jees, rokkihommeleihin usein jopa se "ainoa oikea".
 
Mä epäilen, että sulla on vaan päällä pahalaatuinen antigas, tai muovailuvahaa korvissa. :D Mutta jos se soundaa hyvältä, niin osta pois.
"I did not need a microphone. My voice is fucking powerful!" -JB
junnnu
14.04.2009 12:50:51
Pakko kommentoida, että koskas mesaan on putket vaihdettu? vai onko viel samat putket uudesta asti.
Have ö miehekäs day!
H.Corruption
14.04.2009 13:34:42
yanera:
No Vuonna 2005 ostin ensimmäisen putkivahvistimeni MESA-BOOGIE Rect-O-Verb 1x12 50w combo + 3/4 1x12 kaappi, sekä huippulaatua oleva kaiutinpiuha Vermeistä maksoin yhteensä N: 2660€. Loistavahan tuo Mesa on. Ainut pieni vika siinä on että jalkakytkimestä painaessani säröltä cleanille, siinä on sellainen muutaman millisekunnin kestävä viive, joka haittaa korvaan.
 
TIETÄÄKÖ MUUTEN KUKAAN MISSÄ KYSEISEN VIAN VOISI "EDULLISESTI" KORJAUTTAA??

 
En ole aivan varma, onko tässä Mesassa käytössä LDR-optokytkimet, joilla on ominaisuutena tuo viive. Samanlaisia käytettin ainakin 2-kanavaisissa Rectoissa. 3-kanavaisessa mallissa on relekytkimet sekä ns. damping-kytkentä poksumisen estämiseksi kanavien vaihdoissa. Siinä vaihto tapahtuu heti, mutta vaimennuspiiriä joutuu hieman "opettamaan" ettei kuuluisi poksahduksia kanavaa vaihtaessa.
 
Ainakin Marshallin TSL100:ssa on myös tuollainen viive vaihdettaessa särökanavilta puhtaalle ja se johtuu juuri tuosta mainitsemastani optojen viiveestä.
 
Kyse on siis ikävästä ominaisuudesta, jonka kanssa joutuu elämään. Tuon korjaaminen on mahdollista, mutta en usko sen kumminkaan olevan kovin edullista.
Vapour
14.04.2009 16:01:54
Kumma, ettei kukaan ole vielä ehdottanut Tech21 Trademark -sarjaa. Olen tuosta ollut pariinkiin otteeseen erittäin vaikuttunut. Oikeastaan erityisesti pikkurosoissa -siis sellaisissa joita kuulee kantri ja jazzlevyillä, eli puhdas joka on mukavasti mehustunut ja kehräävä- tuo toimii pelottavan hyvin trankuksi. Kuuntelin tuota soundia joitakin aikoja sitten Helsingin Käpygrillissä erään brittiherrasmiehen käsittelyssä ja kyllä sellainen mehevä blues -soundi irtosi kuin vettä vain. Sillä oli kompura edessä, mutta vahvarin säröyttämä oli ääni muuten.
If the real jesus christ were to stand up today, He'd be gunned down cold by the c.i.a. -TheThe.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)